Portal_background_image

استاندار خواستار شد: ساماندهي و اصلاح قوانين مزاحم اقتصادي در مجلس دهم

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای اداری استان که با حضور نماینده ولی فقیه در استان در محل استانداری برگزار شد، بر تلاش نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در راستای رفع قوانین و مقررات مزاحم و موازی تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به نشست با مجمع نمایندگان استان و مصوبات آن، اظهار کرد: اجرای مصوبات این نشست و وفاق و همراهی بیشتر در جهت ترقی و اعتلای استان و تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی از موارد مورد تاکید می باشد.

استاندار مرکزی با اشاره به قوانین و مقررات مزاحم اقتصادی، گفت: دولت این قوانین را جمع بندی کرده است که در اختیار نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت تا در زمینه ساماندهی و رفع  این قوانین موثر باشند و اقدامات خوبی را به انجام برسانند.

وی  با اشاره به اینکه عزل و نصب مدیران از اختیارات مدیریت ارشد استان است،افزود: در حوزه دولت وظیفه ای به من سپرده شده است و آن اجرای سیاستها و دفاع از حقوق دولت است که آن را انجام خواهم داد و هر زمان که مدیری  خوب کار کند، تشویق و تقویت می شود و در صورتیکه صلاح بر این بود که  مدیری جابجا شود از قوانین در اختیار بهره می گیرم.

زمانی قمی ادامه داد: روشن است که من به تنهایی و بدون توجه به محیط پیرامونی، اقتضائات ، شخصیتها و همچنین توجه به نظرات دیگران نمی توانم کاری انجام دهم و منطق بر این است تا همه دوستان با هم هماهنگ باشیم.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی تنها بر عهده دولت نیست و همه ارکان کشور باید در این زمینه تلاش کنند، بیان کرد: پس از اعلام فرمان رهبری و نام گذاری سال بعنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل  دولت تلاش خود را در سطوح ملی و استانی برای تحقق این فرمان آغاز کرد.

وی افزود: طرح عارضه یابی واحدهای تولیدی استان که بیانگر اوضاع و شرایط واحدهای تولیدی نیمه فعال و تعطیل و همچنین علل ایجاد این شرایط است از اقداماتی است که در استان انجام شده است.

زمانی قمی با اشاره به تشکیل جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان و رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی، ادامه داد: تاکنون 12 نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان برگزار شده است که بسیاری از جلسات در صنایع بزرگ استان برگزار شده و ضمن بازدید از این صنایع مسائل و مشکلات آنها مورد ارزیابی قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه رونق اقتصادی و ارتقا وضعیت معیشت مردم اولویت اصلی استان است، افزود: مدیریت ارشد استان  برای گره گشایی از مشکلات صنایع و سامان اقتصاد منطقه دست تمامی فرهیختگان اقتصادی را می فشارد.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه حدود 80 درصد از صادرات استان مربوط به صنایع بزرگ است، گفت: با توجه به اهمیت صنایع بزرگ در صادرات استان و همچنین وابستگی صنایع کوچک و متوسط به این صنایع حل مشکلات صنایع مادر نیز در دستور کار مدیریت ارشد استان قرار گرفته است.

زمانی قمی یادآور شد: تزریق یکصد میلیارد ریال در اسفندماه گذشته برای به روز کردن مطالبات واگن پارس با مساعدت دولت، اعطای تسهیلات بدون بهره به منظور راه اندازی شرکت کمباین سازی، هدایتگری مالی برای شرکت لوله صفا ساوه و ایجاد تحرک در کارگاه ها از جمله اقدامات انجام شده برای صنایع مادر منطقه است.
وی افزود: با توجه به محدودیت های موجود، مشکلات صنایع بزرگ استان در کارگروه کشوری این صنایع  مطرح و مورد بررسی قرار  خواهد گرفت که از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز برای حضور در این کارگروه دعوت خواهد شد.

استاندار مرکزی گفت: در حوزه صنایع کوچک و متوسط راهبرد کلان دولت تزریق 160 هزار میلیارد ریال منابع مالی است که با محوریت اداره کل صنعت، معدن و تجارت کمیته ویژه ای تشکیل شده و به صورت روزانه صنایع متقاضی این تسهیلات را ثبت نام و ارزیابی می کند که تاکنون 106 پرونده تشکیل و به بانکهای عامل معرفی شده اند.    

 زمانی قمی گفت: با توجه به وسع و توان و اعتباری که برای حل مشکلات واحدهای کوچک و متوسط در نظر گرفته شده درصدد رفع مشکلات  این واحد ها هستیم.

زمانی قمی ادامه داد: برای این تسهیلات ویژگی های واحدهای متوسط و کوچک از نظر رکود و تعطیلی، قابلیت احیا و سایر عوامل بررسی شده اند تا منابع مالی دولت به بهترین شکل در مدیریت مشکلات راهبری شود.

وی گفت: همه واحدهایی که تا سال 92 تعطیل شده اند، واحد هایی که از  سال 92 تاکنون تعطیل و یاراه اندازی شده اند و واحدهایی که از سال 92 تاکنون تاسیس و راه اندازی شده اند باید مشخص شوند تا دولت بتواند پاسخ مطالبات واقعی را بدهد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در این نشست گفت: با صرفه‌جویی و افزایش راندمان واحدهای تولیدی باید تولید ناخالص ملی در استان را افزایش دهیم.

آیت الله دری نجف آبادی  نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه  حجم زیادی از منابع به دلیل مصرف نادرست هدر می رود، افزود: باید الگوی مصرف برای خانواده تعریف شود و با کاهش ضایعات و صرفه‌جویی در مصرف منابع بستر افزایش تولید ناخالص ملی در استان را به وجود آورده و برای سایر استان‌ها الگوی نمونه باشیم.

وی با بیان اینکه در استان مرکزی منابع و ظرفیت‌های مطلوبی وجود دارد، تاکید کرد: باید راندمان واحدهای صنعتی، کشاورزی و... را افزایش دهیم و شرکت‌های دانش‌بنیان را ایجاد کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در بخشی دیگر از سخنانش به مقوله فرهنگ و اهمیت این موضوع در جامعه پرداخت و تاکید کرد: توجه به مسائل اقتصادی بسیار اهمیت دارد، اما این توجه نباید سبب غفلت از بحث‌های فرهنگی در جامعه شود.

وی با بیان اینکه مبارزه با بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نیاز به ایجاد بسترهای فرهنگی لازم دارد، افزود: آسیب‌های اجتماعی خود هزینه‌های گزافی را به جامعه تحمیل می‌کنند و برای جلوگیری از تحمیل این هزینه‌ها و حفظ سرمایه‌های اجتماعی باید به مقوله فرهنگ در کنار مباحث اقتصادی اهمیت داده شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی نیز در این نشست گفت: اقتصاد مقاومتی نقشه راه مترقی برای بهسازی و اصلاح ساختار بیمار اقتصاد کشور است و برای این منظور نیازمند تغییر شیوه در مدیریت اقتصادی و اجتماعی هستیم.

وی گفت: مجمع نمایندگان استان بر تعامل اصولی با تمامی بخش ها اصرار دارد و انسجام در تصمیم سازی و پیگیری امور در حوزه اجرایی، قضایی و قانونگذاری، ضامن موفقیت در برنامه ها و هدفها است.
نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سرمایه های انسانی ،مهمترین داشته استان است بنابراین تشکیل بانک اطلاعاتی از ظرفیت ها و کاستی های این حوزه با کمک مدیران اجرایی نیازی ضروری است.
حسینی خاطرنشان کرد: ارتقای سطح بودجه استان به منظور پیشبرد اصولی اهداف مولفه ای محوری است و همکاری تنگاتنگ مدیران در این خصوص مهم است.
وی، تسهیل جذب سرمایه گذار و کاهش کاغذبازی اداری را مهمترین نیاز استان دانست و گفت: باید در سایه پیوست های معنادار بخش های تصمیم ساز استان شرایطی ایجاد شود تا اعتماد در سرمایه گذاری افزایش یابد.
رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: متاسفانه فساد با شاخص های پیدا و پنهان آن در برخی از بخش های اجرایی کشور نهادینه شده است که آفتی برای نظام است و باید همه دست به دست هم دهیم تا این معضل مهار شود.
حسینی افزود: شرایط کنونی کشور در بحران های اقتصادی، کم از دوران دفاع مقدس ندارد و باید با رویکرد انقلابی، برنامه دقیق و همت والا برای حل مشکلات گام برداشت.
 مقدسی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی هم گفت: آسیب های اجتماعی چالشی جدی است و برای ساماندهی آن باید خیران سلامت اجتماعی به منظور هدایتگری اصولی مالی و فکری در این بخش ایجاد شود.
وی، با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان ملاک کارخود را بر وفاق گذاشته اند ، بیان کرد: تعامل منطقی و انعکاس دیدگاه ها ، موانع و مشکلات در گفتمان واحد ظرفیتی فراهم می کند تا بهترین بهره از امور در مسیر پیشرفت استان حاصل شود.
مقدسی ادامه داد: مجمع نمایندگان استان یکی از تکالیف مهم خود را نظارت بر حسن اجرای قانون می داند و در صدد هستیم این ظرفیت مهم به بهترین شکل در این دوره در استان نمود پیدا کند.
وی با یادآوری سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری به استان مرکزی، خواستار تعامل همه بخش ها برای تدوین بهترین برنامه در جذب اعتبارات و امتیازات خاص برای استان شد.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: توانمندسازی فکری و مهارتی اقشار مردم از سنین پایین و با روش های کارآمد، کلید گره گشایی از مشکلات کشور است.
محمد منصوری افزود: نظام تعلیم و تربیت باید مفاهیم و کارویژه های تخصصی و معناداری را بر مبنای نیاز کشور پیدا کند و این مهم نیاز دارد تا در مجلس دهم برخی قوانین اصلاح و یا تدوین شود.
وی گفت: استان مرکزی نخستین رتبه تنوع تولید و رتبه چهارم صنعتی کشور را دارد و حدود 90 درصد بودجه استان (78 درصد از طریق مالیات صنعتی و 12 درصد حقوق بگیران) در استان تامین می شود، بنابراین اجرای دقیق مفاد اقتصاد مقاومتی در این استان اهمیت خاص دارد.
وی، پیگیری راه آهن سریع السیر به عنوان زیرساختی مهم در جذب سرمایه گذاری صنعتی استان را ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد: در سفر هیات دولت به استان این مهم نهایی شود.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: پیگیری بیمه اجتماعی روستاییان نقش مهمی در ارتقای امید به زندگی و رفاه شاغلان حوزه کشاورزی دارد و با اولویت باید در خانه ملت پیگیری شود.
ابراهیمی افزود: اقتصاد مقاومتی تنها در حوزه صنعتی و گردشگری اهمیت ندارد بلکه عرصه کشاورزی به معنای تضمین امنیت غذایی و استقرار کشاورزی نوین در کشور از مقوله های مهم است.
وی توضیح داد: برخی قوانین و همچنین وضعیت مالکیت اراضی کشاورزی باید بازنگری شوند که این مهم با قوت در مجلس دهم دنبال می شود.
ابراهیمی، کاستی های امکانات بهداشتی و درمانی، لزوم تکمیل زنجیره صنایع تکمیلی کشاورزی و صنعتی، تکمیل خوشه ها و زیربخش های صنایع بزرگ شازندو پیگیری حق آلایندگی را از مسایل اساسی حوزه انتخابیه شازند عنوان کرد.
 نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: تخصص مدیران نباید در جریان انتصاب ها قربانی رویکرد سیاسی شود و نیاز است با نگاهی فراجناحی و در راستای تامین منافع استان به عزل و نصب مدیران اندیشیده شود.
 کریمی افزود: استفاده از نیروهای بومی در جایگاه های مدیریتی این مزیت را دارد که شناخت کافی از منطقه در این مدیران بالاست و می توان سرمایه های انسانی درون استان را شناسایی کرد و از حلقه آنان در پیشبرد امور بهترین بهره را برد.
کریمی خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصادی با عوامل درون زا و رویکرد برون نگراست و چینش توان و امکانات استانی برای تحقق این مهم اهمیت زیادی دارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تغییر مدیریت ناگهانی دانشگاه پیام نور استان مرکزی گفت: مدیریت این مجموعه از سرمایه های علمی و دانشگاهی استان است که امید است با استفاده موثر از ظرفیت های وی به گونه ای عمل نشود که این مدیر بومی مجبور به هجرت از زادگاهش شود.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: پدیده تنبلی و کم کاری مدیران به نگاه مردم به کلیت نظام آسیب می زند و مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام بر این مهم تاکید ویژه داشتند.
حجت الاسلام سلیمی افزود: مدیران دستگاه های اجرایی باید از کارهای حزبی و سیاست زدگی کناره بگیرند و امور را با رویکرد تخصصی دنبال کنند.
وی گفت: در رهنمون های مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی اولویت بندی مشکلات، فعال سازی بنگاه های کوچک، نوسازی تجهیزات فرسوده صنایع ، فراوری مواد خام و توسعه بخش کشاورزی برجسته است که همه باید برای آن راهکار عملیاتی ترسیم کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز در این نشست از دایر شدن پروازهای مشهد - اراک در عید فطر امسال خبر داد.

 

 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها