Portal_background_image

استاندار مركزي: ساخت مسكن ارزان قيمت در كرهرود اراك در دستور كار مديران قرار گيرد

آقازاده استاندار مرکزی در نشست هم اندیشی و بررسی مسائل و مشکلات منطقه کرهرود شهرستان اراک ، گفت: ساخت مسکن ارزان قیمت در منطقه کرهرود شهرستان اراک باید در دستور کار مسئولان استانی قرار گیرد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: با توجه به وجود زمین‌های اوقافی در منطقه کرهرود این شهرستان، ساخت مسکن علاوه بر کمک به محرومیت زدایی این منطقه، تسهیل ازدواج و رفع مشکلات جوانان را به همراه دارد.

وی ادامه داد: برخی مشکلاتی که از گذشته در منطقه کرهرود وجود داشته محرومیت و عقب افتادگی این منطقه را دامن زده و نیاز است با تشکیل کارگروهی متشکل از شهرداری اراک، معاون عمرانی استانداری و اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی این مشکلات مورد بررسی قرار گرفته و زمینه رفع آنها فراهم شود.

استاندار مرکزی گفت: می طلبد که مشکلات منطقه کرهرود توسط این کارگروه جمع بندی و برای رفع این مشکلات راهکارهای عملیاتی ارایه شود.

آقازاده افزود: با توجه به وجود ظرفیت‌هایی از جمله وجود باغ‌ها و فضای سبز در منطقه کرهرود باید پیگیری معرفی این منطقه به کانون ویژه گردشگری دنبال شود.

استاندار مرکزی گفت: ۹۸۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر اراک انجام شده که این مهم در کشور بی نظیر است.

آقازاده افزود: ۶۰ کیلومتر این شبکه در منطقه کرهرود انجام گرفته و ۹ کیلومتر در این منطقه باقی مانده که امید می رود ا رفع مشکلات و اجرای این طرح جشن اتمام فاضلاب در اراک امسال برگزار شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی و نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: منطقه کرهرود اراک با وجود سابقه تاریخی و مذهبی مورد غفلت مسئولان قرار گرفته و نیاز است نوع نگرش مسئولان به آن تغییر یابد.

سید «مهدی مقدسی» ایجاد شهرداری مستقل برای منطقه کرهرود و سنجان اراک را از جمله راهکارهای رفع مشکلات این مناطق دانست و افزود: تا زمانی که شهرداری مستقل در این مناطق فعال بود، اقداماتی در راستای توسعه و پیشرفت آنها انجام می‌شد که با ادغام این شهرداری‌ها با شهرداری اراک این اقدامات متوقف شده است.

وی ادامه داد: ظرفیت درمانگاه فعال منطقه کرهرود اکنون به میزان درمانگاه‌های مناطق روستایی است که با توجه به افزایش جمعیت این منطقه باید ظرفیت‌های این درمانگاه نیز متناسب با جمعیت آن افزایش یابد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: مردم منطقه کرهرود در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با اهدای شهدا و جانبازان بسیار نقش مؤثری داشته و فرماندهان بزرگی در این منطقه پرورش یافته‌اند.

«علی اکبر کریمی» افزود: این منطقه با وجود ظرفیت‌ها، سابقه تاریخی و خدماتی که در دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس انجام داده به دلیل نزدیکی به شهر اراک مورد غفلت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: شهرهای کمیجان و آشتیان با وجود اینکه جمعیتی کمتر از منطقه کرهرود در آنها ساکن است به مرکز شهرستان تبدیل شده‌اند در صورتی که این منطقه با وجود نزدیکی به مرکز استان از پیشرفت محروم بوده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادغام شهرداری منطقه کرهرود را از جمله عوامل عقب افتادگی این منطقه دانست و گفت: مختصر اقداماتی که در گذشته با وجود شهرداری در این منطقه انجام می‌شد با ادغام آن با شهرداری اراک متوقف و این منطقه به یکی از مناطق حاشیه‌ای تبدیل شده است.

کریمی ادامه داد: با وجود ظرفیت‌های مختلف منطقه کرهرود در حوزه باغی، فضای سبز و مساجد، به دلیل کم توجهی و نبود تخصیص اعتبارات مناسب با محرومیت مواجه است و نباید اجازه داد اراضی آن به سکونتگاه غیررسمی تبدیل شود.

وی افزود: رفع مشکلات منطقه کرهرود نیازمند توجه و تعریف ساختار ویژه از طرف مسئولان دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: طرح جامع اراک تهیه و به شورای عالی شهرسازی ارسال شده که با تصویب این طرح باید طرح تفصیلی برای رفع مشکلات این شهر و منطقه کرهرود تهیه شود.

 زندیه وکیلی افزود: باید امسال با اختصاص اعتبار مطالعات طرح گردشگری منطقه کرهرود آغاز شود تا با طرح تفصیلی که برای این منطقه این طرح در مسیر صحیح هدایت شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز در این نشست گفت: چهار کیلومتر از رودخانه اصلی شهر اراک در منطقه کرهرود قرار دارد که به دلیل ساخت و سازهای غیر مجاز در بستر این رودخانه، سیل اخیر خسارت‌هایی را در این منطقه به همراه داشت.

آمره ای افزود: دیواره‌ها و بند انحرافی قبل از ادغام منطقه کرهرود با شهر اراک توسط این اداره کل در این منطقه انجام شد که با ادغام آن با این شهر ساماندهی این رودخانه از محدوده اختیارات شرکت آب منطقه‌ای خارج و به شهرداری واگذار شده است.

وی ادامه داد: ۲۳۰ ساختمان در حریم رودخانه شهر اراک قرار دارند که باید با هماهنگی شهرداری این ساختمان‌ها ساماندهی شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی ادامه داد: سد منطقه کرهرود به دلیل ساختار غیر اصولی و وجود برخی خطرات در هنگام سیلاب باید تخریب و سامانده شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: مرکز سلامت منطقه کرهرود تنها در نوبت صبح فعال است که جذب پزشک و افزایش ساعت کاری این مرکز تا ساعت ۲۲ از برنامه‌های این دانشگاه است.

جمالیان نبود مرکز تزریقات در منطقه کرهرود را از جمله مشکلات این منطقه عنوان کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی اراک از آمادگی کامل با بخش خصوصی برای ایجاد این مرکز در منطقه کرهرود برخوردار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۶ قنات در منطقه کرهرود و سنجان وجود دارد که ۲ رشته این قنات‌ها مختص منطقه کرهرود و بقیه مشترک است.

 آنجفی افزود: ۱۳ میلیارد ریال برای لایروبی و هفت میلیارد ریال برای اصلاح و احیای کانال‌های آبیاری منطقه سنجان و کرهرود تا کنون هزینه شده است.

وی ادامه داد: جاری شدن سیلاب در استان مرکزی خسارت‌هایی را در قنوات و کانال‌های آبیاری منطقه کرهرود به همراه داشته است که اصلاح و بازسازی قنوات و کانال‌های آبیاری این مناطق به ترتیب نیازمند ۶ و چهار میلیارد ریال اعتبار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از افزایش ۲ برابری اعتبارات اصلاح و احیای قنوات استان در سال جاری خبر داد و گفت: می طلبد که برای اصلاح و احیای این سازه‌ها مسئولان استان نیز به این حوزه توجه ویژه داشته باشند.

شهردار کلانشهر اراک نیز در این نشست گفت: ۲۳۰ میلیارد ریال برای بازسازی و ساماندهی ۱۸ کیلومتر از دیواره ساحلی رودخانه این شهر که بر اثر جاری شدن سیلاب دچار آسیب شد اختصاص یافته و بازسازی و ساماندهی این دیواره در حال انجام است.

 شفیعی افزود: اکنون چهار تقاطع غیر همسطح در اراک وجود دارد که با پیش بینی‌های انجام شده بهره برداری از آنها تا پایان سال جاری آغاز می‌شود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها