Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد : زيرساخت هاي سرمايه گذاري مشترك با كشور چين دراستان مهيا است/ پيگيري ساخت شهرك صنعتي مشترك با كشور چين

استاندار مرکزی در نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری استان که با حضور رئیس اتاق بازرگانی و رئیس مرکز سرمایه گذاری جمهوری خلق چین برگزار شد، گفت: زیرساخت های سرمایه گذاری مشترک با کشور چین دراستان مرکزی مهیا است و ساخت شهرک صنعتی مشترک ایران با چین در استان پیگیری می شود.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: روابط ایران و چین در طول تاریخ فرازو فرودهای بسیار داشته، اما این روابط همیشه گرم و رو به جلو بوده است.

وی افزود: رئیس اتاق بازرگانی کشور چین آقای وان یانگ گو، کاملا به شرایط موجود ایران و استان مرکزی آگاه است که این می تواند در روابط اقتصادی و تجاری و صنعتی هر دو کشور موثر باشد.

زمانی قمی با اشاره به روابط متفاوت و شرایط متفاوت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بیان کرد: جمهوری اسلامی با تعریف جدیدی از روابط با کشورها و ملت‌ها بر آرمان‌های بزرگی تاکید کرد و این آرمان‌ها و مشترکات خود با کشورهای دوست را معرفی کرد.

استاندار مرکزی افزود: از روزهای سختی که به مرزهای ایران حمله شد برای در هم کوبیدن انقلاب و استقلال ایران در این نقطه تا زمان وضع تحریم های ناعادلانه، کشور چین را به عنوان دوستی بزرگ در کنار خود داشتیم.

وی ادامه داد: این اتحاد و دوستی ریشه در درک مشترک از مسائل جهان و منطقه دارد و امید است روابط ما در همه حوزه‌ها مخصوصا در حوزه اقتصاد و سرمایه‌گذاری و تجارت روز به روز توسعه یابد.

وی افزود: ما علاقمند هستیم با حضور شرکت‌های چینی در استان سرمایه‌گذاری‌های مشترک و انتقال تکنولوژی اتفاق افتد.

وی ضمن پذیرش پیشنهادات مطرح شده توسط رئیس اتاق بازرگانی چین پیشنهاد داد: کمیته مشترک با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی چین و استان مرکزی و نمایندگان وزارت صنایع و اقتصاد جهت پیگیری توافقات صورت گرفته و توسعه روابط ایجاد شود.

استاندار مرکزی اضافه کرد: پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی چین مبنی بر تاسیس شهرک صنعتی مشترک ایران و چین در استان مرکزی از این طریق این کمیته بررسی و مورد پیگیری قرار گیرد و همه همکاری‌ها جهت استقرار این شهرک در استان مرکزی به عمل آید.

زمانی قمی گفت: حضور نمایندگان مردم اراک در دو کمیسیون مهم مجلس یعنی کمیسیون صنایع و کمیسیون اقتصادی می تواند شرایط را برای برقراری روابط اقتصادی و سرمایه گذاری تسهیل کند.

زمانی قمی اظهار کرد: استان مرکزی زادگاه یکی از بزرگترین رهبران جهان یعنی امام خمینی(ره) است. هرکس به آزادی و استقلال کشورها و انسان‌ها علاقمند باشد به این رهبر بزرگ عشق می‌ورزد.

رئیس اتاق بازرگانی جمهوری خلق چین نیز گفت: در حال حاضر تجارت مشترک ایران و چین سالانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار بوده و سعی بر آن است که طی چند سال آینده این رقم دو برابر شود.

وان یانگ گو اظهار داشت: دوستی چند هزار ساله و اعتماد مشترک میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، موجب همکاری عمیق و ریشه ای میان این دو کشور است.

وی افزود: استان مرکزی در کشور ایران یکی از قطب های مهم صنعت و نیز از جمله مراکز تولیدات نفتی و استخراج معدنی محسوب می شود.

وان یانگ گو بیان کرد: در این استان نیروی انسانی متخصص در بخش های مختلف به فراوانی دیده می شود که هر کدامشان خود یک صنعت به شمار می رود و از نزدیک هنرشان را دیده ام.

رئیس اتاق بازرگانی جمهوری خلق چین با اشاره به سوابق تاریخی و فرهنگی نزدیک دو کشور ایران و چین بیان داشت: در تاریخ، دوستی چندین هزار ساله ایران و چین و ارتباط بین دو ملت به خوبی و روشنی عنوان و در کتاب های تاریخی مسیر جاده ابریشم بین دو کشور به طور واضح تعریف شده، بنابراین میان ایران و چین یک اتصال ناگسستنی وجود دارد.

وی ادامه داد: براساس تاریخ، ارتباط نزدیک دو کشور ایران و چین در همه مقاطع از زمان یک اصل بوده و سرمایه گذاری و تجارت مشترک در بازارهای بین المللی میان دو کشور وجود داشته است.

وان یانگ گو اظهار داشت: در کشور چین به بخش خصوصی در اقتصاد و تولید اهمیت زیادی داده می شود و علاوه بر آن، به طور روزانه دسترسی به تکنولوژی و فناوری تولید گامی به جلو می رود.

رئیس اتاق بازرگانی جمهوری خلق چین ادامه داد: ۷۵درصد از مالکیت های فکری و اسناد مالکیت فکری، ۸۰درصد کار آفرینی ها و ۸۰درصد نیروی کار جمهوری خلق چین مربوط به بخش خصوصی است.

وی خاطرنشان ساخت: دولت جمهوری خلق چین برای پیشرفت بخش خصوصی قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی تصویب کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی جمهوری خلق چین افزود: استان مرکزی از ظرفیت های صنعتی و سرمایه گذاری متعددی برخوردار است که نمایندگان کشور چین در ایران باید برای شناسایی این ظرفیت ها وقت بگذارند تا از این طریق امکان عملیاتی شدن همکاری مشترک و سرمایه گذاری فراهم شود.

گفتنی است در این نشست نمایندگان مردم اراک ، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ورئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی استان نیز مطالبی را بیان نمودند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها