Portal_background_image

زندیه وکیلی: استان مرکزی در صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد پیشرو است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در دومین جلسه کمیته کنترل کیفیت مصالح ساختمانی، گفت: استان مرکزی در صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد پیشرو است. 

زندیه وکیلی اظهار داشت: موضوع استاندارد سازی مصالح ساختمانی و بکارگیری افراد متخصص و با صلاحیت در طراحی، نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی از مباحث بسیار مهمی است که منجر به مقاوم سازی ساختمانها در مقابل بلایای طبیعی می شود و این موضوع به عنوان یکی از اصول اولیه درساخت و سازها با جدیت در سطح استان مرکزی مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: برای تحقق این امر در شورای فنی استان مرکزی چهار کمیته پیمان ،آموزش ،نظارت و کمیته مصالح استاندارد با عضویت مدیران فنی واجرایی تشکیل شده و مقرر گردیده است که با بازدیدهای  دوره ای از مراکز تولید مصالح ساختمانی نظارت بیشتری در به کا رگیری استانداردها در تولید مصالح صورت پذیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، تصریح کرد: برخی از سازندگان اماکن و ساختمانهای دولتی علیرغم اینکه مکلف بودند که ازمصالح استاندارد استفاده کنند اما نسبت به این مهم کوتاهی می کردند که با ورود کمیته فنی دراین حوزه و نظارت های مستمر بر الزام استفاده از مصالح استاندارد درساخت و سازهای دولتی مثل کتابخانه ها، مجتمع های فرهنگی و اداری و..... این مشکل برطرف گردید.

وی یکی دیگر از اقدامات مهمی که دراستان مرکزی در جهت تحقق این امر انجا گرفته را چنین عنوان کرد: اخذ گواهی استاندارد برای مصالح تولیدی توسط  بسیاری از واحدهای تولید بتن آماده در استان موجب شد که بستر لازم برای الزام سازندگان به استفاده از بتن های آماده استاندارد در ساخت وسازها فراهم شود و امیدواریم این امر مهم در تمام ساخت و سازها اعم از شهر و روستا نهادینه شود.

معاون استاندار مرکزی ابراز داشت: نهادینه شدن به کارگیری مصالح ساختمانی استاندارد در فرآیند ساخت و سازها نیاز به زمان بیشتری دارد لیکن در حال حاضر با نظارت های بیشتر از سوی کمیته فنی و دیگر دستگاههای مرتبط روند کیفی انجام کار بهبود یافته و با خاطیان نیز به صورت موردی برخورد شده است.

زندیه وکیلی با اشاره به اینکه تولید یک محصول استاندارد هزینه هایی برای تولیدکنندگان در بر دارد، گفت: به کارگیری سیاست های تشویقی وارایه تسهیلات، تولید کنندگان را به سمت رعایت استاندارد درتولید محصولات خود سو ق خواهد داد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در استان مرکزی، گفت: شناسنامه فني و ملكي ساختمان سندي است كه توسط سازمان نظام مهندسي استان صادر مي گردد  و حاوي اطلاعات فني و ملكي ساختمان بوده و نحوه رعايت مقررات ملي ساختمان و ضوابط شهرسازي در این شناسنامه قيد می گردد  و در کلیه نقل و انتقالات ساختمانی همراه با نقشه های ساخت، تحویل خریداران می شود تا از مشخصات ساختمانی که خریداری می نماید مطلع گردند.

زندیه وکیلی اضافه کرد: خوشبختانه در استان مرکزی از مدتها قبل صدور شناسنامه فنی و ملکی برای ساختمان هاآغاز شده ونسبت به استانهای دیگر که این طرح هنوز اجرا نشده پیشرفت بسیار خوبی داریم و در این خصوص جزو استانهای پیشرو در کشور هستیم.

معاون استاندار مرکزی در ادامه به موضوع بافت های فرسوده در شهرهای مختلف استان مرکزی اشاره کرد و افزود: غیر مقاوم بودن ساختمان ،ریز دانگی پلاکها ونفوذ ناپذیری از ویژگی های بافت های فرسوده میباشد که در شهرهای اراک و ساوه این بافتها در  سکونتگاههای غیر رسمی (حاشیه نشین) هم قرار دارند.

وی اقدامات صورت گرفته در این مناطق را چنین برشمرد: درجهت اجرای طرح بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده در استان اقداماتی از قبیل شناسایی این مناطق و جلوگیری از رشد سکونتگاههای غیر رسمی انجام شده است و تعداد قابل ملاحظه ای از ساختمانها در این مناطق نوسازی شده ولی در مجموع تحقق این طرح روند کندی را طی میکندزیرا مشکل اصلی در نوسازی بافت های فرسوده، تداخل این مناطق با بافت های تاریخی شهرهاست است و ساکنین این مناطق به زندگی در این بافتها و حفظ محله های قدیمی علاقه دارند که در این رابطه فرهنگ سازی و سیاستهای تشویقی و حمایتی لازمه کار است.

زندیه وکیلی عنوان نمود: ساخت پروژه های کوچک در این بافت ها از سوی شرکت عمران و مسکن سازان و سازمان بهسازی و نوسازی برای تحریک ساکنین، افزایش تراکم و تخفیف درصدور پروانه ساختمانی توسط شهرداریها و ارائه تسهیلات نوسازی توسط بانک ها ازموارد تشویقی در اجرای سریع تر این طرح محسوب می گردد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها