Portal_background_image

استاندار مركزي: رويكرد دولت تلاش در جهت اعتبار بخشي به استقلال دانشگاههاست

زمانی قمی استاندار مرکزی در آئین تقدیر از دانشجویان نمونه دانشگاه اراک ، گفت: رویکرد دولت تدبیر و امید تلاش در جهت اعتبار بخشی به استقلال دانشگاههاست

زمانی استاندار مرکزی  درخصوص اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه دانشگاه ، گفت: این دولت برای اعتبار بخشی به استقلال در دانشگاه ها تلاش می کند.

وی در پاسخ به دانشجویان با اشاره به اینکه به هیچ عنوان در امور دانشگاه دخالت نمی کنیم ، بیان کرد: مدیریت ارشد استان نه به عنوان فعال سیاسی بلکه به عنوان مدیر سیاسی پیرو سیاست های دولت تدبیر و امید در استان است و تحقق سیاست های دولت در استان را دنبال می کند.

زمانی قمی با بیان اینکه دانشگاه محل تضارب آرا و افکار است، تصریح کرد: من به سخنان استاد مطهری معتقدم که همه سلایق باید نظرات خود را آزادانه بیان کنند البته این بدین معنی نیست که همه حرفهای آنها منطقی است.

وی گفت: امروزه بیان نظر، سلیقه ها و علایق سیاسی در دانشگاه ها و مطبوعات نشان از آزادی بیان در جمهوری اسلامی و عدالت اجتماعی دارد که همگان می توانند دیدگاه خود را آزادانه بیان و از نحوه کار دولت انتقاد کنند.
استاندار مرکزی با اشاره به اینکه افراد نباید در مسائل دانشگاه دخالت کنند و باید کاملا بی نظر باشند، گفت: هنوز با نقطه مورد نظر و در خور و شایسته حریت، بزرگی و منزلت دانشگاه فاصله داریم باید تلاش کنیم تا دانشجو به جائی برسد که بتواند آزادانه و بدون لکنت زبان انتقاد کند و عقاید خود را بیان نماید که سیاست دولت نیز بر این است.

وی اولین اقدام دولت را تعطیلی سیاستهای نادرست در حوزه اقتصاد، فرهنگ و اداره کشور دانست و گفت: دولت یازدهم  در بعد سیاست خارجی با تمرکز بر اولویت ها توانست مهمترین و پیچیده ترین پرونده کشور و دنیا را  به نتیجه برساند .

زمانی قمی عنوان کرد: بسیاری از سرمایه گذاران و گروه هایی که پیش از این علاقه ای برای حضور در ایران نداشتند امروزه در صف انتظار برای حضور و سرمایه گذاری در ایران اسلامی هستند و این مهم یکی دیگر از اقدام های دولت در روابط خارجه به شمار می آید.           

استاندار مرکزی ابراز کرد: در دولت تدبیر و امید  برخلاف دولت قبل مذاکره برای مذاکره و خواندن انشاء نبود بلکه مذاکرات به صورت جدی و با نظارت ارکان اصلی نظام که در راس آنان مقام معظم رهبری بود، صورت می گرفت.

وی اظهار کرد: دولت یازدهم  در حوزه اقتصاد نیز کشور را با تورم 40 درصد، خزانه خالی ، کاهش قیمت نفت از 120 دلار به 30 دلار و  کاهش صادرات نفت از 3 میلیون بشکه  به 900 هزار بشکه و رسیدن رشد اقتصادی از شش درصد به منفی شش درصد تحویل گرفت.

زمانی قمی افزود: دولت تدبیر و امید با تعطیلی بسیاری از سیاستهای نادرست اقتصادی که باعث بالا رفتن  تورم و نوسانات در نرخ ارز می شد توانست در حوزه اقتصاد التهاب و نابسامانی را در کشور متوقف کند.

وی گفت: اگر تدبیر دولت نبود هم اکنون تمام صنایع تعطیل و به گل نشسته بود و دیگر مشکل محیط زیست و آلودگی هوا برای شهر اراک وجود نداشت.

استاندار مرکزی گفت: همچنین دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی با وجود خشکسالی ها و کمبود آب، با بکار گیری تدبیر و خرد و استفاده از روشهای آبیاری نوین در سطح اراضی کشاورزی توانسته زمینه افزایش تولید بسیاری از محصول ها از جمله گندم را در کشور فراهم و تولید این محصول را از  پنج هزار تن به هشت هزار تن و به مرز خود کفایی برساند.

زمانی قمی ، کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک را از دیگر اولویت های استانداری این استان عنوان کرد و گفت: تبدیل سوخت نیروگاه شازند از مازوت به گاز و جنگل کاری در سطح 300 هکتار از جمله اقدام های انجام شده دولت تدبیر و امید در این زمینه است .

وی بیان کرد: تعداد روزهای ناسالم از 123 روز به 58 روز در سال 93 رسیده است و ما تلاشهای خود را تا رسیدن به شرایط مطلوب هوای اراک ادامه می دهیم چرا که این مهم از مطالبات به حق مردم است.

استاندار مرکزی ادامه داد: تعطیلی سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سیاست داخلی دولت گذشته، تزریق اعتبار صنعت و بهداشت به یارانه ها، بالا بردن مطالبه های غیر واقعی مردم، استقرار سیستم یارانه که فقر دولت و وابستگی مردم را به همراه داشت از دیگر نشانه های بی نظمی در اداره کشور بود.
زمانی قمی گفت: واحدهای تولیدی استان در اثر تحریم ها و سیاستهای غلط دولت گذشته با آسیبهای زیادی روبرو شده اند که  احیای واحدهای نیمه تعطیل و کمک به بازگشت آنها به چرخه فعالیت و صیانت از واحدهای تولیدی فعال از اقداماتی است که مجموعه دولت در استان دنبال می کند.

وی افزود: رونق تولید پویایی اقتصادی و کاهش بیکاری را در جامعه به همراه دارد.              

استاندار مرکزی یادآور شد:کارخانه واگن پارس اراک در زمان دولت قبل قرارداد 120 میلیون یورویی با یکی از کشورهای آفریقایی منعقد کرده بود که توسط معاون اول دولت دهم به صورت یک طرف لغو و 64 میلیارد تومان زیان به این کارخانه وارد و آن را در آستانه ورشکستگی قرار داد.

وی  ادامه داد: با رایزنی هایی که توسط مدیریت ارشد استان با وزیر دفاع ، بانکها و امور مالیاتی صورت گرفته است توانستیم  در راستای بازگشت تولید در این صنعت 14 و نیم میلیارد تومان تخفیف مالیاتی  برای این کارخانه بگیریم.

زمانی قمی افزود: فقط با سود یکی از تخلف هایی که توسط بابک زنجانی در زمان دولت دهم صورت گرفته می توان سه هزار کیلومتر بزرگراه ایجاد کرد و همچنین اگر سود سایر تخلف های اقتصادی آن را حساب کنیم می توان به بسیاری از روستاها بدون آب و برق خدمت رسانی کرد..
استاندار مرکزی گفت: احداث باند دوم اراک- خمین از 13 سال پیش در این استان آغاز شده است و 41 کیلومتر آن با وجود بی پولی در دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسیده و تکمیل آن در دستور کار استانداری قرار دارد در صورتی که در دولت قبل با وجود اعتبارهای بسیار، هیچ گونه فعالیتی در این مسیر صورت نگرفت.

زمانی قمی خاطر نشان کرد: اساس کار دولت یازدهم بر راستگویی نهاده شده و در کنار آن پرهیز از اقدامات نمایشی، احترام به افکار عمومی و پاسخگویی به مردم را اساس کار خود قرار داده است.
زمانی قمی استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد:  نهضت  فراگیری به نام انقلاب اسلامی علیه استبداد داخلی و جریان تفوق طلب و حکومت ستم در سال 1357 به پیروزی رسید و با گفتمانی که به همراه داشت، ارزش‌هایی را برای کشور به ارمغان آورد و به جای تک‌محوری و خودمحوری، اداره کشور را به دست مردم سپرد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم از آزادی کافی برخوردار نبودند و از سوی حاکمان بهایی به این مهم داده نمی‌شد، اما با پیروزی انقلاب فضای جدیدی ایجاد شد و همزمان با به رسمیت شناخته شدن آزادی، مردم در اداره کشور نقش‌آفرین شدند.

زمانی‌قمی ادامه داد: جنبش‌های دانشجویی از  سال 1320 تا پیروزی انقلاب و بعد از آن منشأ بسیاری از حرکات مبارک در ایران بوده است، پیروزی انقلاب اسلامی  در 22 بهمن 1357  و برگزاری رفراندوم و استقرار حکومت جمهوری اسلامی در 12 فروردین 1358  نشان از تکیه بر نقش مردم در این نهضت دارد.

وی تأکید کرد: رجعت جوانان به گفتمان اصیل انقلاب یک ضرورت است و از اهمیت والایی برخوردار می باشد چراکه از تمامی حقوق در حوزه های مختلف دفاع می‌کنند.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه نقش مردم در سیاست بر هیچکس پوشیده نیست، تصریح کرد: انتخابات نه متعلق به روحانیون نه متعلق به احزاب و نه متعلق به گروه‌های مختلف سیاسی است، بلکه متعلق به آحاد مردم است ، انتخابات برای تعیین سرنوشت ملت است.

زمانی قمی با اشاره به تاریخچه وقایع دانشگاه در دهه 50، اظهار کرد: در این دهه بزرگانی همچون آیت‌الله طالقانی و مطهری پا به عرصه دانشگاه گذاشتند و جنبش دانشجویی به شدت تحت تأثیر این اساتید قرار گرفت، اما نکته مهم  مورد تأکید آنان بخصوص آیت‌الله مطهری در خصوص حق آزادی‌ بیان است.

گفتنی است در این نشست  رئیس دانشگاه اراک نیز مطالبی بیان کرد و استاندار مرکزی به سوالات دانشجویان پاسخ گفت و در  پایان از 22 دانشجوی نمونه و ممتاز این دانشگاه در بخش‌های مختلف با اهدای لوح و جوایزی تقدیر به عمل آمد.

 معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها