Portal_background_image

استاندار مركزي: رويكرد برنامه هاي اوقات فراغت جوانان در جهت افزايش نشاط اجتماعي باشد /ضرورت تقويت بسترهاي سالمندي مفيد در استان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان ، گفت: رویکرد برنامه های اوقات فراغت جوانان بر مبنای افزایش نشاط اجتماعی باشد و این مهم مورد توجه مسئولین ذی ربط قرار گیرد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: افزایش نشاط اجتماعی نیاز امروز جامعه است لذا با رعایت چارچوب های تعیین شده باید در جهت افزایش نشاط اجتماعی در جامعه تلاش کرد و در برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان به این مهم توجه نمود.

استاندار مرکزی گفت: سالمندی یکی از مراحل مهم زندگی هر فرد است و تقویت بسترها و زیرساخت های خدماتی و رفاهی برای گذران مفید دوران سالمندی در این استان ضروری است.

وی افزود: جمعیت سالمندی استان رو به افزایش است و می طلبد که تصمیم سازان و دستگاه های متولی پاسخگویی مطلوب به نیازها و پیش بینی لازم را برای این قشر در دستور کار داشته باشند.

وی بیان کرد: در دهه اخیر به دلیل مهاجرت جمعیت جوان روستایی استان، این کانون ها اغلب مملو از جمعیت پیر شده است و نیاز است که مداخلات هدفمند برای خدمات رسانی مطلوب به این قشر مد نظر باشد.

استاندار مرکزی ادامه داد: ایجاد اتاق مشورت برای ارایه خدمات به سالمندان در این استان اولویتی جدی است و باید دستگاه های متولی در این زمینه اقدام کنند.

آقازاده عنوان کرد: در هرم جمعیتی استان طیف بزرگ میانسالان به سمت پیری حرکت می کنند و پذیرش این واقعیت باید با آمادگی لازم برای رویارویی استان با جمعیت سالمندی توام شود و گردآوری مجموعه ای از خدمات رفاهی و درمانی و فرهنگی همراه با نشاط اجتماعی در دستور کار قرار گیرد.

وی اظهار کرد: ایجاد نشاط برای تمام اقشار جامعه از پیر تا جوان، زن و مرد و کودک و نوجوان امری ضروری است و کمبود آن در جامعه احساس می شود اما این نشاط باید در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی باشد.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ماه رمضان بهترین فرصت برای دستگیری از نیازمندان و افراد کم بضاعت است و مدیران دستگاه های اجرایی استان تلاش خود را برای پهن کردن یک سفره افطاری هزار نفری از افراد تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی استان مرکزی با هزینه شخصی به کار گیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: برنامه عمل و نمایه اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی برای نخستین بار در کشور در این استان تدوین شده است و در این راستا هدفگذاری های متعددی در حوزه اجتماعی و فرهنگی این خطه صورت گرفته که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

فتح الله حقیقی بیان کرد: اجرای این برنامه نقش موثری در تعامل بیشتر دانشگاه ها، ادارات و نهادهای مدنی استان مرکزی دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی ادامه داد: هم افزایی بین دستگاه های اجرایی استان نقش موثری در جلوگیری از موازی کاری ها دارد.

حقیقی بیان کرد: مباحث اجتماعی باید به صورت خرد دنبال شود تا موفقیت در امور و نتایج آن مطلوب تر شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی هم در این نشست گفت: در خصوص برنامه عمل و نمایه اجتماعی و فرهنگی این استان نشست های تخصصی با 90 دستگاه اجرایی، نهاد، خبرگزاری ها، فرمانداران و با حضور مدیران کل، معاونان و کارشناسان مربوطه دستگاه های اجرایی این استان برگزار شده است.

غلامرضا فتح آبادی بیان کرد: 860 نفر ساعت زمان در این زمینه صرف شده و برنامه عمل و نمایه اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی پس از تدوین در قالب تفاهم نامه مشترک به تایید رسیده است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی ادامه داد: در این برنامه افزایش 20 درصدی فعالیت های حوزه اجتماعی و فرهنگی در سال جاری، اجرای برنامه های ابتکاری و نو، اثربخشی برنامه ها، تقویت رویکرد بین بخشی در فعالیت ها، توزیع متعادل برنامه ها و بهره گیری از ظرفیت نهادهای مردمی مد نظر است.

فتح آبادی بیان کرد: با عملیاتی شدن این برنامه، تقویت کارکرد بخش اجتماعی و فرهنگی فرمانداری های تابعه از طریق مسئول مجرب و ایجاد انسجام در فعالیت ها و برنامه ریزی برای پیوند دانشگاه ها با جامعه از طریق مطالبه گری و تعیین نقش آنها برای راهبری و هدایت امور در زمینه های توسعه برنامه های مشاوره و روانشناسی در دانشگاه اراک، مسائل اجتماعی و فرهنگی در دانشگاه پیام نور، حوزه هنر در دانشگاه جامع علمی کاربردی، مشاوره صنعتی در دانشگاه صنعتی اراک، مطالعات خانواده در دانشگاه آزاد اسلامی و حوزه آینده نگاری و رصد تحولات اجتماعی در جهاد دانشگاهی استان مرکزی حاصل می شود.

گفتنی است در این نشست کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی در خصوص برنامه عمل و نمایه اجتماعی و فرهنگی این استان بحث و تبادل نظر شد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها