Portal_background_image

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي ؛ روزبازارهاي مركزي در صورت رعايت نكردن پروتكل‌هاي بهداشتي تعطيل مي‌شوند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی روز یکشنبه در ستاد مدیریت بیماری کرونا استان گفت: پروتکل‌های بهداشتی درخصوص بیماری کووید ۱۹ در روزبازارهای استان به ویژه در اراک رعایت نمی‌شود که در صورت ادامه این روند این مجموعه‌ها تعطیل خواهند شد.

«بهروز اکرمی» افزود: فروشندگان در بازار روزها نباید با سلامت مردم بازی کنند و برای نفع اقتصادی و درآمد نکات بهداشتی را نادیده بگیرند.

وی اظهار داشت : دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری و فرمانداری ها نشستی را  در خصوص روزبازارها برگزار و نتیجه آن را به ستاد استان اعلام نمایند تا در خصوص فعالیت آنها تصمیم‌گیری شود.

اکرمی افزود: برای فعالیت باشگاه‌های ورزشی نیز نشستی با حضور دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل ورزش و جوانان برگزار شود تا نسبت به نحوه فعالیت این مراکز تصمیم لازم اتخاذ شود، ضمن آنکه تالارهای پذیرایی همچنان تعطیل هستند و هیچ مجوزی برای فعالیت آنها صادر نشده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت:ضدعفونی معابر در هیچ کجای دنیا جواب نداده و نباید کاری انجام شود که موجب صرف هزینه است و خروجی هم ندارد و در هر حال  لازم است گندزدایی هدفمند با نظر کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی صورت گیرد تا اثر بخشی مطلوب به دست آید.

وی  اضافه کرد: به هر دلیلی نتوانسته‌ایم از ظرفیت مردمی در مقابله با ویروس کرونا استفاده  کنیم و جای این ظرفیت در مبارزه با بیماری خالی است که لازم است دانشگاه علوم پزشکی استان با همکاری دفتر اجتماعی استانداری، علت استفاده نشدن از این ظرفیت را بررسی کنند.

اکرمی افزود: لازم است تیم علمی در دانشگاه علوم پزشکی استان تشکیل شود و وضعیت ویروس کرونا در شهرستان‌ها رصد و در قالب آمار به ستاد کرونای استان اعلام شود.

شمار ناقلان کووید ۱۹ به ۳۰ درصد رسیده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: شمار ناقلان بیماری کووید ۱۹ به ۳۰ درصد جمعیت کشور رسیده  و این نشان می‌دهد بحران بسیار جدی و خطرناک است و تنها راه رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی است.

دکتر «محمد جمالیان» افزود: تاکنون فوتی‌های ناشی از کرونا در استان در سن ۶۵ سال به بالا ثبت شده است با ادامه این روند و شلوغ شدن مراکز درمانی، شاهد فوت رده سنی ۴۰ سال به بالا در استان خواهیم بود.

وی اظهار داشت: به زودی تراژدی عروسی‌ها در استان شکل خواهد گرفت و مردم با شرکت در این مراسم به آمار مبتلایان استان اضافه خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اراک گفت: بحران به شکل ملی است باید همه در مدیریت بیماری مشارکت کنند و دانشگاه به تنهایی نمی‌تواند اثر گذار باشد.

۱۵۲ نفر از کادر درمان استان به کرونا مبتلا شدند

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک  نیز گفت: ۱۵۲ نفر کادر درمان استان شامل پزشک، پرستار، همکار ستادی، اداری و بهداشت به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

دکتر «علی علیمحمدی» افزود: هفته گذشته یک هزار و ۴۸ نفر  مبتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا شناسایی شدند که ۱۹۲ نفر بستری و ۸۶۵ نفر سرپایی مداوا شدند.

وی اظهار داشت: ۶۰ فوتی هفته گذشته در استان شامل ۳۸ نفر در اراک، یک مورد دلیجان، چهار مورد فراهان، ۱۱ مورد شازند، ۲ مورد کمیجان، یک مورد محلات و یک مورد خنداب عنوان کرد.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: آزمایش ۶۶ نفر در هفته گذشته در شهرستان خمین مثبت بود که ۴۴ نفر از این تعداد سرپایی و ۲۲ مورد بستری شدند و ۱۶ نفر از مبتلایان این شهرستان زنان خانه دار زیر ۶۰ سال سن بوده و ۱۳ زن خانه دار بالا ۶۰ سال سن داشته‌اند.

وی با بیان اینکه ۵۸ نفر در هفته گذشته در ساوه به علت ابتلا به کووید ۱۹ بستری شدند و ۷۲۲ نفر سرپایی مداوا شدند،   ۱۶ فوتی در این مدت در ساوه گزارش شده که بیشترین افراد درگیر در سنین یک تا ۹ سال سه نفر، ۱۰ تا ۱۹ سال سه نفر، ۲۰ تا ۲۹ سال ۵۲ نفر، ۳۰ تا ۳۹ سال ۱۴۸ نفر، ۴۰ تا ۴۹ سال ۲۱۴ نفر، ۵۰ تا ۵۹ سال ۲۹۱ نفر، ۶۰ تا ۶۹ سال ۱۵۹ نفر، ۷۰ تا ۷۹ سال سن ۶۰ نفر و ۸۰ تا ۸۹ سال سن ۱۷ نفر گزارش شده است.

مراسم عروسی‌ها، چالش پیش رو در بیماری کرونا 

مدیر گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان مرکزی نیز گفت: تاکنون مراسم مذهبی چالش در خصوص بیماری کرونا بود از این به بعد چالش پیش‌رو مراسم عروسی‌ است.

«حسن مهرعلی» افزود: فعال شدن تالارهای پذیرایی و نبود قوانین و مصوبه قطعی برای فعالیت این مراکز می‌تواند چالش پیش رو را شدت دهد.

وی اظهار داشت: عادی انگاری و عادی پنداری سم مهلک قطع نشدن زنجیر کووید ۱۹ است و این مهم فقط با مشارکت عموم مردم ممکن است.

مدیر گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: از ۵۰۶ شهر در کشور، اراک و ساوه  جزو شهرهای فوق پرخطر کووید ۱۹ هستند.

مهرعلی افزود: فعالیت باشگاه‌های استان برقرار است و هیچ باشگاهی و هیچ تور مسافرتی در شرایط پرخطر بیماری کووید ۱۹ تعطیل نیست.

وی اظهار داشت: در صورتی که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای رعایت جدی نکات بهداشتی دیر اقدام کند دیگر امکان مدیریت بیماری در این مجموعه بزرگ نیست.

چهار هزار و ۲۲۶ بازرسی از صنوف و اماکن استان

مدیرکل پدافند غیرعامل استان مرکزی نیز گفت: چهار هزار و ۲۲۶ بازرسی در هفته اخیر از صنوف و اماکن استان انجام شد که ۳۴۹ اخطار، ۳۹ مهر و موم و ارجاع ۳۸ پرونده به مراجع قضایی را در پی داشت.

«مسعود فراهانی» افزود:بازدید از ۸۶ اداره دولتی، ۳۶ بانک، ۲۸  مرکز حمل و نقل عمومی از سوی چهار تیم بازرسی پدافند غیرعامل استان انجام شده است.

وی اظهار داشت: در بررسی صورت گرفته در خیابان شهید رجایی اراک استفاده از ماسک در صنوف اراک ۷۰ درصد، تاکسرانی ۷۵ درصد و اتوبوسرانی هم ۹۰ درصد ثبت شده است.

شیوع ویروس کرونا از اسفندماه پارسال آغاز شد و استان مرکزی پس از قم در زمره نخستین استان‌هایی بود که موارد ابتلا در آن مشاهده شد.

بر اساس اعلام سیما سادات‌لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۵۲۶ هزار و ۴۹۰ نفر تا ۲۶ مهر ۹۹ در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان نیز به ۳۰ هزار و ۱۲۳ نفر رسیده است.


دسته بندی

کارشناس روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها