Portal_background_image

استاندار مركزي تاكيد كرد: رفع نقاط حادثه خيز از اولويت هاي مهم استان است/ آغاز عمليات اجرايي آزادراه قم- شازند در سالجاري

آقازاده استاندار مرکزی در جلسه شورای اداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، گفت: طرح آزادراه قم- شازند از برنامه های اولویت دار توسعه زیرساخت های حمل و نقل این استان است که عملیات اجرایی آن در سال جاری کلید می خورد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: طول این مسیر در محدوده استان مرکزی 140 کیلومتر است که اجرای آن به عنوان بخشی از آزاد راه تهران- جنوب، نقش مهمی در کاهش ترافیک و روان سازی و ایمنی ترددهای جاده ای دارد.

وی، رفع نقاط حادثه خیز را از دیگر برنامه های اولویت دار امسال استان مرکزی دانست و ادامه داد: جاده اراک - فراهان از جمله مسیرهای پر تردد و حادثه خیز در این استان است که عملیات 2 بانده شدن آن به همراه تامین روشنایی در نیمه نخست امسال انجام می شود و این جاده زیر بار ترافیک می رود.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: جاده قدیم زرندیه - ساوه نیز به دلیل استقرار صنایع مختلف در این محدوده از دیگر نقاط پر تردد و حادثه خیز استان است که عملیات 2 بانده شدن آن امسال به بهره برداری می رسد.

آقازاده خاطرنشان کرد:عملیات اجرایی 2 بانده شدن جاده شازند - ازنا نیز در استان در دست انجام است که با اختصاص اعتبار از محل سفر هیات دولت به استان در سال جاری با سرعت بیشتری تکمیل خواهد شد.

وی گفت: عملیات 2 بانده شدن 6 کیلومتر از جاده زالیان در شهرستان شازند نیز انجام شده است و با رفع برخی نواقص این راه، بهره برداری ازآن امسال آغاز می شود.

استاندار مرکزی یاد آور شد: بیش از 15 میلیون تردد در سال گذشته در جاده های استان انجام شده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل 13 درصد افزایش دارد.

آقازاده ادامه داد: با وجود افزایش حجم ترافیک جاده ای استان مرکزی در سال قبل، شمار حوادث رانندگی و کشته های جاده ای در استان کاهش داشته که این مهم نشان از فعالیت و تلاش راهداران و پلیس راه در سطح راه های استان دارد.

استاندار مرکزی جلوگیری از ورود ماشین های سنگین به شهرستان اراک را از موضوعات مهم در مدیریت حمل و نقل استان دانست و گفت: ایجاد توقفگاه در حاشیه روستای موت آباد در دستور کار است و با اجرایی شدن این طرح از ورود خودروهای سنگین به این کلانشهر جلوگیری می شود که این مهم در کاهش حوادث رانندگی و کیفیت هوای اراک اثر مستقیم دارد.

آقازاده افزود: رعایت نشدن قوانین و حق تقدم توسط رانندگان عامل 80 درصد حوادث منجر به فوت در جاده های کشور است و در سال جاری علاوه بر برنامه های اصولی در رفع نواقص راه ها باید فرهنگ سازی و آموزش قوانین به صورت جدی دنبال شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 255 کیلومتر از جاده های این استان دارای روشنایی مطلوب است و در این شاخص این استان رتبه سوم را در کشور به خود اختصاص داده است.

زندی فر افزود: در طرح نوروزی امسال 32 نیرو در سطح ستادی و 240 نفر در مراکز شهرستان هابه مسافران نوروزی خدمت رسانی کردند.

وی ادامه داد: میانگین سرعت در جاده های استان در سال گذشته 87 کیلومتر بر ساعت بوده است و در ارزیابی تخلفات سرعت غیر مجاز جاده ای این شاخص در استان نسبت به میانگین کشوری پنج درصد بیشتر بوده است.

وی توضیح داد: میانگین تخلفات سرعت غیرمجاز در جاده های استان پارسال حدود 13 درصد بود در حالیکه این شاخص در کشور هفت و هشت دهم درصد بوده است.

زندی فر ادامه داد: آزاد راه ساوه - همدان بیشترین ثبت سرعت غیرمجاز وسایل نقلیه در سال گذشته را در بین در جاده های استان مرکزی داشته است.

وی افزود: میانگین تردد خودروهای سنگین در جاده های کشور 9 درصد است که این شاخص برای جاده های استان مرکزی به دلیل قرار گرفتن این استان در شاهراه شمال به جنوب در سال گذشته حدود 14 درصد بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی یاد آور شد: 16 میلیون تن کالا پارسال از این استان در قالب 100 هزار سفر به سایر نقاط کشور جابه جا شده که این شاخص نسبت به سال قبل از آن از نظر وزنی پنج و به لحاظ درآمد 30 درصد رشد داشته است.

زندی فر بازسازی، نگهداری و خط کشی راه های روستایی، تسهیل در بهره برداری از مجتمع های خدمات رفاهی و ایجاد 2 پارکینگ جدید برای خودروهای سنگین را از برنامه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی در سال جاری عنوان کرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها