Portal_background_image

معاون اقتصادي وزير كشور: رفع ممنوعيت ايجاد صنايع در 120 كيلومتري پايتخت مورد بررسي قرار مي گيرد

دین پرست معاون امور هماهنگی اقتصادی وزیر کشور در نشست ستاد تسهیل رفع موانع تولید که با حضور استاندار مرکزی در ساوه برگزار شد،گفت: مساله ممنوعیت ایجاد صنایع در شعاع 120 کیلومتری پایتخت مورد بررسی و بازنگری قرار می گیرد.

دین پرست معاون امور هماهنگی اقتصادی وزیر کشور اظهار کرد: مصوبه ممنوعیت ایجاد صنایع در شعاع 120 کیلومتری پایتخت در بیشتر شهرهای مجاور تهران مانند زرندیه، البرز و قزوین مشکلاتی ایجاد کرده است.

وی افزود: سه شنبه این هفته در تهران برای بازنگری و بررسی راهکارهایی در خصوص این محدودیت ها نشستی برگزار خواهد شد که از مسئولان استان های مجاور نیز دعوت می شود.

دین پرست اظهار داشت: باید بررسی جامعی انجام شود و در این زمینه تسهیل گری کنیم زیرا در شرایط تحریم و در سالی که به نام رونق تولید مزین است، باید برای تداوم تولید از برخی سخت گیری ها چشم پوشی کرد.

معاون وزیر کشور گفت: تلاش می شود این مسئله پیگیری و برطرف شود و در سال رونق تولید همه مدیران و دستگاه ها برای توسعه تولید و ایجاد واحد‌های جدید باید مساعدت نمایند.

معاون وزیر کشور خواستار اهتمام جدی برای رفع مشکلات مالیاتی مجموعه کارخانه لوله و پروفیل صفا ساوه شد.

دین پرست اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود اولویت کشور را رونق تولید و اشتغال عنوان فرمودند و باید همه به این مساله واقف باشیم که در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و باید در این آوردگاه پیروز شویم.

به گفته این مسئول، در سال گذشته 15 هزار و 340 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه صنایع و تولید در کشور پرداخت شد.

دین پرست گفت: اکنون میانگین نرخ بیکاری در کشور 12 درصد است اما در استان مرکزی 8.4 درصد است که در رده سوم بعد از استان های همدان و سمنان قرار دارد.

وی گفت: اولویت های اقتصادی سال 98 با استناد به بیانیه گام دوم انقلاب و همچنین منویات مقام معطم رهبری که در سخنرانی آغاز سال در مشهد عنوان فرمودند، در 20 عنوان به استانداران کشور ابلاغ شده است.

معاون وزیر کشور گفت: ارتقای تولید، تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی، جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی، بررسی طرح های نیمه تمام از جمله اولویت های مصوب است.

وی گفت: پنج واحد تولیدی که توسط بانک ها تملیک شده با دستور رئیس جمهوری بازستانده شد اما در مجموع 2 هزار و 22 واحد در کشور تملک شده که 59 واحد در استان مرکزی قرار دارد.

استاندار مرکزی نیز گفت: در فرایند سرمایه گذاری های حوزه صنعت استان نگرانی هایی مانند ناهماهنگی بین دستگاه ها در حمایت از سرمایه گذاران وجود دارد که برخی آنها را بی انگیزه کرده است. 

«سید علی آقازاده» افزود: سران سه قوه در جلسات مشترکی که داشتند، مصوبات راهبردی برای حمایت از سرمایه گذاران داشتند که بر اساس آنها دستگاه های اداری باید با نظر گرفتن منافع ملی مساعدت کنند.

وی اظهار داشت: منابع و درآمدهای دولت محدود است و در این شرایط نباید شاهد این ناهماهنگی میان دستگاه های مسئول باشیم.

آقازاده اظهار داشت: پارسال توانستیم مشکلات کارخانه هایی مانند هپکو، آذر آب و واگن پارس را با حمایت ملی تا حدودی حل کنیم اما اکنون بحران های جدیدی در این شرکت ها داریم.

به گفته استاندار مرکزی حوزه معاونت اقتصادی و تیم اقتصادی استان عملکرد رضایت بخش و مناسبی داشته است و همه تلاش ها مبتنی بر این است که دغدغه تولیدکنندگان و سرمایه گذاران به حداقل برسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز گفت: پارسال برای اقتصاد و صنایع استان مرکزی سال سختی بود و با وجود برخی از مشکلات، با تدبیر استاندار مرکزی و اهتمام دستگاه های مسئول موفقیت های نسبی حاصل شد.

«سعید فرخی» افزود:‌ روند صدور پروانه های مربوط به طرح های سرمایه گذاری نیز در سال گذشته با افزایش 15 درصدی همراه بود و مجوزهای بهره برداری نیز 30 درصد رشد داشت.

معاون استاندار مرکزی نرخ بیکاری این استان در سال گذشته را 8.4 درصد عنوان کرد و گفت: از این حیث سومین استان با آمار بیکاری پایین کشور بودیم و این مساله به خاطر مدیریت مشکلات بخش های مختلف از جمله صنایع بود که از بیکاری 106 هزار کارگر شاغل در استان جلوگیری شد.

به گفته این مسئول، در سال 97، افزون بر 12 هزار شغل جدید در استان مرکزی ایجاد شد. 

وی همچنین کمک به پرداخت حقوق معوق کارگران توسط صنایع را از دیگر موفقیت های استان مرکزی در سال گذشته برشمرد و افزود: ‌در روزهای پایانی سال گذشته بسیاری از واحدهای صنعتی توانستند معوقات خود را پرداخت کنند.

فرخی گفت: با اینکه سهم استان مرکزی در زمینه تسهیلات مربوط به رونق تولید 12 هزار میلیارد ریال بود، رقم جذب شده فراتر از سهمیه استان بود و به مرز 15 هزار میلیارد ریال هم افزایش یافت.

 فرماندار ویژه شهرستان ساوه نیز  گفت: 25 طرح اقتصادی و صنعتی با مشارکت 16 سرمایه گذار خارجی در این شهرستان در دست اجرا است.

وی افزود: ‌حجم سرمایه گذاری خارجی ها در این طرح ها،‌ یک میلیارد و 60 میلیون دلار است.

میرزایی ادامه داد: ساوه 16 درصد از مجموع مساحت استان مرکزی را دارا است و وجود بزرگترین شهر صنعتی کشور (کاوه) با فعالیت افزون بر 550 کارخانه صنعتی فرصتی مناسب برای جذب سرمایه گذاران با توجه به ممنوعیت ایجاد صنایع تا شعاع 120 کیلومتری پایتخت محسوب می شود.

وی اظهار داشت:‌ در شهرستان ساوه 56 درصد از واحدهای تولیدی و صنعتی کاملا فعال هستند و در برخی صنایع نیز مشکلاتی وجود دارد که باعث شده از همه ظرفیت های تولیدی بهره برداری کامل نشود اما با این حال 35 درصد از کارگران شاغل این شهرستان در حوزه صنعت فعالیت دارند که 43 درصد از مجموع اشتغال صنعتی استان مرکزی را شامل می شود.

گفتنی است در این نشست که با حضور مدیران صنایع شهرستان های ساوه و زرندیه برگزار شد،‌ مشکلاتی از قبیل بدهی های بانکی،‌ مالیاتی،‌ بیمه و انسداد حساب مدیران صنایع مطرح شد که مورد بررسی و دستورات لازم نیز صادر شد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها