Portal_background_image

استاندار : رفع مشكلات بخش كشاورزي با مشاركت هدفمند دستگاه هاي اجرائي محقق مي شود

آقازاده استاندار مرکزی در نشست با فعالان و تشکل های بخش کشاورزی استان که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: رفع مشکلات و تنگناهای مختلف کشور به ویژه در حوزه کشاورزی با مشارکت هدفمند همه دستگاه های اجرایی و حمایت دولت از بخش خصوصی امکان پذیر است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد:  تا پیش از سال 92 بیش از 6 میلیون تن گندم مورد نیاز کشور از خارج تامین می شد و انواع میوه های وارداتی نیز بخشی از بازار مصرف کشور را تشکیل می داد.

وی افزود: اکنون تولیدات بخش کشاورزی استان مرکزی شامل شیر، گوشت سفید و قرمز، و انواع میوه ، علاوه بر تامین نیاز داخل استان به بسیاری از استان های همجوار نیز صادر می شود. 

آقازاده  ادامه داد: نزولات آسمانی در زمستان سال جاری در مقایسه با سال گذشته، 80 درصد کاهش دارد که در 70 سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی اظهار کرد: استان مرکزی علاوه بر مزیت های صنعتی در بخش های مختلف کشاورزی، ظرفیت های ارزشمندی دارد.

کریمی نماینده مردم، اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: خانه ملت همسو با دولت برای کاهش مشکلات کشاورزی و ایجاد تحول و نوسازی این بخش آمادگی کامل دارد.

وی اظهار کرد: کشاورزی رکن پایه در تولید و اقتصاد ملی است که با تنگناهای زیادی دست و پنجه نرم می کند و نیاز است که این حوزه بر اساس مختصات اقلیمی و آب و هوایی و دانش روز متحول شود و برای مشکلات آن اقدام عاجل صورت گیرد.

نماینده مردم، اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجودی که استان مرکزی با ویژگی صنعتی شهرت یافته اما، در بخش کشاورزی حرف های زیادی برای گفتن دارد و 2 و هفت دهم میلیون تن محصولات کشاورزی در استان مرکزی تولید می شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان افزود: تحقق نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی یکی از مطالبات جامعه کشاورزی است که مسئولان باید برای آن اهتمام ورزند.

وی گفت: شهرستان خنداب تک محصولی است و عمده محصول کشاورزی این خطه را انگور تشکیل می دهد و درحال حاضر نیز به علت کم آبی و خشکسالی باغداران این خطه با مشکلات مختلفی رو به رو کرده است و نیازاست شرایط فعلی باغداری این شهرستان اصلاح شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: انجام داربست در باغات انگور خنداب، یکپارچه سازی و استفاده از آبیاری نوین از جمله راهکارهایی است که به کاهش مشکلات و افزایش تولید این محصول منجر خواهد شد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بخش بزرگی از اقتصاد خمین مبتنی بر کشاورزی است و خشکسالی ها باعث شده که مشکلات متعددی در زمینه کشاورزی و معیشت روستاها بروز کند و جوانان برای یافتن شغل و درآمد راهی شهرها شوند.

 رضایی نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تحرک و تحول در حوزه کشاورزی کاری پیچیده و حل نشدنی نیست و به عزم ملی نیاز دارد تا در سایه مشارکت جویی و برنامه هدفمند موانع یکی پس از دیگری کنار زده شود.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی گفت: درون زایی کشاورزی و تضمین امنیت غذایی بخش مهمی از اقتصاد مقاومتی است و نباید برای رفع مشکلات و تامین مایحتاج کشاورزی چشم به خارج مرزها داشت.

رضایی افزود: تسهیل امور و رفع موانع قانونی در بخش کشاورزی موضوع مهمی است و باید از همه ظرفیت ها برای بهبود بهره وری در تولیدات کشاورزی به صورت علمی استفاده شود.

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: ظرف نیم قرن اخیر عمده ذخایر آبی کشور بی رویه مصرف شده و تداوم آن به ویژه با شیوه های آبیاری سنتی بحران زا است.

 منصوری افزود: تکیه بر الگوی کشت هدفمند در محصولات و بهینه سازی شیوه های آبیاری 2 ضرورت مهم در بخش کشاورزی است که باید در عمل شتاب بیشتری داشته باشد.

وی اظهار کرد: تولید محصولات با کیفیت در حوزه کشاورزی که ویژگی های صادرات و رقابت پذیری را دارند باید سرلوحه سیاست های این بخش قرار گیرند.

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی گفت: مطالبه مهم بهره برداران حوزه کشاورزی از وزیر جهاد کشاورزی اقدامات برنامه محور در زمینه بهبود بهره وری و استفاده از دانش و علم روز در این حوزه است.

منصوری افزود: افزایش سطح سواد نوین کشاورزی در بین بهره برداران کشاورزی باید به عنوان سرمایه اصلی مد نظر قرار گیرد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: دورنمای بخش کشاورزی کشور آنگونه که باید روشن نیست و باید به سرعت الگوی مدیریت و برنامه ریزی منسجم در این بخش بر مبنای ظرفیت های سرزمینی ترسیم و عملیاتی شود.

ابراهیمی پایین بودن قیمت شیر تولیدی در استان مرکزی را مشکلی اساسی عنوان کرد که به طور مستقیم بر آینده فعالیت دامداران اثر می گذارد.

وی توضیح داد: حوزه کشاورزی تولید کننده مادر است و سیاست های مشاغل وابسته از تولید پایه باید تفکیک شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: جهاد کشاورزی مجری قوانینی است که توسط نمایندگان مجلس به تصویب می رسد و برخی از این قوانین نیاز به اصلاح و تکمیل دارد.

بابایی افزود: الگوی کشت پنج ساله به عنوان برنامه عملیاتی در محصولات کشاورزی مختلف برای استان مرکزی آماده شده است.

گفتنی است در ادامه این نشست، تشکل های مختلف کشاورزی، دامپروری، باغی و زراعی استان مرکزی مشکلات خود را با وزیر جهاد کشاورزی مطرح کردند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها