Portal_background_image

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده در نشست شوراي برنامه ريزي و توسعه استان : رفع مشكلات اقتصادي از برنامه هاي اولويت دار دولت است

دکتر ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان، گفت: توجه به معیشت و رفع مشکلات اقتصادی شهروندان از برنامه های اولویت دار دولت تدبیر و امید است.

دکتر ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار کرد: با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران که تلاش دارد هرگونه مراوده و روابط اقتصادی را متوقف کند، توجه به معیشت، اشتغال و رفع مشکلات اقتصادی شهروندان در اولویت برنامه های دولت است.

وی، با یادآوری رونمایی از سند ارتقای زنان و خانواده استان مرکزی ادامه داد: این سند در راستای افزایش عدالت که از جمله اهداف و مولفه های کلیدی انقلاب اسلامی، امام راحل و رهبر معظم انقلاب است، تهیه و تدوین شده است. 
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: حق مردم در تعیین سرنوشت خود و عدالت جنسیتی از جمله عوامل تحقق عدالت اجتماعی بوده که همواره در دولت های مختلف جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گرفته است.

ابتکار بیان کرد: دولتمردان با همه ظرفیت های خود برای تثبیت دولت مردم گرا و ریشه کن کردن فساد به میدان آمده اند تا اعتماد عمومی و جامعه را در کنار خود داشته باشد.

وی افزود: عدالت با فطرت بشر عجین شده است و در واقع حق انسان ها در تعیین سرنوشت خود از مصادیق واقعی عدالت است و در دولت نیز اصل حیاتی مردم سالاری همواره مدنظر قرار داشته است.

ابتکار گفت: عدالت جنسیتی در برنامه ششم توسعه کشور به صراحت مورد اشاره قرار گرفته است و از ابتدای دولت دوازدهم، عدالت جنسیتی در بخش های مختلف نیز تدوین شد.

معاون رئیس جمهوری بیان کرد: سند آموزش های قبل از ازدواج تدوین شده و براساس آن فراگیری، ۶ ساعت آموزش در این رابطه الزامی است.

وی ادامه داد: اجرای طرح ملی گفت و گوی خانواده، رفع اختلال در ارتباطات درون خانوادگی و رفع سوءتفاهم را دنبال می کند.

ابتکار گفت: توافق نامه ای با سازمان بهزیستی جهت حمایت از اورژانس اجتماعی منعقد شده و طرح های خودمراقبتی نیز در دستور کار است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: اگر خواهان بهره مندی از دختران، زنان و مادران با شاخص های سلامت روح و روان مناسب هستیم، باید برای ورزش دختران به صورت خاص برنامه ریزی شود.

ابتکار گفت: اجرای طرح مرخصی ۹ ماهه بارداری در حال تامین اعتبار است که باید تعیین تکلیف شود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز گفت: ۴۹ و ۲ دهم درصد از جمعیت استان را زنان تشکیل داده و رتبه این استان در این زمینه، سیزدهم کشور است.
«بهروز اکرمی» افزود: استان مرکزی از نظر تعداد زنان سرپرست خانوار، رتبه هجدهم را به خود اختصاص داده است. 
وی ادامه داد: میانگین میزان ازدواج های ثبت شده در کشور ۱۱ و یک دهم درصد عنوان شده که این رقم در استان مرکزی ۹ و یک دهم درصد است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: تعداد ازدواج ثبت شده در کشور، چهار و هشت دهم درصد است که این رقم در استان به هشت و شش دهم درصد می رسد.

 اکرمی گفت: درصد رشد طلاق در کشور، پنج و چهار صدم درصد است که این رقم در استان مرکزی، ۲ و چهار صدم درصد بوده و این استان رتبه ۲۹ را در کشور دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی افزود: درصد تجرد قطعی در زنان تا سن ۵۰ سالگی که هرگز ازدواج نکرده اند در کشور از هر هزار نفر، پنج و هفت دهم و در استان مرکزی ۶ و ۹ دهم بوده است.

وی بیان کرد: درصد تجرد قطعی مردان از هر هزار نفر در کشور، یک و ۹ دهم  و در استان مرکزی یک و هفت دهم درصد است.

اکرمی افزود: میزان باسوادی زنان در کشور، ۸۲ و پنج دهم درصد و در استان مرکزی ۸۲ و هشت دهم درصد بوده و این استان رتبه شانزدهم را در کشور دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: این استان در زمینه نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشور، رتبه ۲۹ را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی افزود: استان مرکزی در زمینه اشتغال زنان بالای ۱۰ سال، رتبه ۶ و زنان بالای ۱۶سال، رتبه ۲۸ را به خود اختصاص داده است.

اکرمی اظهار داشت: این استان در زمینه زنان بیکار باسواد دیپلم و پیش دانشگاهی رتبه ۲۵ و زنان تحصیل کرده دانشگاهی، رتبه چهارم را در کشور دارد.

وی افزود: نسبت زنان بیمه شده به کل بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در کشور ۱۷ و ۹ دهم درصد و در  استان مرکزی ۱۶ و هفت دهم درصد بوده و این استان رتبه ۲۲ را به خود اختصاص داده است.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۳۳ درصد شاغلان ۷۵ دستگاه اجرایی این استان را زنان و ۶۷ درصد را مردان تشکیل می دهند.

«رقیه یادگاری» افزود: شمار شاغلان زن در آموزش و پرورش استان مرکزی، ۵۷ درصد و دستگاه های بهداشتی و درمانی این استان، حدود ۵۰ درصد است.

وی ادامه داد: ۴۶ درصد زنان شاغل در دستگاه های اجرایی با سنوات کمتر از ۱۰ سال خدمت هستند که این مهم نشان از توجه دولت به فعالیت زنان در دستگاه های اجرایی در سال های اخیر است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی اظهار داشت: ۳۵ درصد شاغلان در دستگاه های اجرایی استان مرکزی را مردانِ با سنواتِ زیر ۱۰ سال تشکیل داده است.

یادگاری افزود: ۸۲ درصد زنان شاغل در دستگاه های اجرایی این استان دارای تحصیلات دانشگاهی و ۷۲ درصد این افراد، دارای مدرکی بالاتر از لیسانس هستند.

وی ادامه داد: شمار مردان با تحصیلات بالاتر از لیسانس در دستگاه های اجرایی استان مرکزی حدود ۶۰ درصد است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی گفت: ۵۸۷ نفر از سه هزار و ۲۰۰ پست مدیریتی این استان را زنان برعهده دارند.

یادگاری افزود: ۸۲ درصد پست های مدیریتی استان مرکزی را مردان و بقیه این پست ها را زنان اشغال کرده اند.

وی ادامه داد: یک پست از مجموع پست های مدیریتی ارشد، سه درصد مدیران میانی،۴۳ درصد پست های پایه و ۵۲ درصد پست های مدیریتی عملیاتی استان مرکزی را زنان برعهده دارند.

یادگاری عنوان کرد: تعداد مدیران زن در پایان سال ۹۶ در استان مرکزی، ۴۶۶ نفر بود که تعداد این افراد با ۲۶ درصد افزایش به ۵۸۷ نفر در پایان سال گذشته رسیده است.

گفتنی است شرکت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مرکزی، حضور در آیین آغاز به کار مرکز نگهداری زنان آسیب دیده و موزه عمارت وکیل، بازدید از بند نسوان ندامتگاه اراک و دیدار با بانوان منتخب، از برنامه های سفر یک روزه معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده به اراک است.

 

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها