Portal_background_image

مديركل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي ثبت احوال كشور رصد مستمر سياست‌هاي جمعيتي در ابعاد كمي و كيفي ضروري است

محزون مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در اولین نشست سیمای جمعیت استان مرکزی که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزار شد، گفت: رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی ضروری است.

محزون مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور عنوان کرد: رصد مستمر سیاست های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی و ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخصه های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش های جمعیتی و توسعه انسانی امری ضروی است.

وی با اشاره به نامگذاری روز ملی جمعیت در تقویم ایران گفت: هدف از این نامگذاری ضرورت رصد مستمر اجرای سیاست های ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب، انعکاس و ارزیابی برنامه های اجرایی مربوط به حوزه جمعیت است.

محزون با اشاره به اینکه  ایران رتبه 25 نرخ باروری در بین 26 کشور منطقه را داراست، افزود: 570 هزار ولادت در سال 94 در کشور به ثبت رسیده که بیشترین ثبت موالید در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان و کمترین ثبت موالید در استان های گیلان، مازندران و مرکزی بوده است.

وی بیان کرد: بعد خانوار در ایران از پنج نفر در سال 60 به سه نفر در سال 90 کاهش یافته و سهم فرزند آوری در سن بالای 30 سال از 27 و نیم درصد در سال 84 به 40 و سه دهم دردصد در سال 94 افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: سهم سالمندی نیز از سال 65 تا 90بین سه تا پنج و هفت دهم درصد افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور اضافه کرد: در چهار دهه گذشته فضای جهانی جمعیت به گونه ای بود که انفجاری ترین مساله دنیا بحث جمعیت شناخته شده بود اما در سال های اخیر این فضا در کشورهای غربی به زمستان جمعیتی تغییر یافته است.

محزون اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار موجود جمعیت جهان حدود هفت میلیارد و 350 میلیون نفر و جمعیت جمهوری اسلامی ایران 79 میلیون و 750 هزار نفر اعلام شده است.

وی عنوان کرد: 71 درصد جمعیت مولد بالقوه فعال از نظر اقتصادی در ایران در سن 15 تا 64 سال است که این یک فرصت طلایی است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی نیز گفت: ایجاد انگیزه و سیاست های تشویقی فرزند آوری برای کارکنان به ویژه زنان شاغل و پوشش بیمه ای و درمان رایگان ناباروری برای زوج های نابارور امری ضروری است.

شکرالله حسن بیگی افزود: افزایش مراکز مشاوره رایگان برای زوجین جوان در جهت پیشگیری از طلاق و افزایش مهارت های زندگی، سازگار کردن محیط کار با فرزندآوری به ویژه برای زنان و اطلاع رسانی مستمر در خصوص عوامل تهدید کننده ناباروری و ترویج ازدواج آسان از دیگر ضروریات است.

وی بیان کرد: جمعیت استان مرکزی باید به صورت علمی مورد تحلیل و کاوش قرار گیرد و در این راستا راهکارهای موثری ارائه شود.    

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک نیز در این نشست گفت: برخی استان های کشور در زمینه نرخ باروری در شرایط نیمه بحران و بحران هستند که تدبیر حکیمانه در آنها امری ضروری است.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: استان مرکزی در این راستا جزو استان های در مرز بحران است که به معنای واقعی نیازمند تدبیر است و باید نرخ باروری این استان افزایش یابد.

وی بیان کرد: افزایش جمعیت یک مسئله استراتژیک است و نباید از آن غافل بود و افرادی که در این مسیر کوتاهی کنند گناهکار محسوب می شوند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی ادامه داد: افزایش سن ازدواج و سن باروری دو مشکل اساسی است که اگر برای آن چاره اندیشی نشود به طور قطع با مشکلات جدی در آینده روبرو خواهیم شد.

وی گفت: اشتغال و درآمد از دیگر مشکلات است که در روند جمعیتی ایران تاثرگذار بوده و توجه به این امر از ضروریات و واجبات است.
 گفتنی است مدیر کل ثبت احوال استان نیز در این نشست سخنانی را بیان کرد و در پایان  از سند سجلی مرحوم آیت الله حاج شیخ حسین زرندی رونمایی شد.

دریافت فایل پیوست

جهت دریافت فایل ضمیمه از این قسمت اقدام نمایید


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها