Portal_background_image

استاندار عنوان كرد: رشد 36 درصدي ارزش صادرات استان / اتحاد، صميميت و انتشار اميد در جامعه رمز عبور از مشكلات است

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست با فعالان اقتصادی استان که با حضور رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در محل استانداری برگزار شد، گفت: در هشت ماهه نخست سالجاری ارزش صادرات استان 412 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 36 درصد رشد داشته است.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به میزان صادرات غیر نفتی استان در هشت ماهه نخست سالجاری، اظهار کرد: در این مدت طبق آنچه که  گمرکات استان ثبت کردند ارزش صادرات استان 412 میلیون دلار بوده که ارزش آن نسبت به مدت مشابه 36 درصد رشد داشته است.

وی بیان کرد: متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی استان در این مدت  748 دلار بوده درحالیکه قیمت متوسط هر تن کالا صادراتی کشور  343 دلار است واین بدین معناست که استان از خام فروشی  فاصله  گرفته و کالاهای با ارزشی را صادر می کند.

استاندار مرکزی با اشاره به افزایش کشورهای هدف صادراتی استان، عنوان کرد:  کشورهای هدف صادراتی ما از 48 کشور در سال گذشته به 56 کشور در سالجاری افزایش یافته و این مهم نشان می دهد که پس از توافق هسته ای و بهبود شرایط و روابط  با دیگر کشورها  توانسته ایم  مقاصد صادراتی خود را ارتقا دهیم .

زمانی قمی گفت: ارزش واردات استان در این مدت 174 میلیون دلار بوده و تراز صادرات و واردات استان در این مدت بیش از 100 درصد مثبت بوده است .

وی با اشاره به افزایش 32 درصدی ارزش واردات استان، ادامه داد: بهبود روابط ایران با  دیگر کشورها  باعث شده تا کارخانجات بتوانند برای تامین  مواد اولیه و همچنین نوسازی ماشین آلات خود واردات انجام دهند لذا از این جهت ارزش واردات استان افزایش یافته است.

استاندار مرکزی  با اشاره به افزایش قابل ملاحظه گشایس ال سی در مقابل کاهش صدور حواله جات ارزی در استان ، گفت: پس از برجام  طی هشت ماهه نخست سالجاری فقط بانک توسعه صادرات استان 90 میلیون دلار ال سی و 15 میلیون دلار حواله ارزی داشته است در حالیکه قبل از اجرای برجام  این شرایط وجود نداشت.

زمانی قمی با اشاره به اینکه استان مرکزی کمترین نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است ، گفت: نرخ بیکاری استان در بهار امسال 7.5 درصد بود که در تابستان  به 6.7 درصد رسیده و 8 دهم درصد کاهش یافته  است  و مجموع اقدامات دولت نشان می دهد آرام آرام و  البته به تدریج  شرایط رو به بهبود است و نمی خواهیم بگوئیم همه چیز سفید است و لی تاکید می کنم همه چیز سیاه نیست .

استاندار مرکزی با اشاره به ظرفیتهای استان در حوزه صنعت و معدن ، گفت: استان مرکزی دارای 2 هزارو 743 واحد تولیدی است و محصولات پتروشیمی، ماشین آلات و تجهیزات کارخانه ای،انواع لولکوموتیو، عایق های رطوبتی و ... عمده محصولات تولیدی و بنام  این استان هستند.

وی افزود:  16 میلیون لیتر بنزین مصرفی ایران در پتروشیمی شازند تولید می شود که این امر  سهم استان و تاثیر آن در اقتصاد ملی  را نشان می دهد.

زمانی قمی با اشاره به صنعتی بودن استان مرکزی، گفت: همانگونه که استانهای مرزی کشور در جنگ تحمیلی صدمه دیدند، استانهای صنعتی نیز در جنگ تحریمی با آسیب های فراوانی روبرو شدند و امروز صنایع و واحدهای بزرگ استان تحت تاثیر شرایط گذشته و سیاستها و تحریم های اعمال شده شرایط مناسبی ندارند.

استاندار مرکزی اظهار کرد: در جهت احیای واحدهای تولیدی صیانت از واحدهای تولیدی فعال با تصمیماتی که در ستاد اقتصاد مقاومتی استان اتخاذ شده و بازدیدها و مجموعه تدابیر انجام شده  در دستور کار مجموعه استان است و در جهت فعالسازی بخش دیگری از واحدهای تولیدی  نیمه فعال نیز تصمیماتی اتخاذ شده و بخشی از آنها به چرخه تولید برگشته اند.

وی افزود: در این میان همراهی بانکها و سازمان امورمالیاتی و تامین اجتماعی و ستاد اقتصاد مقاومتی کارساز بوده است بطور مثال واحد تولیدی لوله صفا در ساوه که به تعطیلی کشیده شده بود امروز با تدابیر صورت گرفته این واحد فعال شده و دو هزار نفر نیروی آن  به کار  بازگشته اند و سه شیفت کار می کنند و 200 نفر هم نیروی جدید به کارگیری شده است.

 زمانی قمی گفت: واحد های تولیدی هم در استان وجود دارد که  مشکلات فراوانی دارند و این مشکلات با ابزارهای موجود قابل رفع نیست و حتی ستاد اقتصاد مقاومتی هم نتوانسته برای آنها راهگشا باشد، لذا  استدعا دارم این واحد ها در استان مرکزی و در کلیه کشور شناسایی شوند و برای حل مشکلات آنها نسخه ای جدا پیچیده و تصمیماتی درخور و شایسته وضع آنها صادر شود.

استاندار مرکزی جذب سرمایه گذار را از دیگر اولویتهای استان دانست و گفت: استان مرکزی با نزدیکی به قطبهای جمعیتی، مسیرهای مناسب راه و راه آهن و برخوردری از زیرساختهای مهم و صنایع بزرگ فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری است.

وی افزود: در این راستا هم از سرمایه گذاران داخلی برای سرمایه گذاری در این خطه دعوت کرده ایم و هم از فرصت پیش آمده توافق هسته ای و برجام استفاده کردیم و از سرمایه گذاران خارجی نیز استقبال نمودیم.

زمانی قمی با اشاره به سرمایه گذاری های در حال انجام در استان، گفت: راه اندازی پالایشگاه پلاسمای خون با مشارکت سرمایه گذاران کره ای با سرمایه ای بالغ بر یک هزار میلیارد تومان در زرندیه، سالانه از خروج 250 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می کند.
وی بیان کرد: ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی یک هزار و 200 واتی با همکاری شرکت بلژیکی در شهرستان ساوه بخشی از دستاوردهای برجام در استان مرکزی است.

استاندار مرکزی گفت:وظیفه ما به عنوان مجموعه دولت حمله و زیر سوال بردن برجام نیست چرا که تیم هسته ای ایران  توانست پیچیده ترین پرونده سیاسی جهان و تاریخ ایران را حل کند و  ما  از این فرصت برای سربلندی ایران اسلامی بهره می گیریم.

وی افزود: باید توجه کنیم این توافق با هدایتهای رهبر معظم انقلاب انجام شده و برای انقلاب و ایران اسلامی یک افتخار است و اگر برتری منطق را در عرصه بین المللی ثابت کردیم برتری انقلاب را ثابت کرده ایم .

زمانی قمی با اشاره به تیتر برخی از روزنامه ها با عنوان  کارنامه خالی دولت، گفت: برخی رسانه های منتقد اقدامات و دستاوردهای سه ساله دولت را به ناحق زیر سوال برده اند و این در حالی است که دولت از آغاز فعالیت خود اقدامات شایسته و درخور شانی را به منصه ظهور رسانده است بله  درست است کارنامه این دولت خالی از وعده های دروغ ، سیاست های نادرست و ...است.

استاندار مرکزی به ظرفیتهای استان در حوزه فرهنگ و تمدن  و کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: این استان در کنار صنعت در بخش کشاوری نیز از ظرفیتهای خوبی برخوردار است و همچنین مهد علما و مفاخر ارزشمندی  است، لذا قوای کشور و سیاست گذاران ملی و تصمیم سازان باید به این ویژگی های استان  در حد و درخور خود توجه و عنایت داشته باشد.

وی افزود:با توجه به امکانات محدود، احیای زادگاه های بسیاری از بزرگان و مفاخر استان کار مشکلی است  ولی  اخیراً  در حد وسع استان  برای احیای زادگاه و منزل امیر کبیر و  پروفسور حسابی اقدامات خوبی  را  آغاز کرده ایم.

زمانی قمی با بیان اینکه در حوزه ملی و استانی مثالهای بسیاری داریم که نشان می دهد وضع استان و کشور نسبت به گذشته  متفاوت است ، گفت: اگر می خواهیم منصفانه به قضاوت بنشینیم باید به هر انسان خدمتگزاری در هر دولت و هر عصری که به این کشور و به سربلندی انقلاب اسلامی کمک کرده دست مریزاد بگوئیم.

وی خاطر نشان کرد: برای عبور از مشکلات کشور در حوزه اقتصاد و دیگر حوزه ها هیچ راهی جز انتشار امید در جامعه و داشتن اتحاد و صمیمیت نداریم چرا که  با ناامیدی، اختلاف و عدم صمیمت هیچ کشوری و هیچ جامعه ای به جائی نرسیده است .

***اکبریان: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خدمت ماندگار دولت تدبیر و امید است

اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: راه اندازی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در راستای حمایت ازصنایع آسیب دیده، یکی از خدمات ماندگار دولت تدبیر و امید است.

وی افزود: دولت یازدهم از آغاز فعالیت خود حمایت از صنایع زیان دیده را در دستور کار خود قرار داد که این اقدام شایسته یکی از خدمات ماندگار این دولت محسوب می شود. 

وی پرداخت مطالبان پیمانکاران را یکی دیگر از اقدامات شایسته دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: پرداخت معوقات 10 هزار میلیارد ریالی بیمارستان ها و داروخانه ها از دولت های پیشین توسط دولت یازدهم، اقدام ارزشمند دیگری است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دولت تدبیر امید برای تکمیل فعالیت خود در حوزه رونق تولید و خروج از رکود باید در پرداخت تسهیلات به صنایع، اهتمام جدی داشته باشد.

وی ادامه داد: برای برون رفت کشور از رکود به 200 میلیارد دلار اعتبار نیاز است که برای تامین این میزان اعتبار نمی توان تنها به دولت متکی بود، بلکه باید از سرمایه گذاران خارجی حمایت کرد.

اکبریان با بیان اینکه سرمایه گذران خارجی را نباید اجانب خطاب کرد، عنوان کرد: رفع تنگناهای اقتصادی کشور نیازمند سرمایه گذاری صنعتی است.

وی با بیان اینکه آمریکا هیچ گاه دست از دشمنی با ملت ایران بر نمی دارد، اظهار کرد: در مقوله برجام، زحمات تیم مذاکره کننده ایرانی با کارشکنی های آمریکای جنایتکار متفاوت است و نباید دستاوردهای این اتفاق بزرگ را تحت الشعاع مسائل حاشیه ای کرد. 

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری چندین بار نسبت به پیامدهای دو قطبی شدن جامعه هشدار دادند و خواستار حفظ وحدت و انسجام مردم و مسئولان در راستای تقویت منافع ملی شدند.

وی اضافه کرد: نگرش نظام اسلامی با منازعه و نفاق در تعارض است و برای عمران و آبادانی کشور باید اتحاد و همدلی در دستور کار مسئولان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گیرد. 

اکبریان رسیدگی به مسائل بانک ها را یکی از اولویت های مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: بانک ها باید در راستای پاسخ به نیازهای مردم و کشور تلاش کنند و بنگاه دار صرف نباشند.

وی تصریح کرد: بر اساس استاندار جهانی باید به ازای هر 15 هزار نفر یک شعبه بانک راه اندازی شود، اما در ایران برای هر سه هزار و 500 نفر یک بانک راه اندازی شده است. 

وی توجه به رونق تولید و مبارزه با قاچاق کالا را از دیگر اولویت های مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: مبارزه با قاچاق کالا نسبت به سال های گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته اما پدیده شوم قاچاق با تلاش و حمایت از تولید ملی برای همیشه باید از اقتصاد کشور رخت بربندد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی چابک سازی دولت را گامی موثر در راستای توسعه جامعه عنوان کرد و گفت: باید بخش خصوصی را وارد میدان کرد و بسیاری از خدمات عمومی را به خود مردم واگذار کرد.

گفتنی است در این نشست قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز سخنانی را بیان کردند.

یادآور می گردد اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نخستین روز از سفر خود با حضور در شهرستان های ساوه و زرندیه از تعدادی از واحدهای صنعتی این شهرستان ها بازدید و در نشست فعالان اقتصادی و صنعتی ساوه شرکت کردند.
حضور در آیین تجلیل از صادرکنندگان برتر استان مرکزی و سفر به شهرستان محلات از دیگر برنامه های کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در دومین روز از سفر به این استان است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها