Portal_background_image

استاندار: رسيدگي و حل مشكلات بخش خصوصي از اولويت هاي مهم استان است/ دستگاه هاي اجرايي تسهيل گر امر سرمايه گذاري باشند

آقازاده استاندار مرکزی در نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری استان،گفت: مسؤولان دستگاه های اجرایی با نگاه واقع گرایانه و با تفسیر مثبت از قوانین تسهیل گر امر سرمایه گذاری در استان باشند.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: در جهت جذب سرمایه گذار و رونق اقتصادی استان مدیران دستگاه های اجرائی باید با دید مثبت امور  مربوط به سرمایه گذاری در استان را دنبال کنند .

استاندار مرکزی بیان کرد: با رفع تنگناهای سرمایه گذاران داخلی و خارجی توسط دستگاه های مربوطه، پرهیز از جزیره ای عمل کردن و نگاه کلان دستگاه ها می توان زمینه حضور و جذب هرچه بیشتر سرمایه گذاران خارجی و داخلی را در این استان فراهم کرد.

استاندار مرکزی ادامه داد: قوانین می توانند در برخی مواقع با شرایط یک استان و یا کشور هماهنگ نباشند ولی با حاکمیت  انسجام داخلی در استان می توان بر بسیاری از مشکلات غلبه کرد.

وی با اشاره به اینکه نمی خواهیم فرا قانونی عمل کنیم ولی در بعضی مواقع باید قانون را تفسیر کرد، گفت: مسؤولان دستگاه های اجرایی با نگاه واقع گرایانه و با  تفسیر مثبت از قوانین تسهیل گر امر سرمایه گذاری در استان باشند.

آقازاده  بیان کرد: تلاش برای جذب سرمایه گذار و رسیدگی و حل مشکلات بخش خصوصی از برنامه های اولویت دار استان است.

وی  ابراز کرد: مرکز خدمات سرمایه گذاری استان باید به محل رفت و آمد سرمایه گذاران و هیات های خارجی و داخلی تبدیل شود تا اهداف تعیین شده و رونق اقتصادی در استان محقق شود.

وی افزود:در این راستا مدیریت ارشد استان در هفته یک روز کاری خود را در مرکز خدمات سرمایه گذاری خواهد بود تا مسائل و مشکلات بخش خصوصی و سرمایه گذاران  با حضور مدیران دستگاه های اجرائی ذی ربط و به صورت موردی بررسی شود و پیگیری های لازم در این زمینه بعمل آید.

آقازاده ادامه داد: باید برای تحقق سرمایه گذاری حدود 600 تا 700 میلیون دلاری  در استان تا پایان سال 97 برنامه ریزی کنیم و اگر همه این عزم را داشته باشیم حتی می توانیم به سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری نیز دست یابیم.

استاندار مرکزی سرمایه گذاری بخش خصوصی را از مولفه های اساسی  تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و  ابراز کرد: اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی در جلب سرمایه گذار نقش مهمی دارد و ما نیز باید با رفع مشکلات  و فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری در جهت جذب آن تلاش کنیم تا نتایج و عملکرد قابل قبولی در این زمینه  حاصل شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان نیز گفت: از ابتدای انقلاب تا کنون 42 طرح سرمایه گذاری خارجی با حجم سرمایه گذاری 980 میلیون دلار در هفت شهرستان استان مرکزی جذب شده است که 300 میلیون دلار آن به صورت نقدی بوده است.

وی ادامه داد: 375 میلیون دلار شامل 38 درصد سرمایه گذاری های جذب شده در استان مرکزی در دولت تدبیر و امید در زمینه طرح های از جمله شیمیایی، غذایی، تجهیزات، محصولات غیر فلزی، تولید برق و صنایع سلولوزی جذب شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان با یادآوری وجود برخی مشکلات در حوزه جذب سرمایه گذاری در حوزه بین المللی، ملی و استانی افزود: در زمینه بین المللی رتبه ریسک سرمایه گذاری خارجی در برخی سال ها در کشور در بالاترین عدد ریسک یعنی حدود هفت بود که هم اینک این عدد به پنج و پنج دهم کاهش یافته است.
میرزاخانی گفت: سهولت انجام کسب و کار کشور در برخی سال ها از بین 186 کشور حدود 152 بود که هم اینک این جایگاه به رتبه 120 جهان رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: بحران آلودگی، کمبود آب شیرین، فقدان مشوق های لازم برای جذب سرمایه گذاران، ناتوانی بانک ها در ارایه خدمات ارزی و نبود همکاری لازم بین بخش های مختلف برای ارائه خدمت به سرمایه گذاران از جمله چالش هایی است که بر سر راه جذب سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی وجود دارد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گفت: برای معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری این استان، 33 فرصت سرمایه گذاری شناسایی و در قالب کتاب تهیه و در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.

میرزاخانی با یادآوری وجود 33 متقاضی سرمایه گذاری خارجی در زمینه نیروگاه خورشیدی در استان مرکزی افزود: وجود هوای معتدل و وجود 300 روز آفتابی در طول سال در استان از مهمترین عوامل رغبت سرمایه گذاران خارجی در حوزه ایجاد نیروگاه های خورشیدی در استان بوده است.

وی ادامه داد: تا کنون 21 مکان برای ایجاد نیروگاه خورشیدی در استان مرکزی شناسایی شده و اقدام های لازم برای واگذاری این زمین ها به سرمایه گذاران در حال انجام است.

نبود آب مورد نیاز برای اختصاص 10 درصد از نیروگاه های خورشیدی به فضای سبز و تاکید بر تعامل و انسجام بین بخشی بین دستگاه های دولتی از مهمترین موارد مطرح شده توسط بخش خصوصی در این نشست بود.

گفتنی است  در پایان این نشست یک مجوز سرمایه گذاری خارجی به سرمایه گذار بخش خصوصی اعطا شد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها