Portal_background_image

استاندار مركزي در همايش وقف و رسانه: رسانه ها فرهنگ وقف را در جامعه تبيين كنند

زمانی قمی استاندار مرکزی در همایش وقف و رسانه که با حضور رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور در اراک برگزار شد، گفت: اصحاب رسانه باید فرهنگ وقف و برجستگی های این سنت حسنه را در جامعه تبیین کنند.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد:اصحاب رسانه باید با ارائه مطالب علمی و منطقی برجستگی های سنت حسنه وقف را در جامعه تشریح و تبیین کنند. 

زمانی قمی بیان کرد:وقتی سنت حسنه وقف ریشه در سیره و روش پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار(ع) دارد ، حتما امری منطقی است و مسیری روشن که باید به آن دست یابیم.

استاندار مرکزی وقف را یک فرهنگ و فرهنگساز عنوان کرد و  گفت: ساز و کار فرهنگ تا حد زیادی منوط به کارکرد وقف است، وقتی مباحث مرتبط با وقف را در فرهنگ اسلامی مطالعه می کنیم در می یابیم که شریعت برای وقف اهداف عالی و رسالتی زیر بنایی و اساسی و گسترده، در نظر گرفته است.

وی بیان کرد: وقف نقش مهمی در شکوفائی علم و دانش در تمدن اسلامی داشته است و در حقیقت این سنت حسنه هم تمدن ساخته است و هم تمدن ساز تربیت نموده است.

****رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشورگفت: دو سوم مراکز بهداشتی و درمانی کشور موقوقه هستند

حجت الاسلام و المسلمین تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسرکشور نیز گفت: هم اکنون بیش از دو سوم مراکز بهداشتی و درمانی کشور موقوفه هستند که این مهم نشان از فرهنگ غنی ایران اسلامی دارد.

وی افزود: وقف به عنوان یک سنت مشترک بین تمام ادیان الهی، مورد احترام همه اندیشه هاست به همین دلیل می بینیم عمر برخی از موقوفات به هزار سال می رسد.
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسرکشور احیای سنت حسنه وقف را در گروی فعالیت اصحاب رسانه دانست و گفت: خبرنگاران باید با تولید گزارش های توصیفی همگام با روحانیان آثار و برکات وقف را برای آحاد جامعه تشریح کنند.
وی اضافه کرد: انسان بر اساس فطرت خود میل به ماندگاری دارد و از فنا و نیستی نگران است، بنابراین وقف مال یکی از بهترین روش ها برای زندگی جاویدان است چرا که تا زمانی که آثار و برکات موقوفه باقی است نام و یاد واقف نیز بر سر زبان ها جاری است. 
وی، شهادت در راه خدا را یکی دیگر از راه های ماندگاری انسان عنوان کرد و گفت: بیش از یک هزار و 400 سال از واقعه کربلا می گذرد اما نام و نهضت حضرت سیدالشهدا(ع) همچنان پا برجاست به طوری که امروزه همه آزادیخواهان جهان با الگوگیری از آن امام همام برنامه های خود را تدوین می کنند. 
وی اظهار کرد: علم و پژوهش نیز یکی دیگر از راه های ماندگاری انسان است و کسانی که در طول زندگی، وقت خود را صرف تحصیل علم کرده اند نیز همواره نام و یادشان در جامعه جاری و ساری است. 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان نیز گفت: حدود 37 هزار هکتار اراضی کشاورزی وقفی در نقاط مختلف استان مرکزی شناسایی شده که در سال جاری 11 هزار هکتار از این اراضی به نام اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی سند دار شده است. 
حجت الاسلام آیت الله عباسیان افزود: 70 موقوفه جدید امسال در استان مرکزی به ثبت رسیده و در مجموع پنج هزار 100 موقوفه با نیات متفاوت در نقاط مختلف استان مرکزی وجود دارد. 
در پایان این همایش از خبرنگاران فعال در حوزه وقف و امور خیریه تجلیل شد. 

گالری تصاویرمعاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها