Portal_background_image

استاندار در كارگروه تخصصي امور اجتماعي و فرهنگي استان: رسانه ها با آگاه سازي جامعه نقش موثري در كاهش آسيب هاي اجتماعي دارند

آقازاده استاندار مرکزی در نشست کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: استفاده از ظرفیت مردمی و آگاه سازی خانواده ها و به ویژه جوانان توسط رسانه ها راهبردی موثر در کاهش آسیب های اجتماعی است.

آقازاده استاندار مرکزی با اشاره به ارائه گزارشی از وضعیت آسیب های اجتماعی استان، اظهار کرد: باید این گزارش به صورت کاملتر در نشست شورای فرهنگ عمومی استان با حضور مدیران ذی ربط مطرح شود.

وی ادامه داد: آمارهای ارائه شده از آسیب های اجتماعی در استان نشان دهنده تلاش ها و اقدامات خوبی است که در حوزه اجتماعی انجام شده است که باید اطلاع رسانی شود و در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.

وی افزود: کاهش نرخ طلاق در استان هر چند کم ولی یک گام مهم رو به جلو است همچنین کاهش خودکشی و نزاع در استان نتیجه تلاش همه حوزه های فرهنگی و اجتماعی در استان است که باید به اطلاع مردم رسانده شود.

وی افزود: اطلاع رسانی به خانواده ها به خصوص جوانان و رویارویی آنها با واقعیت های تلخ جامعه با ادبیات خوب خود اقدامی مهم در جهت کاهش آسیب های اجتماعی است.

استاندار مرکزی گفت:  تدوین برنامه جامعی برای تحلیل مسائل اجتماعی استان امری ضروری است که باید در دستور کارقرار گیرد تا بعنوان  نقشه راه و مبنای کار دستگاه های اجرایی استان باشد.

وی بیان کرد:  برای تدوین این برنامه برخی کارشناسان و مسئولین پیشنهادات خوبی را ارائه نموده اند که می تواند سرآغازی برای تدوین این برنامه باشد .

آقازاده استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد:  کتاب و کتاب خوانی امری است که در استان مغفول واقع شده است و باید تلاش شود تا افراد جامعه به ویژه جوانان و میانسالان انس بیشتری با کتاب داشته باشند.

وی افزود: هفته کتاب و کتابخوانی فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و آگاهی مردم و جوانان از فواید مطالعه است که باید بخوبی از آن بهره گرفته شود.

استاندار مرکزی گفت: همه دستگاه های اجرایی استان باید در برگزاری مطلوب برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی اهتمام جدی داشته باشند.

آقازاده درخصوص برگزاری همایش تجلیل از  جوان ترین نویسندگان کشور به میزبانی استان مرکزی نیز گفت: برای برگزاری مطلوب این برنامه فرهنگی در حد اختیارات استان حمایت های لازم را خواهیم داشت  و امیدواریم که برگزاری این برنامه  ملی  و حضور وزیر ورزش و جوانان و معاونت جوانان این وزارت خانه در استان بار توجه به جوانان و فعالیت های مربوط به جوانان را مضاعف نماید.

حقیقی معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری نیز در این نشست اظهار کرد: می طلبد با حضور رئیس مرکز رصد اجتماعی وزارت کشور نشستی در استان برگزار شود و سیمایی از آسیب های اجتماعی کشور در این نشست ارائه گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گفت: معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور 30 جرم خاص را ارزیابی و نتایج آن را به استان ها ارسال می کند  که نقاط قوت و ضعف  احصا و  مورد بررسی قرار می گیرد و در جهت رفع آنها برنامه ریزی می شود.

وی افزود: با برنامه ریزی و تلاش شورای تامین و مجموعه امنیتی استان رتبه استان در تجمع و راهپیمایی های غیر مجاز بهبود یافته که این امر نشان می دهد با عزم همگانی می شود در جهت کاهش آسیب های اجتماعی اقدامات موثری را به انجام رساند.

وی ادامه داد: خودکشی، طلاق و آدم ربایی نیز از جمله آسیب های اجتماعی است که در سالجاری در استان کاهش یافته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خاطر نشان کرد: با تمام تلاش ها و برنامه ریزی و اقدامات انجام شده در زمینه کاهش تصادفات درون شهری و برون شهری در سطح استان به دلیل اینکه  استان مرکزی در کریدور شرق و غرب شمال به جنوب  واقع شده  است ، با  ورود رانندگان با خستگی و خواب آلودگی به استان مواجه هستیم که این  موضوع از دلایل تصادفات می باشد و باید تدابیر ویژه برای  آن  اندیشیده شود .

حقیقی گفت: تکریم مردم در عمل و بدور از شعار از راه های افزایش امید و اعتماد در جامعه است که مسئولان باید با انجام درست وظایف خود بطوریکه خروجی کارشان برای مردم نمایان باشد، در این زمینه تلاش کنند.

وی گفت: شهرداران،شوراهای اسلامی و دهیاران نیز می توانند نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی داشته باشند که باید در این زمینه ورود جدی تری داشته باشند.

معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استانداری بهره گیری از ظرفیت سازمان های مردم نهاد را در جهت کاهش آسیب های اجتماعی موثر دانست و گفت : مدیران باید از این ظرفیت بخوبی بهره بگیرند و سازمان های مردم  نهاد را باور داشته باشند و تعاملی دو سویه بین مدیران و این نهاد مردمی برقرار شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خاطر نشان کرد: رعایت انضباط کلامی و رفتاری که موضوعی شخصی است و مردم از عدم رعایت این موضوع ناراضی هستند امری است که نتوانستیم خوب آن را کنترل نماییم لذا باید در این زمینه هم برنامه ویژه داشته باشیم.

حقیقی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تمهیدات لازم برای برگزاری هر چه باشکوهتر مراسم اربعین حسینی برای اعزام  و تامین امنیت زائران و همچنین تامین امنیت عمومی استان اندیشیده شده است .

گفتنی است در این نشست مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گزارشی از آخرین وضعیت آسیب های اجتماعی استان و اقدامات صورت گرفته در این زمینه ارائه نمود و مدیر کل کتابخانه های عمومی استان درخصوص برنامه ریزی برای برگزاری هفته کتاب و کتابخوانی در سطح استان و مدیر کل ورزش و جوانان استان نیز درخصوص برنامه ریزی برای برگزاری همایش تجلیل از نویسندگان جوان در استان سخنانی را بیان نمودند.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها