Portal_background_image

با حضور معاون اقتصادي استاندار و سفير سومالي راه هاي گسترش همكاري هاي مشترك بين استان مركزي و سومالي بررسي شد

با حضور افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری و سفیر کشور سومالی در نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان، راههای گسترش همکاری های مشترک بین استان مرکزی و سومالی مورد بررسی قرار گرفت.

افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری با توجه به ظرفیت و توانمندی های استان مرکزی، اظهار کرد:  این استان می تواند بخش مهمی از خدمات مورد نیاز کشور سومالی را تامین کند.

وی بیان کرد: کشور سومالی در زمینه کشاورزی و دامپروری ظرفیتهای خوبی دارد که بخش خصوصی می توانند بویژه در بخش کشاورزی با کشور سومالی همکاری داشته باشند.

افشون گفت: در صورتیکه کشور سومالی بتواند امنیت سرمایه گذاران را تامین کند می توانیم همکاری های خوبی را با این کشور برقرار کنیم.

افشون تصریح کرد: با توجه به شرایط پسابرجام کشورهای بسیاری خواستار برقراری ارتباط و تعامل با جمهوری اسلامی ایران هستند که برای بهره گیری بهتر از این فرصت اصناف استان در حوزه های صنعت، معدن ، کشاورزی و.. باید طرح ها و توانمندی های خود را احصاء و ارائه نمایند تا بتوان در اختیار هیاتهایی که به استان مرکزی سفر می کنند قرار داد و زمینه جذب سرمایه گذار در استان را فراهم نمود.

خلیف کدیه موسی سفیر سومالی نیز در این نشست اظهار کرد: کشور سومالی و استان مرکزی از نظر فعالیتهایی که درآنها صورت می گیرد از جمله در بخشهای کشاورزی، دامپروری ، صنعت و گردشگری دارای شباهتهای بسیاری هستند .

وی بیان کرد: کشور سومالی دارای بزرگترین ساحل است و می توان بیش از 2 میلیون تن انواع ماهی را صید کرد ، در بخش زراعی دارای حدود 8 میلیون هکتار زمین زراعی  و در بخش دامپروری هم  دارای بیش از 60 میلیون دام می باشد.

سفیر سومالی عنوان کرد: این کشور قادر به برداشت نفت و بنزین از دریا و خشکی است که برای استخراج آنها  به حمایت و پیشرفت نیاز دارد.

سفیر سومالی بیان کرد: در حال حاضر امنیت در کشور سومالی برقرار است و نیروهای ارتش و پلیس و نیروهای امنیتی درصدد برقراری امنیت در این کشور هستند.

وی افزود: مجلس سومالی با وضع قوانین تلاش می کند تا تمام سومالی در امنیت بسر ببرند و قانون بازرگانی و سرمایه گذاری را در سومالی بطور رسمی اعلام کرده است تا کسانیکه می خواهند در این کشور فعالیت کنند قوانین خاص خود را رعایت کنند.

سفیر سومالی عنوان کرد: کشور سومالی نیازمند انتقال تکنولوژی کشاورزی جدید، تامین ماشین آلات کشاورزی، دامپزشک  و دایر کردن کلینیک های دامپزشکی در فرودگاه و بنادر است و از همکاری در این زمینه ها استقبال می کند.

سفیر سومالی خاطر نشان کرد: این کشور به نوعی دروازه اقتصاد قاره آفریقا محسوب می شود و در صورت برقراری مراودات جمهوری اسلامی ایران با این کشور 500 میلیون نفر می توانند از خدمات و تولیدات ایران بهره مند شوند.

در این نشست محمد خیرومحمد معاون وزیر تجارت و صنعت سومالی و عبدالقدیر محمد رایزن فرهنگی سفارت سومالی در تهران نیز حضور داشتند.

گفتنی است در این نشست مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان سخنانی را بیان کرد و اعضای کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان نیز به بیان نظرات خود پرداختند. 

یادآور می گردد سفیر کشور سومالی با حضور در شهرستان خمین ضمن بازدید از ظرفیت های صنعتی و کشاورزی این شهرستان از بیت تاریخی امام راحل نیز دیدن کرد وی همچنین ازمجموعه نفت پاسارگاد پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند نیز بازدید کرد.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها