Portal_background_image

راههای توسعه و پیشرفت استان مركزي در مجمع استانداران بررسی شد

مجمع استانداران استان مركزي روز چهارشنبه برگزار شد و در آن راههاي پيشرفت و توسعه و توانمنديهاي اين استان مورد بررسي قرار گرفت.

اين نشست كه در فرمانداري استان مركزي برگزار شد در خصوص توسعه استان مركزي،‌تأمين آب، دعوت از سرمايه گذاران، مشاركت مردم د رامور توسعه استان ، توجه به فرآوري معدن، صنعت و راه آهن سريع السير، دانشگاه ... مطرح و مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

این مجمع از سال 1383 کار خود را با هدف انتفال تجریبات و رفع مشکلات استان‌ها آغاز کرده است و در حال حاضر 200 نفر از استانداران عضو آن هستند.


استاندار استان مركزي در اين نشست ضمن خير مقدم به استانداران اسبق استان مركزي گفت:‌ استان مركزي در همه زمينه ها بايد توسعه يابد.
محمدحسين مقيمي افزود: در حال حاضر كمبود آب مهمترين چالش استان مركزي است كه در اين خصوص نيز راهكارهايي ارائه شده است كه آب را از نقاط ديگر به استان مركزي انتقال دهند.
استاندار با اشاره به اهميت ارتباط ريلي در سرعت بخشي به روند جابجايي بار و مسافر گفت: احداث و راه اندازي راه آهن سريع السير در دست پييگري است.
وي با اشاره به بحث دانشگاهها و توجه به علم و فناوري گفت : ین استان بیشترین مفاخر کشور را نسبت به استان های دیگر دارد و بسیاری از بزرگان دین و علم، و هنر و فرهنگ در دیار استان مرکزی به دنیا آمده، بزرگ شده و مسیر خدمت را در پیش گرفتند.
استاندار خاطر نشان ساخت: مفاخر كشور بيش از 4500 نفر هستند كه حدود 1100 آن مربوط به استان مركزي است و اين امر نشانگر اهميت خطه استان در فرهيخته پروري است.
وي گفت: استان مرکزی با در بر داشتن دو هزار و 500 واحد صنعتی فعال به عنوان سومين استان صنعتي كشور است و در حال حاضر اين استان بيش از يك ميليارد دلار صادرات غيرنفتي دارد.
مقيمي ادامه داد: همه کشور استان مرکزی را به دلیل سابقه صنعتی بالا به عنوان یک استان صنعتی می‌شناسند و علاقمند به سرمایه‌گذاری در این استان هستند.
مقيمي با اشاره به آلودگي شهر اراك گفت: در جلساتي كه در مورد آلودگي شهر اراك برگزار شده مصوبات خوبي تصويب شده است كه در دست اقدام است.
مقیمی در ادامه با تاکید بر ضرورت اجرای دقیق برنامه پنجم توسعه در راستای کاهش آلایندگی هوا گفت: اجرای دقیق برنامه پنجم توسعه بستر حل مشکلات آلودگی هوا را حل می کند.

عبدالمحمد زاهدی در این نشست گفت: استان مرکزی دومین قطب صنایع مادر تخصصی و چهارمین قطب صنعتی کشور است که ظرفیت های آن به صورت کامل استفاده نشده و نیاز است تا با بارور کردن این ظرفیت ها، مشکل بیکاری استان حل شود.

استاندار کردستان گفت: وجود قطب سنگ های تزئینی در استان مرکزی یک مزیت است و باید در دولت تدبیر و امید به دقت به آن توجه شود.

زاهدی یادآور شد: مدیریت آلودگی هوا باید به گونه ای باشد که به ظرفیت های صنعتی استان لطمه وارد نشود.

وی ادامه داد: مشکل دیگر کلان شهر اراک حاشیه نشینی است که منظره اراک را زشت کرده و مشکلات اجتماعی را دامن می زند که باید با مشارکت بخش خصوصی و طرح های مرتفع سازی برطرف شود.

استاندار اسبق استان مرکزی خاطر نشان کرد: باتوجه به کلان شهر شدن اراک زیر ساخت ها نیز باید متناسب با آن به سرعت گسترش یابد و بازارچه ها اقتصادی و خدماتی باید در تمام مناطق شهری پراکنش مساوی داشته باشند.

ˈ علی دانش منفردˈ در نشست هم اندیشی استانداران استان مرکزی گفت: این استان به عنوان یکی از قطبهای صنعتی همواره در تولید و اقتصاد کشور سهم به سزایی داشته است.

و ادامه داد: صنعت گردشگری نیز از ظرفیت مطلوبی در این استان برخوردار است و زادگاه بناینگذار جمهوری اسلامی و منطقه توریستی محلات از جمله توانمندی های بخش گردشگری است که می تواند تولید ثروت کند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برای شتاب در توسعه کمی وکیفی استان باید از تجارب همه گروهها اعم از راست و چپ استفاده شود .

دانش منفرد بیان کرد: استفاده از تجارب مدیران گذشته به ویژه استانداران بعد از انقلاب ، توسعه همه جانبه استان را تسهیل می کند که این امر نشان از درایت و تدبیر دولت یازدهم دارد.

ˈمحمد علی خواجه پیریˈ نیز در این  نشست گفت: مجمع استانداران به دور از مسائل سیاسی از سال 83 تاکنون تمام تلاش خود را انجام داده تا به عنوان بازوی مشورتی تصمیم سازان کلان کشور عمل کند.

استاندار اسبق استان مرکزی با بیان اینکه این مجمع آماده همکاری با هر دولتی است که پذیرای نظرات مشورتی باشد، گفت: دولت دهم از دولت هایی بود که سخت می توانستیم با آن ارتباط برقرار کنیم اما دولت تدبیر و امید دست همکاری دراز کرده و این مهم می تواند کمک کند تا قابلیت مناطق کمتر توسعه یافته و ظرفیت هایی که در استان ها مغفول مانده به سرعت شکوفا شود.

علی‌اکبر شعبانی‌فرد در نخستین مجمع استانداران اظهار داشت: مشکلات بسیار فراوانی در حوزه آب، کشاورزی و صنعت در استان وجود دارد که با تعامل و برگزاری نشست‌های هم اندیشی می‌توان در راستای رفع این مشکلات اقدام کرد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون منابع آبی بسیاری در کشور وجود دارد که با مطالعات دقیق و بررسی راهکارهای موثر می‌توان مشکلات آب را برطرف ساخت.

استاندار پیشین استان مرکزی با اشاره به وجود 300 هزار هکتار زمین کشاورزی در استان گفت: 50 هزار هکتار آن ظرف چند سال اخیر به سیستم آبیاری بارانی مجهز شده است.

شعبانی‌فرد همچنین بر لزوم استفاده از آب‌های تجدید شونده در همه شهرها تأکید کرد و گفت:‌از آب تجدید شونده می‌توان طرح‌های بسیار مناسبی را در بخش صنعت و کشاورزی به مرحله اجرا درآورد.

وی همچنین پیرامون وضعیت معادن استان مرکزی، خاطرنشان کرد: این استان یکی از استان‌های غنی کشور در بخش معدن است و هم اکنون معادن طلا و مس در خمین و ساوه مشغول فعالیت هستند که می‌توان از ظرفیت موجود در این بخش بهترین بهره را برد.

استاندار دولت دهم استان مرکزی همچنین در خصوص وضعیت حمل و نقل استان مرکزی، اذعان داشت: در حال حاضر سرعت حمل و نقل ریلی از اراک تا ایستگاه سمنگان، راهجرد 160 کیلومتر است که از راهجرد به بعد این سرعت کاهش یافته و با مشکلاتی مواجه می‌شود که باید با بازسازی ایستگاه‌ها نسبت به افزایش سرعت تا بالای 200 کیلومتر در ساعت اقدام کرد.

شعبانی‌فرد تأکید کرد: استان مرکزی در گذشته تنها 60 میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشت، اما امروز این میزان به بالای یک هزار و دویست میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در حوزه عمران شهری نیز شهرداری می‌تواند با فروش املاک مازاد که بالغ بر یک هزار و 300 میلیارد تومان است و ارزش افزوده‌ای ندارند در بحث مبلمان شهری ایجاد زیرگذر و روگذر و خیابان‌ها بهترین بهره را ببرند.

 


در این نشست عبدالمحمد زاهدي،‌سيد حميد طحايي، علي دانش منفرد، غلامعباس زارع،‌ محمدعلي خواجه پيري، علي جابريان، علي اكبر شعباني فرد، سيد حبيب صفوي، سيدعلي اصغر رضواني نژاد،‌ شكراله حسن بيگي،‌ مهدي زندوكيلي،‌ابوالقاسم نصرالهي، علي بخش جانبخشي،‌ حسين اخوان،‌ محمدرضا عاشوري،‌محمدعلي ابراهيمي و سيدرضا روحاني طباطبايي حضور داشتند.
 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها