Portal_background_image

در ديدار استانداربا وزير اقتصاد ايالت اتريش سفلي راههاي توسعه همكاري هاي اقتصادي استان مركزي و اتريش بررسي شد

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست با بوهوسلاو وزیر اقتصاد، گردشگری و فن آوری ایالت اتریش سفلی که در محل دفتر ایشان برگزار شد، بر تقویت سطح روابط اقتصادی استان مرکزی با اتریش تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به میزبانی کشور اتریش در مذاکرات بین ایران و 5+1 ،اظهار کرد: میزبانی شما در این مذاکرات که نشان از ظرفیت بالا و دموکراسی قوی کشور شما دارد در خاطرات مردم ایران باقی خواهد ماند.

وی بیان کرد: با توجه به سطح مبادلات بین کشور ایران و اتریش که فکر می کنم برای هر دو طرف رضایت بخش نباشد، امروز زمان آن فرارسیده که گام های جدی برای تقویت سطح روابط اقتصادی بین دو کشور برداشته شود.

زمانی قمی با اشاره به اینکه زمینه های مناسبی برای سرمایه گذاری کشور اتریش در استان مرکزی وجود دارد، گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران هیچ نوع حمایتی را برای سرمایه گذاری مشترک بین کشور اتریش و کارآفرینان ایرانی دریغ نمی کند.

وی افزود: خوشبختانه در کشور ما همه عوامل برای همکاری و سرمایه گذاری کشور اتریش از جمله امنیت، اراده دولت و استقبال سرمایه گذاران و کارآفرینان ایرانی فراهم است.

زمانی قمی میزان صادرات استان مرکزی در سال گذشته را 800 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: سیمان، شیشه، کاشی و سرامیک ، پتروشیمی،گل و گیاه، کشمش و دیگر محصولات کشاورزی از جمله موارد صادراتی استان به شمار می رود.

وی به جایگاه استان مرکزی در زمینه صنعت اشاره و تصریح کرد: صنایع بزرگ کشور مانند شرکت پتروشیمی شازند، پالایشگاه ، ماشین سازی، کارخانه های تولید محصولات شیمیایی و ... در این استان مستقر می باشند.

استاندار مرکزی افزود: اتریش می تواند از نفت، گاز، پتروشیمی و بسیاری از تولیدات ایران بهره بگیرد و ما نیز می توانیم از تکنولوژی کشور اتریش در توسعه صنعت و همچنین مشارکت این کشور در امر  سرمایه گذاری بهره مند شویم.

زمانی قمی به ظرفیت فرهنگی و گردشگری استان مرکزی نیز اشاره کرد و گفت: این استان خاستگاه و زادگاه بسیاری از بزرگان و مشاهیر کشور از جمله دکتر پروفسور حسابی و امیرکبیر  و دیگر مشاهیری که ایرانیان به آن افتخار می کنند، می باشد.

استاندار مرکزی بر تشکیل کمیته ای که توافقات بین دو کشور را دنبال کند تاکید کرد و گفت: امیدوارم با فعال شدن اتاق بازرگانی دو کشور هر چه سریعتر شاهد اقدامات اتریش در استان مرکزی باشیم.

بوهوسلاو وزیر اقتصاد، گردشگری و فن آوری ایالت اتریش سفلی نیز در این نشست گفت: روابط دیرینه و دوستانه ای بین کشور ایران و اتریش برقرار است و تاکید میکنم در حوزه اقتصادی ظرفیت بالقوه ای برای توسعه روابط بین دو کشور وجود دارد.

وی افزود: اتریش سفلی با 1/6 میلیون نفر جمعیت بزرگترین ایالت در اتریش است و یک سوم فعالیتهای اقتصادی این کشور  مشتمل بر صنعت است و گردش مالی در این کشور 50 میلیارد یورو است.

وزیر اقتصاد ایالت اتریش سفلی گفت: اتریش در کنار صنعت در زمینه تجارت و کشاورزی نیز ظرفیت های خوبی دارد و شرکتهای متعددی در این کشور فعالیت دارند .

وی بخش ماشین‌آلات، تولید تاسیسات، مهندسی محیط زیست و انرژی را از نقاط قوت اقتصاد و صنایع ایالت اتریش سفلی دانست و گفت: ایالت اتریش سفلی در ساخت‌وساز منطبق با محیط زیست از توانمندی بالایی برخوردار است.

وزير اقتصاد ايالت اتريش سفلي، ميهمان نوازي، طبيعت بكر و پيشينه فرهنگي غني را ويژگي هاي مشترك دو كشور اتريش و ايران عنوان كرد.

سفیر کشور اتریش در تهران نیزبا اشاره به اینکه ایران نه تنها در حوزه اقتصادی بلکه در حوزه فرهنگی هم زمینه های خوبی برای همکاری دارد، گفت: اتریش تنها کشور اروپایی دارای مرکز فرهنگی در ایران است که این مرکز از سال 1358 به بعد بدون وقفه فعالیت می کند.

فردریش اشتیفت گفت: هنرمندان اتریشی بسیاری به ایران سفر می کنند و علاقمند به همکاری با هنرمندان استان مرکزی و ایران می باشند.

وی افزود: فعالیتهای هنرمندان اتریشی در تهران متمرکز است و ما خواستار گسترش همکاری در این زمینه در دیگر استانها می باشیم.

سفیر اتریش گفت: اتریش و استان مرکزی در زمینه گردشگری و مراکز دیدنی دارای ظرفیتهای خوبی می باشند و ما علاقمند به توسعه همکاری ها در این زمینه  هستیم.

وی ادامه داد: از سال 2013 همکاری های دانشگاهی بین دو کشور از سرگرفته شد و اکنون 1600 دانشجوی ایرانی در اتریش به تحصیل می پردازد و تعداد زیادی پزشک ایرانی الاصل در این کشور مشغول فعالیت است.

فردریش اشتیف خاطر نشان کرد: حضور وزیر اقتصاد اتریش در استان مرکزی در راستای توسعه روابط اقتصادی است  و امید است بتوانیم در این زمینه اقدامات خوبی را به انجام برسانیم.

گفتنی است رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هم در این نشست  سخنانی را بیان کرد.

یادآور می گردد هيات تجاري اتريشي که در صدر آنها وزیر اقتصاد ایالت اتریش سفلی حضور دارد عصر امروز از شركت پتروشيمي امام خميني(ره) شازند بازديد مي كند.

 

گالری تصاویرمعاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها