Portal_background_image

رئیس مجلس شورای اسلامی: مسئله اصلی کشور رونق تولید در سایه فرهنگ است

رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان مرکزی که در محل استانداری برگزار شد، گفت:مسئله اصلی کشور رونق تولید در سایه فرهنگ است.

علی لاریجانی مساله اصلی کشور را رونق تولید در داخل عنوان کرد و افزود: مسئله اصلی کشور ما در شرایط امروز تلاش در جهت رونق بخشی به حوزه تولید کشور، اقتصاد مقاومتی، توجه به فرهنگ اسلامی و تقویت علم و فناوری است.

وی بیان کرد: باید به لوازم دستیابی به این مساله پایبند باشیم و فرهنگ ما باید اراده مردم را به سمت ایستادگی و رونق هدایت کند.

رییس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وضعیت ما شبیه به تاجری است که کرکره مغازه را کشیده و به صورت نیم بند کار می کند و پلیس هم بیرون تجارتخانه موانعی ایجاد کرده و افراد به راحتی به آن مراجعه نمی کنند و لذا اول باید کرکره را بالا بکشیم و بعد موانع آمد و شد را برطرف کنیم.
وی اضافه کرد: این که مقام معظم رهبری تاکید می کنند به داخل بپردازید، برای این است که کرکره نیم بند است و نمی گذارد تجارتخانه کار کند.
لاریجانی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس نیز بر ایجاد رونق در تولید و اقتصاد مقاومتی و همچنین توجه به فرهنگ اسلامی تاکید کردند اما باید توجه داشت که فرهنگ ما باید مقاوم کار باشد و زمینه را برای مقاومت و تولید فراهم کند.
رییس مجلس شورای اسلامی ایجاد آرامش در کشور را از لوازم رونق تولید در کشور به عنوان مساله اصلی مطرح کرد و گفت: باید در کشور امیدواری ایجاد کنیم نه این که یاس پمپاژ کنیم.
وی افزود: اگر از نگاه ملی به مساله نگاه کنیم، باید همه اراده ها را امیدوار کنیم و نگذاریم شرایط، ناآرام شود.باید همگرایی ایجاد کنیم و از حواشی بپرهیزیم.
رییس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: حسن ظن را از دیگر لوازم دستیابی به رونق در کشور عنوان کرد و پرسید: این که گفته می شود «اشداء علی الکفار رحماء بینهم» برای چیست و چرا ذهن ها نسبت به هم مکدر است و در کجای سنت اسلامی اینها وجود دارد؟
لاریجانی سرعت عمل و مدیریت جهادی را از دیگر لوازم ایجاد رونق در تولید و عبور از شرایط فعلی عنوان کرد و با اشاره به اظهارات نمایندگان و استاندار کزی درخصوص وضعیت بانک ها اظهار داشت: سیستم بانکی حتما باید به کمک تولید بیاید.
وی گفت: اگر پژوهش و فناوری ما با بخش صنعت هماهنگ شود، مساله اصلی ما درک می شود و مدیران هم باید بر این مساله تاکید کنند.

وی بر لزوم حساسیت در زمینه فرهنگی تاکید کرد و گفت: چون کشور، دولت و انقلاب ما برای سعادت مردم بوجود آمده و برای تربیت افراد متدین توجه به تربیت اسلامی مهم است باید بودجه این بخش درست مصرف شود.
لاریجانی اضافه کرد: باید برای بخش پژوهش و فناوری، بودجه اختصاص دهیم و این بخش با توسعه تولید ارتباط پیدا کند. از موارد ناموفقی که در سال های اخیر داشتیم این بوده که در برخی زمینه ها پژوهش به بخش تولید گره نخورد و جهشی ایجاد نکرد.
رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص معوقات بانکی گفت: در این زمینه عده ای سوء استفاده و فریبکاری کردند که قوه قضاییه باید با آنها برخورد کند اما افرادی که در نتیجه تغییرات قیمت ارز و مشکلات گشایش ال سی و تحریم ها متضرر شدند، حتما باید سرمایه در گردش آنها را افزایش داد و بانک ها می توانند در این خصوص تاثیرگذار باشند.
وی افزود: رییس قوه قضاییه اعلام کرده که از سرمایه گذاران حمایت می کنیم و اگر تخلفی در کشور است به این موارد ربطی ندارد و این موارد باید در مجلس یا سران قوا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی مشکل آب را مشکل عمومی کشور عنوان کرد و بر سرمایه گذاری در زمینه توسعه آبیاری تحت فشار تاکید کرد و افزود: خشکسالی فقط در زمینه آب نیست. در اقتصاد هم هست و شاید ازمحل صندوق توسعه ملی، هم برای آبیاری تحت فشار و هم برای مهار آب ها و استفاده از آب دریا و رفع مشکلات مناطق مرکزی فکری کرد.
لاریجانی ایده احداث راه آهن سریع السیر قم به اصفهان را ایده مقبولی عنوان کرد و قول داد که در زمینه مطالعات و استفاده از فاینانس، پیگیری لازم را داشته باشد.
 
وی در ادامه بر استفاده از ردیف اعتباری که در مورد رفع آلودگی و صرفه جویی در مصرف سوخت وجود دارد، اشاره کرد و گفت: تلاش کنید از این محل برای ارتقای بهره وری مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا پیگیری کنید.
لاریجانی همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در زمینه سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: ستادی در دولت و همچنین ستادی در مجلس تشکیل شده و تاکنون 300 اقدام عملیاتی، تعریف شده که در دستور شورای اقتصاد است و اگر برای اجرای آنها قرار است قانونی تغییر یابد یا لغو شود یا قانون جدیدی به تصویب برسد درمورد آن تصمیم گیری می کنیم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تا چند ماه دیگر تدوین برنامه ششم توسعه باید شروع شود گفت: باید محور این برنامه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد که البته از کارهای مهم در این زمینه طرح آمایش سرزمینی است که منابع را با ظرفیت های استان ها ساماندهی می کند.
وی بر استفاده از ظرفیت های روحانیت و ترویج فرهنگ اسلامی تاکید کرد و گفت: پس از انقلاب توجه ما به منبر و محراب کم شده که حتما باید این توجه بیشتر شده و مساجد هم در سطح ملی و هم در سطح استان ها فعال شود و باید اینها را جزو وظایف خود بدانیم.
لاریجانی خطاب به مدیران اجرایی استان مرکزی گفت: اگر می خواهید خیردنیا و آخرت داشته باشید به این بخش خیلی توجه کنید و در مورد بودجه ها برای این امر بخل نداشته باشید. چرا که اگر افراد متدین داشته باشیم اینها سرمایه برای کشورند و با روحانیت و مساجد است که این امر محقق می شود.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها