Portal_background_image

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور از سامانه سامد در اراك بازديد كرد

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در جریان سی و دومین سفر استانی دولت تدبیر و امید، از سامانه سامد در اراک بازدید کرد.

معصومه ابتکار در جریان این بازدید گفت: سامانه سامد، پل ارتباطی هدفمند و کارا در پیگیری و طرح مسایل مردم و تقویت روابط دولت - ملت است و این کار ارزنده توانسته در پاسخگویی مطالبات مردمی در سایه عزتمندی به خوبی نقش آفرینی کند.

وی توضیح داد: رسیدگی سریع به مسائل طرح شده از طریق درگاه ارتباطی سامد و شماره تماس 111 برای دولت تدبیر و امید که خود را خادم ملت می داند از جایگاه و اهمیت زیادی برخوردار است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور بیان کرد: اراک جزء کلانشهرهایی است که در سال های گذشته با معضلات آلایندگی منابع پایه همراه بوده است و در سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید اقدامات ارزنده ای از جمله حذف مازوت از سوخت نیروگاه حرارتی شازند، عرضه بنزین یورو 4 در تمامی جایگاه های سوخت استان مرکری، عرضه گازوئیل یورو 5 در یک و نیم سال اخیر و تلاش برای مهار آلاینده های صنعتی برای آن لحاظ شده است.

دکتر ابتکار خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که در آلایندگی هوای اراک برجسته است، معضل خطوط فرسوده ایرالکو است که تاکنون 96 دیگ آن از خطوط تولید قدیمی حذف شده و این شرکت متعهد است تا پایان امسال تمامی دیگ ها و خطوط قدیمی را برچیند.

وی یادآور شد: گازسوز کردن کوره های آجرپزی در سه سال اخیر در اراک با موفقیت انجام شد و همچنین راهبردهای عملیاتی و نظارتی در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی از مسائلی است که دولت در مهار آلایندگی هوای اراک بر آن تاکید ویژه دارد. 

دکتر ابتکار گفت: مهمترین عامل در آلایندگی هوای اراک، وجود ریزگرد ها است که بخشی از این معضل مربوط به منابع محلی و کانون ها و چشمه های گردو غبار داخلی و بخش دیگر وارداتی است.

وی افزود: اقداماتی برای مهار گرد و غبار ناشی از شرایط اقلیمی کشور عراق و غرب ایران در دست انجام است اما رفع این معضلات زمان بر است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: اگر شمار روزهای آلاینده در اراک امسال افزایش دارد به دلیل گردو غباری است که بر اثر خشکسالی ها پیامدهای تشدید شونده ای دارد.

دکتر ابتکار یادآور شد: درحال حاضر نیروگاه حرارتی شازند از سوخت گاز استفاده می کند و با توجه به شرایط خاص هوای اراک با تاکید رئیس جمهوری این سیاست ادامه خواهد داشت.

وی عنوان کرد: تالاب کویری میقان اراک از زیست بوم های مهم است که در سال های گذشته آسیب های زیادی را دیده و شکننده شده است.

وی گفت: در سفر دولت مصوبات خوبی در حوزه آلایندگی هوا و همچنین مدیریت تالاب کویری میقان و احیا و تامین حق آبه مناسب آن انجام خواهد شد.


دسته بندی

مدیر سایت


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها