Portal_background_image

استاندار مركزي: دوم ارديبهشت نقطه عطفي در محيط زيست استان باشد/ رفع آلودگي هاي محيط زيست نيازمند فرهنگسازي در جامعه است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست خبری طرح پاکسازی حاشیه جاده های استان مرکزی (پویش بدون زباله) ، گفت: طرح پویش بدون زباله که برای نخستین بار در کشور در روز دوم اردیبهشت ماه در 34 شهر و همه بخشداری ها و روستاهای استان مرکزی با مشارکت مردم برگزار می شود، نقطه عطفی در محیط زیست استان باشد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: طرح پویش بدون زباله به مناسبت روز زمین پاک  توسط سازمان های مردم نهاد و مردم در استان اجرا می شود و این طرح نقش مهمی درفرهنگ سازی برای کاهش استفاده از پلاستیک و پاکسازی محیط زیست در بین مردم دارد.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری برنامه‌های محیط زیستی  می‌تواند نقش مهمی در فرهنگسازی حفاظت از محیط زیست داشته باشد، گفت: باید مردم را به میدان آورد تا اوج و عمق فاجعه زیست‌ محیطی را دریابند و توجه نسل جدید و جوان به این امر باید جلب شود.

استاندار مرکزی ادامه داد : متاسفانه نگاه طبیعت بی‌زباله در بین مردم جایی ندارد و همین امر باعث شده است که به راحتی شاهد ریختن زباله در طبیعت باشیم و حتی امروز شاهد پیشروی زباله‌ها به سمت دریا هستیم که حیات‌وحش و آب‌های زیرزمینی را نیز درگیر و دچار آسیب کرده است.

آقازاده افزود: جاده های استان مرکزی به دلیل قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال به جنوب کشور پرتردد است و حاشیه آن ها مملو از پسماندهای پراکنده شده و اجرای این طرح ها می تواند به الگویی برای پاکسازی جاده ها در سطح کشور تبدیل شود.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد:  پاکسازی ورودی و خروجی شهرها و جاده‌ها بسیار حائز اهمیت است  و باید با مشارکت تشکل‌‌های مردمی  در این راستا اقدام شود  ما نیز قطعا از این حرکت حمایت خواهیم کرد.

آقازاده، کاهش آلودگی های زیست محیطی را از برنامه های اولویت دار دولت تدبیر و امید دانست و گفت: دولت به تنهایی نمی تواند دستاوردی را در این حوزه به ثمر برساند و همراهی آگاهانه مردم، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد در این زمینه حیاتی است.

وی ادامه داد: دولت و مجلس شورای اسلامی باید با وضع قوانین و مقررات برای حفاظت محیط زیست قاطعانه وارد میدان عمل شود و با اعمال مالیات از آلودگی محیط زیست جلوگیری کنند.

استاندار مرکزی گفت: استقرار کارخانه زباله سوز در این استان با هدف کاهش آلودگی های زیست محیطی ضروری است و تیم مدیریتی استان با قوت این برنامه را دنبال می کند.

وی افزود: ایجاد کارخانه زباله سوز در استان منابع مالی هنگفتی را نیاز دارد که بایستی با همراهی دولت و مجلس شورای اسلامی در اصلاح و وضع قوانین و مقررات جدید و حمایت از بخش خصوصی برای آن زمینه سازی کرد.

وی ادامه داد: شماری سرمایه گذار برای ایجاد واحدهای زباله سوز در استان مرکزی متقاضی هستند و تحقق این واحدها نقش مهمی در کاهش آلودگی و حفظ منابع پایه آب ، خاک و هوا دارد.

استاندار مرکزی یاد آور شد: روزانه حدود 500 تن پسماند در استان تولید می شود که 300 تن آن مربوط به شهرستان اراک است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در امر مدیریت پسماند و تفکیک از مبدا شهرداری و به تبع آن مردم خوب اقدام نکرده‌اند و باید دست از شعار و سخنرانی برداشت و اقدامی اساسی کرد، امروز جمع‌آوری زباله در روستاها بدون حساب و کتاب انجام می‌شود چراکه شهرداری در مناطق روستایی وجود ندارد و باید قاطعانه به این حوزه ورود کرد.

مدیرکل روابط عمومی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: جاده اراک- فرمهین، رودخانه اراک، جاده اراک- تهران، 6 نقطه شهرستان ساوه و مناطقی در سایر شهرستان های استان به صورت نمادین میزبان این پویش است.

مصطفی عرب ادامه داد: این طرح با هدف فرهنگسازی کاهش مواد پلاستیکی، کاهش آلودگی محیط زیست و برای افزایش حضور مردم در طرح های زیست محیطی در استان مرکزی برگزار می شود.

گفتنی است جمع آوری پسماندها ازحاشیه جاده های استان مرکزی روز دوم اردیبهشت ماه در جاده اراک - فرمهین در شهرستان اراک و یکی از جاده های 11 شهرستان اراک برگزار می شود. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها