Portal_background_image

ابتكار: دولت روحاني محيط زيست را به جايگاه اصلي خود برگرداند/ آئين‌نامه ضوابط زيست محيطي معادن كشور به دولت ارائه مي‌شود

ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در نشست بررسی پیشرفت برنامه عمل حفاظت و بهبود محیط زیست استان مرکزی که با حضور استاندار برگزار شد، گفت: مقوله محیط زیست با اهمیت زیادی که دارد در سال های گذشته مورد بی مهری واقع شده بود ودولت تدبیر و امید محیط زیست را به جایگاه اصلی خود برگرداند.

ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار کرد: غفلت از محیط زیست در سال های گذشته ، عمق و مسکلات زیست محیطی را بیشتر کرده و این گرفتاری و پیامدهای این مسئله برای شهری مثل اراک به مراتب افزون است.

وی بیان کرد: دولت تدبیر و امید کار خود را با قسم زیست محیطی آغاز کرد و نخستین مصوبه این دولت نیز محیط زیستی بود و مجموعه کابیه روحانی با وجود مشکلات و مسائل مختلف، گام های بلندی را در بخش محیط زیست برداشته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: به طور قطع همه مسائل کشور مربوط به محیط زیست نیست و دولت در بخش های دیگر نیز تلاش های ارزنده ای داشته که قابل تقدیر است.

ابتکار اظهار کرد: دکتر روحانی در نشست ها و برنامه های مختلف حفظ محیط زیست را از جزء اولویت ها و واجبات دانسته اند و اعلام کرده اند این موضوع باید از شعار و تشریفات خارج شود و این خط مش دولت یازدهم است.

 وی عنوان کرد: از سال گذشته با ابلاغ سیاست های کل نظام در حوزه محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب، گام های جدیدی در این بخش باز شد و با این سیاست ها نقشه راه مشترکی برای همه تعریف شده است.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: از نخستین مصوبات دولت برای آلودگی هوا، موضوع اصلاح برنامه قبلی آلودگی هوای و ابلاغ برنامه جدید بود که در تمام کشور به مرحله اجرا درآمد.

ابتکار گفت: مهمترین گام در این راستا ،حذف سوخت آلوده از چرخه تولید و توزیع کشور بود و این مهم برای شهر اراک تاثیرات زیادی را در رفع بخشی از آلودگی ها داشت.

وی عنوان کرد: در بحث آلودگی هوا باید علمی عمل کرد ومیزان آلایندگی هوا بر اساس دستگاه های پالایش کیفیت هواسنجش و اعلام شود و در این زمینه تمام دستگاه هایی که در کشور نصب شده دقیق است.

ابتکار تاکید کرد: حذف مازوت از چرخه مصرف نیروگاه ها یکی دیگر از گام های بزرگ در رفع آلاینده های هوا بوده به طوریکه سوخت نیروگاه شازند در چهارماه اول امسال 99 و هفت صدم درصد گاز طبیعی بوده است.

وی گفت: پیش بینی شده تا پایان سال جاری مصرف مازوت در نیروگاه های کشور به صفر برسد.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: عوامل آلاینده دیگری نیز در شهرهای آلوده وجود دارد و امروز بحث گرد و غبار به صورت جدی مطرح است و این آلاینده نیز مشکلات و بیماری های خاص خود را به همراه خواهد داشت.

 ابتکار بیان کرد: دولت برای بحث گرد و غبار برنامه ملی و استانی دارد و استان مرکزی نیز در این زمینه مطرح است.

وی عنوان کرد: دولت در سال 95 مصوبه ویژه ای در قالب ارائه تسهیلات برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و بخش حمل و نقل عمومی ارائه داد که در این راستا برنامه های عملیاتی قابل قبولی برای کلانشهر ها از جمله اراک در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اضافه کرد: دولت در بحث تالاب های کشور نیز از همان ابتدای کار جدی وارد شد و یکی از مهمترین گام ها در این زمینه آبگیری 60 درصدی تالاب هورالعظیم در خوزستان و احیای مجدد آن و دریاچه ارومیه بوده است.

ابتکار گفت: بحث تالاب میقان اراک و رسیدگی به وضعیت صنایع استان مرکزی باید در برنامه و سفر ریاست جمهوری با جدیت مطرح و دنبال شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: آئین نامه ضوابط زیست محیطی فعالیت معادن کشور به زودی برای بررسی و تصمیم گیری تقدیم دولت می شود تا بر طبق آن، معادن ملزم به رعایت اصول زیست محیطی شوند.

وی افزود: مطالعات به‌روز رسانی طرح کاهش آلودگی هوای اراک در حال انجام بوده و قرارداد های مربوط به آن منعقد شده است.

معاون رئیس جمهوری گفت: دولت یازدهم برای نقش، نظرها و دیدگاه های مردم ارزش قائل است و این موضوع در حوزه محیط زیست برجسته تر و جی تر دنبال می شود.

*** دیدار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با نماینده ولی فقیه در استان

دکتر ابتکار ر دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: برنامه های ویژه ای دراین زمینه تدوین شده و انتظار از مردم، تشکل ها، انجمن ها و موسسات، مشارکت در قالب جنبشی فعال و منظم برای تحقق و به ثمر نشیتن این راهبردهای زیست محیطی است.
وی ادامه داد: حفاظت محیط زیست و رفع مشکلات در این بخش، به عزم همگانی و مشارکت مردم را می طلبد د چرا که استفاده از محیط زیست سالم و زندگی بانشاط و فارغ از تهدید، حق مردم است اما این حق، تکالیفی را هم برعهده آنان می گذارد که آحاد جامعه باید نسبت به آن حساس، مشارکت جو و آگاه باشند. 
معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور بیان کرد: رویکرد محیط زیست تخصصی است و ضمن اعتقاد به توسعه پایدار ، حفظ سرمایه های زیستی را رصد می کند و در این زمینه کوتاه نمی آید. 

وی اظهار کرد: توسعه پایدار به قیمت آلودگی شهرها، خشک شدن تالاب ها، از بین رفتن تنوع زیستی، گیاهی و تخریب منابع پایه بی ارزش است و اعتقاد دولت بر این است که توسعه باید در خدمت مردم باشدو این مهم با پیوست های زیست محیطی آمیختگی عمیقی دارد.
ابتکار اضافه کرد: رفتار برخی افراد در استفاده از طبیعت مطابق با تکالیف و آموزه های اخلاقی و دینی نیست، به گونه ای که در مواردی مانند مدیریت پسماندها، ترافیک، آلودگی هوا، مصرف انرژی و مصارف آب رفتار مناسب و گفتمان فرهنگی اثرگذاری نهادینه نشده و نیاز است که سمن ها و جامعه روحانیت در این زمینه همراهی بیش از پیش داشته باشد. 

وی، با بیان اینکه برای حفظ محیط زیست برنامه های مدون بلندمدت نیاز است، بیان کرد: عزم دولت یازدهم در احیاء محیط زیست جزم شده اما در این خصوص مردم نیز باید همکاری های لازم را با دولت داشته باشند. 

 نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در این نشست گفت: حفظ محیط زیست و احیاء منابع از دست رفته نیازمند فرهنگ سازی و آموزش است که دولت تدبیر و امید باید به این مهم توجه ویژه داشته باشد. 

آیت الله دری نجف آبادی افزود: حفظ منابع پایه آب، خاک و هوا وظیفه ای همگانی است و در منابع دینی به آن تاکید ویژه شده است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی توسعه راه آهن را گام دیگری در راستای حفظ محیط زیست عنوان کرد و گفت: توسعه راه آهن ضمن تامین امنیت جان ملت شریف ایران اسلامی، کاهش هزینه های سرباری برای نظام و مردم را نیز به دنبال دارد.

وی، در ادامه سخنان خود فعالیت صنایع آلاینده در اراک را دلیل اصلی بخش قابل توجهی از آلودگی هوای این شهر عنوان کرد و گفت: سه سال پیش عملیات ساخت کارخانه آندسازی شرکت ایرالکو (آلومینیوم) کلید خورده اما ، کمترین پیشرفت فیزیکی در آن مشاهده نمی شود. 

آیت الله دری نجف آبادی گفت: دولت یازدهم باید با نظارت های شبانه روزی، صنایع آلاینده را ملزم به انجام تعهدات خود کند. 

گفتنی است شرکت در نشست مشترک بررسی پیشرفت برنامه عمل حفاظت و بهبود محیط زیست استان مرکزی و کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک و نشست با تشکل های مردم نهاد و اعضای شورای اسلامی اراک از دیگر برنامه های سفر یک روزه معصومه ابتکار به کلانشهر اراک است.

سفر یک روزه خانم ابتکار به اراک در راستایی جمع بندی مشکلات و طرح های زیست محیطی استان مرکزی در آستانه سفر کاروان تدبیر و امید به استان انجام شده است. 

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها