Portal_background_image

استاندار: دولت تدبير و اميد در رفع مشكلات عشاير اهتمام جدي دارد

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای عشایری استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: دولت تدبیر و امید در مدت 5 سال فعالیت خود در جهت رفع مشکلات عشایر اهتمام جدی داشته و اقدامات موثری را به انجام رسانده است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد:  اقدامات دولت تدبیر و امید درخصوص رفع مشکلات عشایر به صورت عملیاتی بوده و تنها در حد شعار نبوده است هر چند هنوز هم این قشر از جامعه با مشکلاتی روبرو هستند .

 آقازاده ابراز کرد: 330 هزار دام توسط جمعیت عشایری این استان نگهداری می شود و یک ششم دام های این استان در اختیار 771 خانوار عشایری قرار دارد.

وی افزود: این مهم ظرفیت مناسبی در راستای تولید شیر و گوشت برای استان مرکزی است و می طلبد که حمایت های لازم در این خصوص انجام شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد:  قرارداد آبرسانی به 14 روستای شهرستان زرندیه با مشارکت استانداری، سازمان امور عشایری و بنیاد برکت در سال 95 منعقد شده و که 85 کیلومتر آبرسانی و با اعتباری بالغ بر 100 میلیارد ریال برای بهره مندی این روستاها از آب آشامیدنی سالم در دست انجام است.

استاندار مرکزی گفت: در این قرارداد سهم تامین اعتبار توسط سازمان امور عشایری کشور 20 میلیارد ریال، بنیاد برکت 20 میلیارد ریال و استانداری مرکزی نیز 20 میلیارد ریال بوده است که از این میزان سازمان امور عشایری به 12 میلیارد بنیاد برکت 60درصد را عملیاتی کرده  اما، سهم استان باقی مانده است.

آقازاده افزود: امید است سهم استان مرکزی نیز در آینده نزدیک برای برخورداری این روستاها از آب آشامیدنی عملیاتی شود.

وی تصریح کرد: بخشی از مصوبات این جلسه در این راستا است که این تعهد استان پیگیری و محقق شود.

استاندار مرکزی بیان داشت: جلسه بعدی شورای عشایری استان مرکزی در آبان ماه در محل اسکان عشایر در شهرستان های ساوه و زرندیه برگزار می شود تا از نزدیک مسائل و مشکلات عمده آنان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور نیز گفت: 900 میلیارد ریال اعتبار امسال در قالب 2 مصوبه برای کمک به توانمند سازی جمعیت عشایری کشور اختصاص یافت.

قندالی افزود: با توجه به روند خشکسالی اخیر این اعتبار به منظور کمک به جامعه عشایری ایران برای آبرسانی به مناطق عشایری و یارانه علوفه اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: 90 دستگاه تانکر و 120 دستگاه خودروهای کمک دار برای تجهیز ناوگان امور عشایری و آبرسانی به مناطق عشایری کشور به این سازمان اختصاص یافته است که تا پایان سال جاری بین استان های کشور توزیع می شود.

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: یک میلیون و 200 هزار نفر در قالب 213 هزار خانوار عشایری در 15 هزار نقطه از مناطق ییلاقی و قشلاقی کشور زندگی می کنند.

قندالی افزود: جامعه عشایری حدود یک و هشت دهم درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده و 25 درصد دام سبک، 25 درصد تولید گوشت قرمز، 35 درصد صنایع دستی و 38 میلیون هکتار از مراتع در اختیار این قشر است.

وی ادامه داد: جمعیت عشایری کشور در 200 تشکل، اتحادیه و تعاونی ساماندهی شده و اکنون 350 صندوق زنان عشایری برای ارائه خدمات به این قشر به ویژه توسعه فعالیت های اشتغال دایر است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور یاد آور شد: هشت هزار میلیارد ریال در چهار سال اخیر برای توانمند کردن جمعیت عشایری کشور از محل صندوق توسعه ملی و منابع مالی مدیریت بحران اختصاص یافته است.

قندالی گفت: 700 هزار تن نهاده های دامی با قیمت مصوب و بازپرداخت 6 ماه در سه سال اخیر برای جلوگیری از کاهش تولیدات جمعیت عشایری کشور توزیع شده است.

وی ادامه داد: چهار هزار میلیارد ریال منابع اشتغالزایی پایدار روستایی از محل صندوق توسعه ملیبه جمعیت عشایری کشور اختصاص یافته و بین استان های کشور توزیع شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور خاطر نشان کرد: 331 هزار راس دام در اختیار 771 خانوار عشایری در استان مرکزی قرار دارد که سهم هر خانوار از آن حدود 500 راس دام است و در این شاخص استان مرکزی سهم بهره مندی حدود پنح برابر متوسط کشوری دارد.

قندالی گفت: 40 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی در حوزه سرمایه درگردش و تولید گوشت قرمز و 15 میلیارد ریال تسهیلات از محل ماده 10 و 12 قانون امسال به جمعیت عشایری استان مرکزی اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: سه میلیارد و 800 میلیون ریال از محل اعتبارات عمرانی به استان مرکزی اختصاص یافته است که 2 میلیارد و 400 میلیون ریال آن برای آبرسانی به مناطق عشایری استان بوده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور از اختصاص یک دستگاه تانکر آبرسانی و 2 دستگاه ماشین کمک دار به استان مرکزی در سال جاری خبر داد و گفت: انتظار است که از محل اعتبارات استانی نیز مشارکت موثری برای تامین نیازهای جمعیت عشایری باشد. 

گفتنی است مدیر امور عشایر استان مرکزی نیز در این نشست سخنانی را بیان کرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها