Portal_background_image

معاون مشاركت‌هاي اجتماعي وزير كشور: دولت به افزايش مشاركت اجتماعي اعتقاد راسخ دارد

اکبری معاون مشارکت های اجتماعی وزیر کشور در نشست کارگروه تخصصی سازمان های مردم نهاد مدیریت بحران استان مرکزی، گفت: دولت یازدهم و دوازدهم به افزایش مشارکت اجتماعی و تثبیت روحیه مشارکت جویی هدفمند اعتقادی راسخ دارد و در این راستا برنامه های مدونی را پیش بینی و اجرا کرده است.

 کمال اکبری معاون مشارکت های اجتماعی وزیر کشور افزود: حوزه اجتماعی به عنوان یکی از دغدغه های اولویت دار نظام است که مقام معظم رهبری نیز همواره نسبت به پیگیری این حوزه تاکید ویژه ای دارند.

وی تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد با مشارکت فعالانه در حوزه اجتماعی به عنوان بازون پرتوان دولت در پیگیری راهبردها و سیاست گذاری های این حوزه محسوب می شوند که باید از ظرفیت های این بخش بیشتر استفاده کرد.

معاون وزیر کشور گفت: نباید از ارائه برنامه های آموزشی مرتبط با مدیریت بحران غافل بود چرا که ایران از جمله کشورهایی است که همواره با بحران های مختلف به ویژه بلایای طبیعی روبرو می شود و باید در کارگروه سازمان های مردم نهاد، به مقوله آموزش مدیریت بحران توجه جدی شود.

اکبری ادامه داد: مفهوم توسعه پایدار با استفاده از ظرفیت های ارزشمند بخش غیر دولتی و سازمان های مردم نهاد معنا پیدا می کند و امروز باید فرهنگ مشارکت جویی از سمن ها به عنوان یک الگوی راهبردی مورد توجه قرار گیرد.

اکبری ادامه داد: وزارت کشور در پیگیری و تدوین سیاست های مرتبط با حوزه اجتماعی و بهره گیری از ظرفیت های مردمی در مواجهه با بحران های احتمالی اهتمام ویژه‌ای دارد.

وی افزود: راه اندازی پویشی ملی با رویکرد بهره گیری از ظرفیت های سازمان مردم نهاد، راهبردی ارزشمند در راستای تعالی حوزه اجتماعی و پر رنگتر شدن نقش بی بدیل سمن ها در مقوله توسعه است.

حقیقی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز اظهار کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی پذیرای ایده و افکار سمن‌ها باشند و از این ظرفیت در تصمیم‌سازی‌ها بهره‌مند شوند.

وی با تاکید بر اعتمادسازی در مردم و همچنین اعتماد به ظرفیت مدنی، بیان کرد: قطعا با اعتمادسازی در جامعه می‌توان پاسخ خوبی از جانب مردم گرفت و این امر بارها در عمل ثابت شده است.

حقیقی باستفاده از ظرفیت سمن ها در مواقع بحرانی را اقدام موثری دانست و افزود: نهادهای مردمی غیر سیاسی و فاقد شهوت اقتصادی هستند و تنها برای خدمت به مردم وارد عرصه شده‌اند و باید از این ظرفیت نهایت بهره را برد.

وی با اشاره به استفاده استان مرکزی از توان سمن‌ها بیان کرد: استان مرکزی تاجایی که در توان داشته است از ایده و افکار سمن‌ها استفاده کرده است و حتی تلاش شد که جایگاه سمن‌ها در تصمیم‌سازی  دستگاه‌های اجرایی مورد توجه قرار گیرد البته در این راستا موفقیت کامل حاصل نشده است، اما در مسیر تحقق این جایگاه در حرکت هستیم  باید بهتر عمل شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با اشاره به اهمیت موضوع حقوق شهروندی و موازی‌کاری‌های موجود در این راستا بر لزوم تقویت این موضوع در وزارت کشور و استان‌ها تاکید کرد و گفت: ارتقای حوزه اجتماعی به سازمان اقدامی ارزشمند است اما از طرفی دفاتر اجتماعی در استان‌ها تغییر ساختار نداشته است و همچنان با پست‌های قبلی فعال است که با توجه به حجم کاری بالای باید مهندسی معکوس در این راستا صورت گیرد.

وی با اشاره به فعالیت 71 درصد سمن‌ها در استان خواستار بررسی علل عدم فعالیت 29 درصدی تشکل‌های مردمی شد.

 حقیقی به فعالیت 89 درصدی سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی با قدمتی کمتر از 10 سال گفت: باید در سازمان‌ها انگیزه‌زایی دنبال شود که در این راستا باید سازوکار مناسب تعریف شود و توجه مدیران به ایده و فکر سمن‌ها نیز می‌تواند در جهت انگیزه‌زایی موثر باشد و همچنین با توجه به اینکه 96 درصد سازمان‌های مردم نهاد داوطلبانه فعالیت دارند با انگیزه‌زایی می‌توان توسعه فعالیت ها و افزایش عمرکاری آنان را رقم زد.

وی بر لزوم کیفی‌سازی سمن‌ها تاکید کرد و افزود: سمن‌های استان مرکزی ظرفیت بالایی دارند به عنوان نمونه فعالیت‌ یکی از تشکل‌های مردمی استان مرکزی در حوزه اجتماعی به دلیل همه‌جانبه بودن در شورای اجتماعی استان به تصویب رسید و قطعا می‌توان با کیفیت‌بخشی به عملکرد سمن‌ها اقدامات موثری را به منصه ظهور رساند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با اشاره به اجتماعی کردن مباحث مرتبط با بهداشت و درمان در استان مرکزی تصریح کرد: یکی از دغدغه های استان مرکزی در حوزه بهداشت و درمان است به شکلی که از عدم استاندارد امنیت غذایی و آگاهی مردم رنج می‌بریم و این امر چالش‌هایی چون شیوع بیماری‌های غیرواگیردار را رقم زده است که استفاده از توان نهادهای مدنی در این راستا بسیار اثر بخش خواهد بود که بخشی از اقدامات در این راستا و ترویج شیوه خود مراقبتی در مرحله نخست به شوراهای اسلامی بعنوان مشارکت نهادهای مدنی سپرده شده است.

حقیقی اضافه کرد: علاوه بر مباحث اجتماعی جلب مشارکت مردم در تامین امنیت نیز مورد توجه قرار گرفته است به شکلی در نوروز امسال ، پایش و نظارت توسط سمن‌ها انجام گرفت، همچنین با وجود ماندگاری 390 هزار نفر در استان مرکزی و افزایش 15 درصدی سفرها شاهد کاهش 64 درصدی تصادفات منجر به فوت بودیم که این امر نشان از اثربخشی نهادهای مدنی علاوه بر حوزه‌های بحرانی در مسائل اجتماعی و امنیتی است که خوشبختانه استان مرکزی به این عرصه ورود کرده است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها