Portal_background_image

استاندار مركزي: دهياران بازوي پرتوان دولت در روستاها هستند

آقازاده استاندار مرکزی در همایش دهیاران استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: دهیاران بازوی پرتوان دولت در روستاها هستند و همراهی پررنگ مسئولان با مدیریت روستایی امری ضروری است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: دهیاران نماینده ارشد دولت در مناطق روستایی هستند و در هماهنگی و برنامه ریزی بودجه ای و توسعه ای این مناطق نقش کلیدی دارند.

وی بیان کرد: افزایش تولیددر حوزه کشاورزی، توزیع مناسب امکانات در روستاها و جلوگیری از مهاجرت از اهدافی است که دولت برای تثبیت جمعیت روستاها دنبال می کند و دهیاران باید تمام تلاش خود را در این راستا به کار گیرند.

استاندار مرکزی ادامه داد: ظرفیت استان مرکزی برای تامین نیاز شهری و روستایی به کار گرفته شده است و حضور هدفمند و قوی دهیاران برای تحقق این مهم امری حیاتی است.

آقازاده اظهار داشت: خروجی تعامل و انسجام موثر در بخش های مختلف استان مرکزی، افزایش بهره مندی و رضایتمندی مردم است که باید تلاش مضاعفی در این خصوص صورت بگیرد.

وی گفت: 500 میلیارد ریال اعتبار در حساب دهیاری های استان وجود دارد که این میزان اعتبار می تواند جریان پرنشاط و با انگیزه ای را در روستاها رقم زند.

استاندار مرکزی افزود: موانع مصرف این اعتبار در موضوعات عمرانی و توسعه روستایی باید حل شود و تا سه ماه آینده منابع اعتباری آن در بخش های مورد نیاز هزینه شود.

آقازاده در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: دشمن تلاش ویژه ای بر ناامیدی و افسرده بودن مردم کشور دارد که در این راستا همه باید هوشیار باشند و برای افزایش نشاط اجتماعی بیش از پیش بکوشند.
استاندار مرکزی همچنین یادآور شد: حضور زنان دهیار در عرصه مدیریت روستایی استان پررنگ است و تاکنون خدمات این قشر در روستاها ارزنده بوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این همایش گفت: شوراهای اسلامی و دهیاری ها امید مضاعف در توسعه روستاها ایجاد کرده اند و دهیاران باید در مدت خدمت، نقشه راهی برای توسعه روستاها به بهترین شکل داشته باشند.

حقیقی بیان کرد: کارنامه دهیارانی درخشان است که به موضوع اشتغال خرد در روستاها توجه ویژه کنند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری مرکزی ادامه داد: افزایش آگاهی عمومی در خصوص بهبودشاخص های سلامت روستائیان از اموری است که باید توسط دهیاران به بهترین نحو ممکن دنبال شود.

حقیقی عنوان کرد: رشد آسیب های اجتماعی در روستاها نیز دغدغه ای جدی است که بخشداران و دهیاران باید برای این حوزه برنامه ریزی جدی داشته باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این همایش گفت: دفتر فنی و روستایی این استانداری در زمره سه دفتر برتر کشور است و دهیاران در این راستا نقش موثری داشته اند.

زندیه وکیلی افزود: دهیاران وظایف و مسئولیت های مختلفی برعهده دارند و حفظ و صیانت از جایگاه مدیریت روستایی به عنوان یک برنامه مهم در استان مرکزی پی گرفته می شود و 70 درصد از دهیاران دوره جدید این استان از نیروهای دوره های گذشته است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: شهرها مصرف کننده تولیدهای روستایی است از این لحاظ برتری ویژه نسبت در روستا به عنوان کانون مولد وجود دارد.

کریمی افزود: تشکیل دهیاری ها و شورای اسلامی روستاها سرمایه است که در مدیریت روستایی کشور به آن دست یافته است.

وی بیان کرد: حدود 800 دهیاری در استان مرکزی فعالیت دارد و باید تلاش شود که پوشش دهیاری در این استان برای همه روستاها فراگیر شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکنون دهیاری های این استان قدم های بلندی برای پیگیری امور اجرایی روستاها برداشته اند و این مهم باید روز به روز افزایش بیشتری یابد.

کریمی یادآور شد: برخورداری از روحیه جهادی و انقلابی و تمرکز فعالیت جهاد سازندگی در روستاها بسیار ارزشمند بود و بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب بازگشت به جهاد سازندگی ضروری است.

وی اضافه کرد: توجه به ساختار اداری و مالی دهیاری ها و شوراهای اسلامی و به رسمیت شناختن اختیارات آن ها باید مورد توجه قرار گیرد.

کریمی تصریح کرد: انجام کوچکترین فعالیت در دهیاری ها وصل به بخشداری و فرمانداری ها است که این معضلی جدی است و باید مسیری باز شود که با تلاش، حمایت و نظارت غیر مزاحم زمینه افزایش اختیارات دهیاری ها فراهم شود.

وی گفت: اعتبارات زیادی در حساب دهیاری ها موجود است اما به دلیل مشکلات دستورالعملی در بودجه، امکان استفاده از آن نیست.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: دهیاران باید همه تلاش خود را در بهره گیری از توان و ظرفیت های اقتصادی روستاها و فرصت های سرمایه گذاری در روستاها به کار گیرند.

کریمی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی حامی و حافظ منابع روستاها است و امنیت شغلی دهیاران به عنوان نیاز جدی در قالب طرحی در مجلس در حال رسیدگی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این همایش گفت: دهیاران خط مقدم خدمات رسانی در روستاها هستند و افزایش اختیارات به این قشر ضروری است.

سید مهدی مقدسی افزود: فرآیند تخصیص اعتبارات دهیاری ها نیازمند تسهیل است.

وی بیان کرد: ناهماهنگی بین دستگاه های خدمت رسان موجب توقف در بسیاری از امور و فعالیت ها خواهد شد و در شرایط فعلی، تعامل و هماهنگی بین دستگاه های خدمات رسان روستایی و شهری باید افزایش یابد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی مردم و مشکلات آنان را فراموش نکرده و در 2 هفته گذشته نشست های مختلفی در این راستا برگزار شده و 10 مورد ویژه از کمیته های تخصصی جمع آوری شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در شرایط فعلی همه باید تلاش کنند تا با افزایش انسجام و اتحاد ملی تهدید ها را به فرصت تبدیل شود.

مقدسی اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی آمادگی لازم را برای بررسی لوایح دولت در خارج از نوبت را داراست.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مرکزی نیز در ادامه این همایش گفت: 793 دهیاری در این استان وجود دارد که ۱۲۲ دهیاری توسط زنان اداره می شود و حضور دهیاران زن در دوره جدید افزایش چشمگیری داشته است.

فائض پور افزود: نگاه به روستاها باید تغییر کند و بر مبنای توسعه باشد و این مهم در گرو فرهنگ سازی گسترده است.

وی بیان کرد: ۲۳ شرکت تعاونی در این استان وجود دارد که فعالیت محدوددارندو تاکنون این شرکت ها درخواستی برای اخذ تسهیلات روستایی نداشته اند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مرکزی ادامه داد: حسابرسی از دهیاری های این استان در روزهای آتی آغاز می شود.

سعید فائض پور افزود: حقوق و دستمزد دهیاران مطابق با مدرک تحصیلی در حال اصلاح است و بخشنامه آن ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه المپیاد علمی دهیاران تا پایان شهریورماه امسال برگزار خواهد شد، گفت: استان مرکزی در المپیاد دوره گذشته خوش درخشید و امید است در این دوره نیز کارنامه خوبی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی هم در این همایش گفت: بیشتر مصرف آب این استان در بخش کشاورزی است اما بهره وری آن تنها 30 درصد است.

 آمره ای افزود: دولت تاکید ویژه بر آبیاری نوین دارد و سیاست های تشویقی خوبی در این راستا لحاظ شده است.

وی بیان کرد: کشت های پرمصرف آب از جمله هندوانه و لوبیا در استان ممنوع شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی ادامه داد: دهیاران نقش موثری در مدیریت و حفاظت از منابع آبی در روستاها دارند و این قشر باید تخلفات آبی روستاها را به موقع شناسایی و اطلاع رسانی کنند.

در این همایش چهار نفر از دهیاران استان مرکزی مسائل و مشکلات مختلف دهیاران این استان را بیان و خواستار حل آن ها از سوی مسئولان امر شدند.

گفتنی است در پایان این همایش از دهیاران استان مرکزی تجلیل شد.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها