Portal_background_image

با حضور استاندار؛ دهمين نمايشگاه كتاب استان مركزي در اراك گشايش يافت

با حضور آقازاده استاندار مرکزی، حضرت آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان و بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران دهمین نمایشگاه کتاب استان در مصلی بیت‌المقدس اراک گشایش یافت.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد:  تا ۲ دهه گذشته ایران در زمره کشورهایی بود که در زمینه کتاب‌خوانی از جایگاه خوبی برخوردار نبود اما، با وجود گسترش فضای مجازی، نگرانی در خصوص کاهش کتاب‌خوان ها بیشتر شده است.

وی افزود: افزایش قیمت کاغذ نیز بر این نگرانی‌ها اضافه کرده و برپایی نمایشگاه کتاب یکی از راهکارهای مناسب برای توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است.

استاندار مرکزی بیان کرد: همه باید بخشی از روز را به خواندن کتاب اختصاص دهند و افراد دارای مشغله زیاد حداقل روزی نیم ساعت و بقیه بیشتر از نیم ساعت از وقت خود را به این امر اختصاص دهند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: قلم و بیان در اسلام دو شمشیر توانا، برنده و تاثیرگذار است.

آیت‌الله «قربان‌علی دری نجف آبادی» افزود: انقلاب اسلامی در طول ۴۰ سال گذشته در زمینه توسعه فرهنگ گام‌های بلندی برداشته اما، هنوز جا برای کار زیاد است.

وی بیان کرد: توجه به فرهنگ از اهمیت زیادی برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران افتخار داشتن انقلاب فرهنگی را دارد.

امام جمعه اراک ادامه داد: فرهنگ انقلابی ایران باید پاس داشته شود و برای توسعه این فرهنگ بنیاز است که کتاب‌خوانی در جامعه روز به روز افزایش یابد.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی گفت: مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی بکوشند.

شاور فرهنگی رئیس جمهوری گفت: کتاب در سبد مصرفی خانوارها جایگاه کمرنگی دارد که باید با کارهای فرهنگی رتبه مطالعه ارتقا یابد.

«اشرف بروجردی افزود: کاربرد  دیپلماسی فرهنگی کارآتر از دیپلماسی سیاسی است زیرا این نوع دیپلماسی به گستره اندیشه بشری است.

وی بیان کرد: تکامل بشری در سایه کسب دانش رخ داده و این مهم در آیات الهی، سیره پیامبر(ص) و ائمه اطهار (ع) نیز تاکید شده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ادامه داد: خواندن و نوشتن در فرهنگ اسلام ارزش محسوب می‌شود و همه وظیفه دارند تجارب دانشی خود را به نسل‌های بعدی منتقل کنند.

بروجردی تصریح کرد: توسعه کتابخوانی در جامعه پیش نیازهایی دارد که کاهش هزینه‌ها و دسترسی آسان مردم به کتاب از جمله آن است.

وی گفت: مدرسه نقش مهمی در توسعه فرهنگ‌کتاب‌خوانی دارد اما، نقش اصلی بر عهده پدر و مادران ایران اسلامی است که عادت به مطالعه را از سنین پایین نهادینه کنند.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب فرصت مناسبی برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی است و جامعه امروز به‌شدت به این رفتار نیاز دارد.

بروجردی بیان کرد: کتاب کالای مادی نیست بلکه کالای فکری تولید شده است که باید بازنشر داده شود.

وی گفت: نمایشگاه‌های کتاب حاصل اندیشه‌های تراوش یافته است و برای توسعه فرهنگ مطالعه باید کتاب خرید.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه‌های ملی جمهوری اسلامی افزود: توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی افق‌های نورا به روی افراد می‌گشاید و بسیاری از خشونت‌های بین فردی و آسیب‌های اجتماعی را کاهش می دهد.

گفتنی است دهمین نمایشگاه کتاب استان مرکزی در ۱۴۰ غرفه طراحی شده که مساحت هر غرفه ۱۲ متر است و امکان استقرار ۲ ناشر در هر غرفه وجود دارد.

این نمایشگاه تا ۱۳ آبان‌ماه جاری از ساعت ۱۵ تا ۲۱ پذیرای علاقه‌مندان و دوستداران کتاب است و روز جمعه ۱۰ آبان و روز ۱۳ آبان‌ماه  نوبت صبح نیز فعالیت دارد.

رد. 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها