Portal_background_image

استاندار: در دولت يازدهم 7080 شغل در بخش كشاورزي استان ايجاد شد

زمانی قمی استاندار مرکزی در همایش ائمه جمعه استان که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و در محل بیت ایشان برگزار شد، ضمن تبیین بخشی از اقدامات دولت در استان ، گفت: در دولت یازدهم 7080 شغل در بخش کشاورزی ایجاد شد.

زمانی قمی استاندار مرکزی گفت: مسئولان دستگاه های دولتی در استان باید ضمن حضور مستمر در میعادگاه های نماز جمعه، نشست های ماهیانه با ائمه جمعه شهرستان داشته باشند. 

محمود زمانی قمی افزود: بهره برداری از محور اراک - خمین، بهره برداری از پروژه آبرسانی شهرستان خمین و تلاش برای راه اندازی تصفیه خانه این شهرستان، تلاش برای تکمیل طرح آبرسانی به شهرستان تفرش، و بهبود وضعیت آب شرب شهرستان ساوه، ساخت زائرسرای سیدالشهدا در غرق آباد بخشی از فعالیت های خانواده دولت تدبیر و امید در استان مرکزی در سال جاری است. 

وی در خصوص حوزه کشاورزی اظهار کرد: جذب مواد خام کشاورزی اکنون با توسعه زیرساخت‌ها از 666 هزار تن در سال 92 با افزایش صنایع تبدیلی به یک میلیون و 800 هزار تن رسیده‌، همچنین تولید محصولات دامی از یک میلیون و 55 هزار تن به یک میلیون و 85 هزار تن و تولید محصولات باغی از 343 هزار تن به 486 هزار تن افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه تولید گوشت قرمز نیز افزایش پیدا کرده است، افزود: تولید آبزیان از 2005 تن به 3156 تن رسیده است و در طول دوره این دولت اشتغال در بخش کشاورزی 7080 نفر بوده است.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: در کشور 23 هزار واحد کوچک و متوسط، تسهیلات طرح رونق تولید را دریافت کردند و تا‌کنون در استان مرکزی 1045 واحد تولیدی و صنعتی 712 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند که این مهم در اثر برگزاری نشستهای متعدد و پیگیری های انجام شده ، محقق گشته است.

استاندار مرکزی گفت:  با توجه به سیاستهای انقباضی بانکها در آخر سال ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی مسیر را به سمت اشتغالزایی خرد تغییر داد که این امر در هیچ استانی سابقه ندارد و اگر ادامه یابد با الگو گیری از استان مرکزی بوده است.

وی بیان کرد: با حضور اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی در روستاها مسیرهای اشتعال خرد و روستایی و مشکلات احتمالی برای توسعه این مشاغل مورد برسی قرار می گیرد و در جهت رفع آنها چاره اندیشی می شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 6 جلسه ستاد اقتصادی مقاومتی در روستاهای استان برگزار شده است ، گفت:  با حضور در روستاهای استان ظرفیت های نهفته برای توسعه اشتغال خرد مورد توجه قرار گرفته است بعنوان مثال در روستای خاوه با بررسی های انجام شده دریافتیم که می‌توان تعداد قابل توجهی کارگاه گلاب‌گیری را در آنجا راه‌اندازی کرد، طبق استانداردهای موجود برای این اقدام ضوابط سخت‌گیرانه‌ای وجود داشت ولی با تصویب این مهم که این مشاغل جزو مشاغل خانگی محسوب می‌شوند توانستیم ضوابط را در جهت حل معضل و مشکلات اشتغالزایی در این حوزه رفع کنیم.

استاندار مرکزی به توجه و رسیدگی به وضعیت ایتام تاکید کرد و گفت: با توجه به فرارسیدن ایام نوروز توجه به این قشر از جامعه توسط مدیران و فرماندارن مورد تاکید قرار گرفته و برای 5 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی کارت تبریک و 50 هزار تومان عیدی در نظر گرفته شده است.

 وی اظهار کرد: نرخ بیکاری در سالهای گذشته 10.6 درصد بوده که تابستان امسال به  6.7درصد رسیده است، مشکل اصلی بیکاری در شهرستان‌های اراک و خمین است و دیگر شهرستانهای استان در وضعیت بهتری قرار دارند.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نیزاظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با اعضاء مجلس خبرگان، مسئولیت روحانیت نسبت به ارزش های اسلام و انقلاب را بسیار سنگین دانستند و این قشر از جامعه را رکن اساسی احیاء فرهنگ ایرانی و اسلامی معرفی کردند. 

امام جمعه اراک اظهار کرد: درک مسائل اجتماعی و برقراری ارتباط با آحاد جامعه به خصوص جوانان و نوجوانان یکی دیگر از شاخصه های روحانیت دلسوز و انقلابی است که این قشر از جامعه باید برای برقراری ارتباط با جوانان، تمهیدات کاربردی و کارشناسی را در برنامه ریزی های خود لحاظ کنند. 

وی اضافه کرد: تشریح راهبردهای اقتصاد مقاومتی، آگاه ها سازی اقشار مختلف مردم از توطئه های فرهنگی دشمنان، نهادینه کردن قناعت و جلوگیری از اسراف و اشرافی گری از دیگر تکالیف جامعه روحانیت است. 
وی با اشاره به تعطیلات نوروز و آغاز سفرهای مردم در ایام تعطیلات نیز گفت: ائمه جمعه باید در میعادگاه نماز جمعه مردم را به سفرهای معنوی و سالم سفارش کنند. 

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نقش روحانیت به خصوص ائمه جمعه را در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می شود، بسیار تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: جامعه روحانیت باید از رابطه حسنه خود با مردم در راستای انتخاب افراد اصلح استفاده کنند. 

امام جمعه اراک بیان کرد: دشمنان نظام اسلامی در صدد ایجاد تفرقه و جدایی روحانیت از مردم گام بر می دارند که لزوم خنثی سازی توطئه های دشمنان در گروه وحدت و یکپارچگی مردم و روحانیت است. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها