Portal_background_image

استاندار: در برابر آسيب هاي اجتماعي همه مسئول هستند/لزوم مشاركتهاي مردمي در مقابله با آسيب هاي اجتماعي

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای ثبت وقایع حیاتی استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: همه در برابر آسیب های اجتماعی مسئول هستند.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: آمار طلاق و رشد آن در کشور و رضایت بخش نبودن  آن در استان مرکزی موضوعی است که نمی تواند از کانون توجه مسئولان و برنامه ریزان دور باشد بلکه باید برای رسیدن به شرایط بهترمورد توجه  قرار گیرد.

استاندار مرکزی گفت:  برای بررسی علل طلاق پژوهش های زیادی انجام شده که نشانگر چندعلتی بودن و پیچیدگی این مهم است.

وی با بیان اینکه سطح معیشت و اقتصاد را نمی تواند از علل افزایش طلاق عنوان کرد،افزود: با ارتقا سطح معیشت و وضع اقتصادی ممکن است شرایط برای ازدواج جوانان تسهیل شود ولی لزوما اینگونه نیست که در جامعه ای با سطح معیشت پائین آمار طلاق بیشتر باشد چرا که می بینیم در نقاطی که از نظر شاخص های اقتصادی  ارتقا یافته تر هستند  آمار طلاق بالاتر است .

زمانی قمی گفت: برخی محققان معتقدند جوانان بنیان های هویتی و کارویژه های فرهنگ سنتی را کنار گذاشته اند و به بخشهایی از جامعه مدرن رجوع کرده اند که برای آنها منفعتی ندارد که این امر یکی از علتهای افزایش نرخ طلاق در جامعه  است.

وی افزود: در این راستا می توان به نحوه بکارگیری از فضای مجازی که ابزاری برای انتقال پیام و ارتقا دانش است توسط جوانان ایرانی اشاره کرد بطوریکه آنها بجای مطالعه ، تحقیق و کارو تلاش بگونه ای افراطی خود را با این ابزار سرگرم کرده اند.

 استاندار مرکزی گفت: آمار ارائه شده در این نشست باید در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح شود تا مسئولان مربوطه آگاه شوند که  در  استان و شهر  اراک  به لحاظ مسائل جمعیتی  چه می گذرد.

زمانی قمی با بیان اینکه در حوزه آمار طلاق می بایست تحقیق و پژوهش ویژه انجام شود، ادامه داد:از کنار  این اعداد و ارقام  نباید به سادگی عبور کنیم بلکه باید نقاط قوت و ضعف را شناسایی و در جهت کاهش نقاط ضعف و تغییر وضعیت نقاط برجسته به وضع شایسته تری تلاش کنیم.

وی افزود:  موضوعات  این حوزه باید تحلیل و با پژوهشگران و اهل تحقیق در جهت کاهش این آسیب اجتماعی مشورت شود  که این امر باید در دستور کار حوزه سیاسی و اجتماعی استانداری قرار گیرد.

وی افزود: در آسیب های اجتماعی وضعیت قابل تاملی داریم و  هر شش ما یکبار جلسه ای با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار می شود و ایشان راهنمائی و هشدار های لازم را ارائه می کنند و همه بر این عقیده  اند که  آسیب های اجتماعی در کشور جدی است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه هر چیزی که با ارزش ها و مبانی اسلامی و انسانی مغایرت داشته باشد آسیب اجتماعی است، ابراز کرد:  آسیب اجتماعی فقط در حوزه اعتیاد نیست بلکه  بداخلاقی و دروغ  در جامعه نیز آسیب اجتماعی محسوب می شوند و در جامعه ای که دروغ ، بداخلاقی یا تخریب باشد با فراگیر بودن آسیب اجتماعی دیگری مثل اعتیاد هیچ تفاوتی نمی کند .

زمانی قمی خاطر نشان کرد: در جهت مقابله با آسیب های اجتماعی همه باید احساس مسئولیت داشته باشند و  مجموعه کشور همه باید بسیج شوند و از مشارکتهای مردمی نیز  استفاده شود چراکه حل این مشکلات به تنهایی از عهده دولت و هیچ ارگانی بر نمی آید .

وی  تصریح کرد: برای حل مسائل بنیان خانواده باید کار را بصورت علمی پیش برد و هیجان زده نیز نشد، مشکلات این حوزه با سخنرانی قابل رفع نیست و همه در نتیجه ای که در این زمینه حاصل شده است سهیم هستیم  و هیچ کس در برابر مشکلات پیش آمده مبری نیست.

استاندار مرکزی  گفت: در سخنرانی های اخیر گوئی مد شده که هر چه می توانید به دولت حمله کنید مثل اینکه این کار ثواب اخروی بالایی دارد و هر چه بیشتر دولت را  زیر سوال ببرند ثواب بیشتری  می برند.

وی افزود: در سخنرانی ها  بعضی ها  به گونه ای صحبت می کنند که  گوئی واقعاً در موضع عصمت و بی گناهی نشسته اند و بقیه گناهکار و مقصر هستند، خیر اینگونه نیست در رسیدن به یک نقطه در هر موضوعی در کشور همه با هم سهیم هستیم و همه باید برای برون رفت از مشکلات تلاش کنیم.

وی افزود: هیچ کشوری با سخنرانی و متهم کردن دیگران پیشرفت نکرده است بلکه همه با همفکری و همیاری و اعمال تشویق و ترغیب  بجای تخریب و در حقیقت با انتخاب راه حل های مناسب و مشارکت همه نحله  ها و سلایق  مسیر پیشرفت و توسعه را طی کرده اند.

استاندار مرکزی ادامه داد: راه حل منطقی برای پیشرفت کشور این مسیر است نه اینکه تا تریبونی برای سخنرانی بدست می آید خود را در جایگاه معصوم  قرار دهیم و دیگران را خطابه نمائیم.

زمانی قمی با طرح این سوال که چرا کشور در حوزه اقتصادی به اینجا رسیده است، گفت: چرا جواب نمی دهند 700 میلیارد دلار درآمد کشور چه شد و چرا به اینجا رسیدیم، این شما بودید که سنگ را ته چاه انداختید و حال که گروهی آمده اند و ذره ذره برای بیرون کشیدن سنگ از چاه تلاش می کنند مرتب با فریاد زدن و راه انداختن هیاهو طوری رفتار می کنید که انگار شما نبودید که سنگ را داخل چاه انداختید.

گفتنی است در این نشست مدیر کل ثبت احوال استان گزارشی ارائه کرد و در پایان از ثبت یاران و کارمندان نمونه ثبت احوال استان مرکزی با اهدای لوح و جایزه تقدیر به عمل آمد و از سند سجلی شهید ثامنی نیز رونمایی شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها