Portal_background_image

استاندار مركزي: دانامحوري و اخلاق سرمايه هاي ارزشمند هر جامعه هستند

زمانی قمی درآیین بزرگداشت استاد میر جلال الدین کزازی که در هتل پیام اراک برگزار شد، دانامحوری و اخلاق را از سرمایه های ارزشمند هر جامعه دانست که باید حفظ و اشاعه شوند.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: دانشمندان، فرهیختگان ادب و هنر و علم دستمایه اصلی هر جامعه هستند و مقام مفاخر ادبی انقدر بالاست که خداوند متعال در کلام الله وحی به قلم و نویسندگی قسم خورده است.

وی گفت: استان مرکزی از دیرباز مهد بزرگان و هل فن بوده و معرفی این بزرگان و تلاش برای اشاعه منش رفتاری و اندیشه های آن ها تکلیف مسئولان فرهنگی است.
استاندار مرکزی افزود: نمونه های متعددی از بزرگان دینی، علمی، فرهنگی و سیاسی در استان مرکزی می درخشند که از جمله آن می توان به امیرکبیر، پروفسورحسابی، استاد سحاب، امام خمینی (ره) و صدها چهره بین المللی و کشوری اشاره کرد.
استاد میر جلال الدین کزازی نیز در این آیین گفت: ایران سرزمین فرهنگ، دانایی و اندیشه است که از دیرباز آوازه جهانی داشته و بسیاری از آثار بزرگان و فرهیختگان به زبان های زنده دنیا ترجمه شده و در رشد جوامع دیگر نیز موثر بوده است.
این اندیشمند و فرزانه ادبیات فارسی افزود: ادب فارسی سراسر مفاهیم بکر و اندیشه های بارور است و جادویی که در سخن ایرانی وجود دارد بی همتا است.
وی توضیح داد: چیستی منش ، فرهنگ و تاریخ ایرانییان باید هر روز در لایه های مختلف جامعه بیش از پیش نهادینه شود و نام و شهره ایرانی حفظ و گسترش یابد.
وی گفت: نفوذ کلام، اندیشه سترگ و خرد ایرانی تا حدی است که منشور حقوق بشر کوروش کبیر در سازمان ملل متحد نگهداری می شود.
دکتر میر جلال الدین کزازی بیان کرد: ایران از کانون های زاینده و درخشان اندیشه و دانامحوری بوده و رد پای ان در اثار بزرگان جهان و رفتار آنان وجود دارد.
گفتنی است آیین بزرگداشت استاد میر جلالدین کزاری ازاستادان و پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی به همت ابراهیم حسینجانی و با حضورجمعی از مسئولان استان مرکزی، نمایندگان مجلس دهم اراک، کمیجان و خنداب، ایرج حسابی و بزرگان ادب و فرهنگ استان مرکزی در هتل پیام این شهر برگزار شد.
یاد آور می گردد میرجلال‌الدین کزازی در سال 1327 در کرمانشاه زاده شد وی زادگاه پدریش روستای کزاز اراک است و از استادان برجسته دانشگاه، نویسنده، مترجم، شاهنامه‌پژوه و پژوهشگرِ زبان و ادب فارسی و از چهره‌های ماندگار فرهنگ و ادب ایران در پنجمین همایشِ چهره‌های ماندگار به سال ۱۳۸۴ است.
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها