Portal_background_image

در كارگروه كاهش آلودگي هواي اراك مطرح شد؛ خروج74 ديگ خط پنج شركت ايرالكو از ابتداي بهمن سال جاري/ توزيع بنزين يورو چهار در كلان شهر اراك

آقازاده استاندار مرکزی در نشست کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک که در محل استانداری برگزار شد، گفت: 74 دیگ خط پنج واحد صنعتی آلومینیوم ایران(ایرالکو) از ابتدای بهمن ماه امسال در راستای کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک از مدار تولید خارج می شود.

 آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: 74 دیگ از خط پنج شرکت آلومینیوم ایران(ایرالکو) امسال در راستای مطالبات به حق مردم برای کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک از ابتدای بهمن ماه جاری  از مدار تولید خارج می شود.

وی خروج کارگاه آند سازی شرکت آلومینیوم ایران(ایرالکو) از کلانشهر اراک را از دیگر مطالبات مردم و سازمان های مردم نهاد این شهر عنوان کرد و ادامه داد: خروج این کارگاه از این کلانشهر نیازمند 100 میلیون یورو اعتبار و تجهیزات است که با وجود این اعتبار کلان، مقرون به صرفه است چراکه از تولید یک کیلوگرم آلومینیوم نیمی از آن آند است  و در واقع با تولید 180 هزار تن آلومینیوم 90 هزار تن آند تولید می شود  که این تولید مانع خروج ارز از کشور می‌ گردد.

استاندار مرکزی بیان کرد: تاکنون 25 میلیون یورو از تجهیزات مورد نیاز برای انتقال آند در این شرکت مستقر شده که امید است سال آینده عملیات ساخت کارگاه آند سازی شرکت آلومینیوم ایران(ایرالکو) سرعت بیشتری گیرد.

آقازاده از آغاز توزیع بنزین یورو چهار در کلانشهر اراک خبر داد و گفت: توزیع بنزین یورو چهار به دلیل شاخص زیست محیطی، نقش بسزایی در کاهش آلودگی هوای اراک دارد که از کمتر از ده روز پیش در  این شهر آغاز شده است.

وی  ادامه داد:  جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی به جای موتورهای فعلی و توسعه فرهنگ دوچرخه‌سواری نیز در سالم سازی هوای اراک نقش مهمی خواهد داشت.

وی افزود: استفاده از سوخت پاک در نیروگاه شازند و اقدامات زیست محیطی در شهرستان اراک موجب شده است تا تعداد روزهای ناسالم از 87 روز در سال گذشته به 51 روز در سال جاری کاهش یابد.

استاندار مرکزی در خصوص سهم عوارض آلایندگی شهرهای متاثر از آلودگی صنایع بزرگ، بیان کرد: طبق ماده 6 برنامه ششم توسعه کشور نحوه توزیع اعتبارات این عوارض تعیین شده است و لازم است که آخرین جلسه بررسی پرداخت این عوارض بر مبنای فاکتورهای قانونی و ارزیابی کارشناسان اجرایی شود تا به سرعت این مبلغ در شهرهای متاثر از این آلودگی توزیع شود.

وی تصریح کرد: شهرداری‌ها از این رقم می‌توانند بهره کافی را ببرند و نباید اختلاف‌نظرها منجر به راکد ماندن این  اعتبار  شود.

استاندار مرکزی درخصوص مصوبه جلسه گذشته کارگروه در خصوص دعوت از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای حضور در استان مرکزی،  گفت: دو تا سه هفته آینده همزمان با معرفی مدیرکل محیط زیست استان، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به استان مرکزی سفر خواهد کرد.

آقازاده بیان کرد: برگزاری جلسات مداوم و منظم کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک با حضور تشکل‌های مردمی و مدیران دستگاه‌های اجرایی که به ارائه نظرات، پیشنهادات و  انتقادها می‌انجامد راهگشای مسیر کارگروه خواهد بود.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: وضعیت هوای کلانشهر اراک از ابتدای سال جاری تا کنون، 9 روز پاک، 231 روز سالم، 52 روز ناسالم برای گروه های حساس و چهار روز ناسالم برای همه گروه ها بوده است.

رضا میرزایی افزود: بیشترین روزهای ناسالم کلانشهر اراک با هشت روز ناسالم در ماه های تیر و شهریور و کمترین روزهای ناسالم در ماه های خرداد و مرداد بوده است.

وی ادامه داد: تعداد روزهای ناسالم تا پایان آذرماه سال گذشته 87 روز بوده است که این رقم با 41 درصد کاهش در سال جاری به 51 روز رسیده است.

گفتنی است، در این جلسه مصوبات جلسه قبل کارگروه، اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری اراک در جهت کاهش آلودگی هوا و گزارشی در خصوص رفع آلایندگی شرکت ایرالکو و توسعه فضای سبز منطقه سده ارائه شد. 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

     

     
     

    مطالب ویژه    مطالب اختصاصی
    آخرین اخبار دفاتر استانداری

    آخرین اخبار بخشداری ها