Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: حمايت از كشاورزان در جهت جبران خسارات وارده

زمانی قمی استاندار مرکزی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که در ساوه برگزار شد، گفت: از همه ابزارهای حمایتی برای کاهش آلام کشاورزان و جبران خسارات وارد شده به آنها بهره خواهیم برد.

استاندار مرکزی تاکید کرد: با توجه به سرمای شدید اوایل آذرماه سال جاری که منجر به آسیب دیدگی بالای باغات استان شد، در شهرستان ساوه نیز حدود 10 هزار هکتار از باغات انار، زیتون، انجیر و انگور تحت تاثیر سرما  دچار آسیب شده و از بین رفته اند.

وی افزود: در همین راستا جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی با حضور مقاماتی از وزارت جهاد کشاورزی، صندوق بیمه کشاورزی و مدیران استان در شهرستان ساوه تشکیل شد تا خسارات وارده به بخش کشاورزی ناشی از سرمازدگی برآورد و راهکارهای حل این مشکل بررسی شود.

زمانی‌قمی با بیان اینکه در خصوص بحث سرمازدگی ستاد مدیریت بحران به دنبال رفع بخشی از مطالبات باغداران است و راهکارهایی نیز ارائه شد، با ابراز امیدواری جهت جبران بخشی از خسارات وارده به باغداران افزود: تلاش داریم این خسارات در قالب اعطای وام‌های کم‌بهره، حمایت صندوق بیمه کشاورزی، تمدید بیمه و بیمه محصول و بدنه درختان جبران شود. 

وی اضافه کرد: بر عمق خسارات وارد شده به کشاورزان واقف و به اندازه توان در کنار آنها هستیم و از همه ابزارهای حمایتی برای کاهش آلام کشاورزان بهره خواهیم برد. 

استاندار مرکزی در خصوص بحث دیگر این نشست که به آنفولانزای حاد پرندگان اختصاص داشت، گفت: در این راستا نگرانی در استان وجود ندارد، تنها در برخی نقاط مجاور استان گزارش‌هایی از وجود این نوع بیماری وجود دارد، اما در زمان مشاهده یک مورد بیماری باید بحث حفاظت و جلوگیری از شیوع در صنعت طیور در ابعاد کامل مورد توجه قرار گیرد. 

زمانی قمی تصریح کرد: اقتصاد شهرستان ساوه به دلیل بروز سرمازدگی گسترده درختان دچار مشکل جدی شده است و این امر برای استان بسیار حائز اهمیت است در این راستا پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد تا مشکلات را مرتفع کنیم. 

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور نیز در این نشست گفت: کشاورزانی که باغات آنان را سرما برده و محصولی روی درخت ندارند، باید تنه درخت را بیمه کنند.

 حسن نژاد افزود: از سال 90 تا سال 94 صندوق بیمه محصولات کشاورزی 53 هزار و 200 میلیارد ریال غرامت پرداخت کرده است و دولت باید 80 درصد سهم خود را در این بخش بپردازد اما، فقط 6 هزار و 520 میلیارد ریال توسط دولت پرداخت شده است و صندوق مجبور به گرفتن 36 هزار و 560 میلیارد ریال از بانک ها با سود 18 درصد شده تا بتواند سهم دولت را پرداخت کند.

 وی بیان کرد: حمایت از کشاورزان امری ضروری است اما، باید پرداخت های حق بیمه نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.

حسن نژاد گفت: در سال 93 دولت از 14 هزار و 500 میلیارد ریال غرامت بیمه گزاران در استان مرکزی تنها 2 هزار و 100 میلیارد ریال آن را پرداخت کرده او صندوق بیمه کشاورزی تمام خسارت ها را پرداخت کرده است.

وی تاکید کرد: بیمه محصولات باغدارانی که بیمه آنان پایان یافته است امسال تمدید می شود و در صورتی که دولت سهم 80 درصدی خود را بپردازد خسارت این دسته از باغداران پرداخت می شود.

فرماندار شهرستان ساوه نیز در این نشست گفت: بر اساس نظر کارشناسان، بر اثر سرمازدگی ماه اخیر تا چهار سال آینده از انار در این شهرستان خبری نیست.

 بهاروند افزود: دمای هوای 20 درجه سانتیگراد زیر صفر در اواخر آبان ماه امسال خسارات سنگینی را به کشاورزان وارد کرده است.

وی بیان کرد: بر اثر این سرمازدگی، 100 درصد حوزه زراعت و 90 درصد از باغات شهرستان ساوه خسارت دیده اند.

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها