Portal_background_image

دادستان كل كشور: حل مشكلات كارگري و اقتصادي برنامه اولويت دار دستگاه قضايي است

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری در آیین معارفه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک که با حضور استاندار مرکزی در محل فرهنگسرای شهر اراک برگزار شد، گفت: حل مشکلات کارگری و اقتصادی در نقاط مختلف کشور،از برنامه های اولویت دار دستگاه قضایی به خصوص حوزه های دادسراهای مراکز استان ها است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور ظهار کرد: بسیاری از شرکت ها و کارخانه های تولیدی شهرستان اراک بدون برنامه اصولی و ضوابط قانونی به افراد غیر صنعتی واگذار شده که مشکلات بسیاری را برای جامعه کارگری به وجود آورده است. 

وی ادامه داد: دادگستری کل استان مرکزی به خصوص دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک باید رسیدگی به امور واحدهای تولیدی که از واگذاری غیراصولی اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی خسران دیده اند را در دستور کار خود قرار داده و چنانچه تخلفی صورت گرفته باشد با سلاح قانون و با جدیت هر چه تمامتر با متخلفان برخورد کنند. 

دادستان کل کشور بیان کرد: استان مرکزی از قطب های مهم صنعتی کشور است که نیازمند مراقبت های ویژه قضایی است ودادگستری کل استان و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک باید با بازدیدهای سرزده فعالیت حوزه تولید و صنعت را به ویژه در واحدهای تولیدی دولتی که به بخش خصوصی واگذار شده زیر نظر بگیرند و تمام قوا از حقوق مردم و کارگران دفاع کنند. 

وی ادامه داد: چنانچه مشکلات اقتصادی و کارگری صنایع استان مرکزی در داخل استان رفع نشود، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک با استفاده از اختیارات قانونی می تواند مراتب را از طریق معاونت اقتصادی، به دادستانی کل کشور ارجاع دهد تا برای حل مشکلات این بخش در جایگاه ملی تصمیم سازی شود. 

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اظهار کرد: بسیار از مشکلات موجود کنونی در بخش های مختلف جامعه ربطی به تحریم ها ندارد و محصول برخی سوء مدیریت و بی توجهی ها است که در این زمینه باید مراقبت های لازم صورت بگیرد.

وی بیان کرد: اصلاح رویه نظام بانکی کشور از مسائل مهم اقتصادی کشور است که در صورت تحقق آن طیف قابل توجهی از مشکلات در استان ها و شهرستان ها حل می شود. 

دادستان کل کشور اضافه کرد: شرایط کنونی کشور نیازمند ترمیم و اصلاحات جدی در حوزه اقتصادی است و می طلبد که برای حل مشکلات و توسعه اقتصادی بخش های داخلی به خصوص نظام بانکی اصلاح و دستگاه های امنیتی و انتظامی نیز چتر نظارتی خود را گسترده تر کنند و با جلوگیری از ریخت و پاش ها و هدر رفت بیت المال در راستای اصلاح شرایط اقتصادی کشور گام برداشته شود.

وی بیان کرد: دادستان به عنوان مرجعی قضایی اختیارات متعددی در راستای احقاق حقوق عامه مردم و ایجاد امنیت دارد که باید بجا و هدفمند از آن در راستای جلوگیری از پایمال شدن حقوق مردم استفاده کند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ادامه سخنان خود ساماندهی فضای مجازی را یکی دیگر از وظایف مهم دستگاه قضایی به خصوص دادستانی عنوان کرد و گفت: استکبار جهانی با اشاعه فحشا و منکرات از طریق فضای مجازی در جوامع بشری جهان سوم و به خصوص جوامع اسلامی، شاخص های معنوی و اعتقادی افراد به خصوص جوانان و نوجوانان را نشانه رفته است.

وی توضیح داد:در این جبهه سخت و نفس گیری دستگاه قضایی و دادستان ها در خط مقدم قرار دارند و باید با برنامه ریزی و تلاش های شبانه روزی در راستای مدیریت عرصه مجازی اقدام کنند. 

دادستان کل کشور با بیان اینکه ساماندهی فضای مجازی یکی از خواسته های مقام معظم رهبری است، اظهار کرد: معظم له برای رسیدگی به این مقوله مهم شورای عالی فضای مجازی را راه اندازی کردند و دستورالعمل و راهبردهای کلیدی را نیز دارند و برای حل این مشکل مهم و رفع دغدغه رهبر معظم انقلاب باید همه دستگاه های اجرایی، امنیتی، انتظامی و قضایی با قدرت وارد میدان عمل شوند. 

وی ادامه داد: مسئولان دستگاه های اجرایی، امنیتی، انتظامی و قضایی باید بکوشند تا فضای مجازی و محتویات آن را به طور کامل در اختیار گرفته و با قدرت هر چه تمامتر در راستای جلوگیری از اشاعه فحشا و منکرات در جامعه گام بردارند. 

حجت الاسلام والمسلمین منتظری بیان کرد: بی تفاوتی نسبت به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می تواند در اندک زمانی فرهنگ قرانی و اهل بیتی(ع) ملت ایران را تخریب و منکرات، بی اخلاقی ها و فحشا را جایگزین معنویات کند و از این رهگذر آحاد جامعه به خصوص مسئولان دستگاه های اجرایی، انتظامی، امنیتی و قضایی باید با قدرت در این عرصه مهم وارد شده و تجهیز علوم روز مورد نیاز کنترل فضای مجازی در کشور را در اختیار گیرند. 

وی در ادامه سخنان خود امنیت پایدار موجود در کشور را یک نعمت ارزشمند دانست و گفت: هیچ دستگاهی نمی تواند مدعی ایجاد امنیت در جامعه باشد چرا که این امنیت پایدار بر اساس زحمات همه دستگاه های اجرایی، انتظامی، امنیتی و قضایی بوجود آمده و برای حفظ این مهم نیز باید تعامل برون بخشی هر روز بیشتر از روز گذشته باشد. 

دادستان کل کشور با بیان اینکه ایران یکی از امن ترین کشور های جهان است، تاکید کرد: آحاد جامعه برای درک امنیت پایدار کشور می توانند نیم نگاهی به شرایط کشورهای منطقه داشته باشند و همه باید قدر دان این نعمت الهی باشند. 

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با بیان اینکه امام علی(ع) بهترین الگو برای کارکنان و فعالان قوه قضائیه است، اظهار کرد: عدالت نخستین شرط تصدی گری در دستگاه قضایی است و این شاخص مهم مسئولیت فعالان این عرصه را سنگین می کند. 

وی، استمرار و پیگیری برای احقاق حقوق مردم، استوار بودن در برابر عامل های بیرونی و میانه روی در بخشش را سه ویژگی کارکنان دستگاه قضا از نظر امام علی(ع) دانست.

دادستان کل کشور گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری ملاک سنجش عملکرد دستگاه قضا مردم هستند و در صورتی که مردم برای احقاق حقوق خود به دستگاه قضا اعتماد داشته باشند باید بدانیم که عملکرد مثبتی داشته ایم. حجت الاسلام والمسلمین مظفری، نرمش در امور قضایی را امری اساسی دانست و گفت: قضات در این خصوص باید هوشمندانه عمل کنند و نسبت به افرادی که به جرم سیاسی وارد زندان می شوند و با حمایت های بیرونی دست به اعتصاب غذا می زنند، نرمش نداشته باشد و اصل قانون را در خصوص این افراد اجرا کنند.

زمانی قمی استاندار مرکزی نیز اظهار کرد: در استان مرکزی فضای وحدت و همدلی همراه با موازدت حداکثری در تصمیم گیری و اداره استان حاکم است که بخش قابل توجهی از آن را مدیون  همکاری و همراهی همکاران قضایی استان هستیم.

وی افزود: مسئولان قضایی استان با آغوشی باز برای حل مسائل نظام و کمک  به مردم استان تلاش می کنند.

استاندار مرکزی گفت: دستگاه قضائی استان به ویژه رئیس کل دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک همکاری بسیار مطلوبی با مدیریت ارشد استان در خصوص رسیدگی به مشکلات و مسائل صنایع این استان دارند.

محمود زمانی قمی افزود: هماهنگی و تعامل دستگاه قضا استان مرکزی با مدیریت ارشد این استان احیاء کارخانه های بزرگی را در شهرستان های ساوه و اراک به دنبال داشت.

گفتنی است در این نشست عباس قاسمی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب اراک معرفی و شد و از زحمات دادستان پیشین قدردانی شد.همچنین فرشید محمد طاهری نیز در این نشست به عنوان قائم مقام رئیس کل دادگستری استان مرکزی معرفی شد.
دادستان کل کشور در سفر یک روزه خود به استان مرکزی ضمن شرکت در نشست معارفه دادستان عمومی و انقلاب اراک در نشست شورای اداری استان مرکزی نیز سخنرانی می کند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها