Portal_background_image

معاون رييس جمهوري: حقابه از دست رفته تالاب هاي كشور بايد بازگردد/آلودگي هواي اراك نسبي است

معاون رییس جمهوری در جریان بازدید از تالاب میقان اراک ، گفت: حقابه از دست رفته تالاب های کشور برای احیای این سرمایه های ملی باید بازگردد.

کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار کرد: وضعیت تالاب های کشور به هیچ عنوان خوب نیست و تالاب های مهم کشور از جمله دریاچه ارومیه، هامون، بختگان، میقان، هورالعظیم و شادگان در انتهای حوزه های آبریز قرار دارند و از نظر منابع آبی در شرایط خوبی نیستند. 

وی ادامه داد: کاهش حجم آب رودخانه ها در سال های اخیر بر شرایط تالاب های کشور بیشترین تاثیر منفی را داشته و کم بارشی نیز مزید برعلت است. 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: میزان بارش های کشور در سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل، 30 درصد کاهش دارد و بر اساس آمار کم بارشی در جنوب شرق کشور به بیش از 70 درصد رسیده است. 

وی گفت: موقعیت جغرافیایی اغلب تالاب های ایران برخلاف تالاب های عراق که در حاشیه رودخانه فرات قرار دارند، در انتهای حوزه های آبریز است و با شرایط کنونی حتی رودخانه کارون نیز برای رسیدن به دریا مشکل حجم آب دارد. 

معاون رییس جمهوری اضافه کرد: منابع دیگر کشور از جمله سفید رود مقدار کمی آب دارد و طیف بزرگی از رودخانه های کشور از جمله زاینده رود خشک شده است. 

کلانتری با تاکید بر اینکه تنها راه احیای تالاب های کشور برگرداندن حقابه آن ها است، افزود: اجرای برنامه های اصولی برای صرفه جویی در مصرف آب در مناطق بالادست تالاب ها ضروری است. 

وی عنوان کرد: الگوی کشت کشور به ویژه مناطق نیمه خشک باید به سرعت تغییر کند چرا که تالاب ها که سرمایه زیستی پایه هستند نباید قربانی تولید کشاورزی آب بر در مناطق بالا دست شوند. 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: بر اساس بررسی وزارت نیرو تالاب های کشور سالانه نیازمند 11 و هشت دهم میلیارد مترمکعب آب است درحالی که مطالعات محیط زیست حاکی از آن است که باید این حقابه 25 میلیارد متر مکعب باشد. 

وی تصریح کرد: حیات تالاب وابستگی شدید به آب دارد و بدون آب کافی به کانون تولید گرد و غبار و محل چالش های زیستی تبدیل می شود. 

معاون رییس جمهوری گفت: تالاب گاوخونی سالانه 175 میلیون متر مکعب حقابه دارد اما در شرایط کنونی ،آبی در رودخانه زاینده رود جاری نیست که به گاوخونی برسد. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: در سال های گذشته اراک یکی از آلوده ترین شهرهای کشور بود اما در حال حاضر آلودگی این شهر نسبی است.

وی افزود: مردم و مسئولان استان مرکزی به این نتیجه رسیده اند که باید آلودگی این شهر کاهش یابد و در این راستا اقدامات سازنده ای صورت گرفته است.

وی بیان کرد: تعداد روزهای آلوده کلانشهر اراک از 105 روز ناسالم در سال 95 به 63 روز ناسالم در سال گذشته رسیده که این کاهش 40 درصدی روزهای ناسالم، توفیق بزرگی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: استفاده از سوخت سالم و دارای استاندارد یورو چهار و پنج، توزیع گازوئیل با زیر 50 پی پی ام گوگرد و اقدامات موثر شرکت های آلاینده در کاهش آلودگی هوای اراک تاثیرگذار بوده است.

کلانتری اظهار داشت: امید است با همت مسئولان استان مرکزی در سه یا چهار سال آینده، اراک از لیست شهرهای آلوده کشور خارج شود.

وی در خصوص توزیع بنزین یورو پنج نیز گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به زودی راه اندازی خواهد شد و حدود یک سوم بنزین کشور را با استانداردهای بالا تولید می کند.

وی گفت: وزارت نفت همه تلاش خود را به کار گرفته که بنزین تولیدی بر اساس استانداردهای قابل قبول محیط زیست باشد و امید است این همت در بخش گازوئیل نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.

معاون رئیس جمهوری افزود: مسئولیت ریزگردهای خارج از مرز برعهده کشورهای عراق، سوریه، و عربستان است و البته عراق در این راستا تلاش های مناسبی داشته و بخش عمده ای از آب فرات را راهی تالاب های حاشیه این رودخانه کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص برداشت های شرکت املاح معدنی ایران از تالاب میقان اراک گفت: تا زمانی که بقای تالاب به واسطه بهره برداری از بین نرود مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد.

کلانتری تاکید کرد: تالاب میقان اراک از زیبایی های ویژه ای برخوردار است و باید بیش از پیش به مردم معرفی شود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها