Portal_background_image

استاندار: جمهوري اسلامي ايران از كشورهاي موفق در مبارزه با ترانزيت مواد مخدر است

استاندار مرکزی در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، گفت: جمهوری اسلامی ایران از کشورهای موفق در مبارزه با ترانزیت مواد مخدر محسوب می شود و در این راه سه هزار شهید تقدیم کرده است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: ۱۰ هزار تن مواد مخدر سالانه در همسایگی ایران تولید می‌شود که یک هزار تن آن معادل ۱۰ درصد توسط جمهوری اسلامی ایران کشف و ترانزیت آن متوقف می‌شود.

وی ادامه داد: ایران با انجام اقدامات و فعالیت‌های عملیاتی و صرف هزینه‌های مالی و انسانی توانسته در مقابله و ترانزیت با مواد افیونی کارنامه قابل قبول داشته باشد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: قرار گرفتن ایران در کانون ترانزیت و مصرف مواد مخدر موجب شده آسیب‌های زیادی از این حوزه را متحمل شود و کشورهای هدف باید سهم خود را برای مقابله و جلوگیری از ترانزیت این مواد به آن کشورها را پرداخت کنند.

آقازاده، مشکلات اقتصادی و نبود اشتغال را از جمله مهمترین عوامل شیوع اعتیاد در کشور دانست و گفت: بروز افسردگی به دلیل مشکلات اقتصادی و کم بودن فرصت‌های شغلی برای جوانان از جمله مهمترین مشکلات افزایش اعتیاد و کاهش سن مصرف مواد مخدر در استان و کشور است و به همین دلیل مهار آسیب اعتیاد در سرفصل‌های تکلیفی مهم است و مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارد.

وی با تاکید بر افزایش جمع آوری معتادان متجاهر توسط نیروی انتظامی و شهرداری‌های استان مرکزی، افزود: می طلبد که برای جلوگیری از تبلیغات منفی در جامعه جمع آوری و نگهداری آنان در اردوگاه‌ها افزایش یابد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه شیوع اعتیاد در جامعه به روش‌های متنوعی صورت می گیرد، پیشگیری و مقابله با آن نیز باید توسط دستگاه‌ها به روش‌های علمی و کاربردی انجام شود.

«بهروز اکرمی» افزود: باید برای مقابله با شیوع اعتیاد در جامعه علاوه بر توجه جد، به اشتغالزایی، ایجاد محیط‌های شاد و تفریحی برای جوانان در دستور کار مسئولان مربوطه قرار گیرد.

وی ادامه داد: برای مقابله با شیوع اعتیاد در جامعه باید میزان اثربخشی و اندازه گیری آموزش‌های مقابله با اعتیاد توسط دستگاه‌های اندازه گیری شده و نقاط ضعف این آموزش ها برطرف و نقاط قوت تقویت شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: تجارت مواد مخدر سودآور است و شناسایی اموال باندهای قاچاقچیان برای افزایش ریسک این تجارت باید در دستور کار دستگاه‌های استان قرار گیرد.

اکرمی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری استان نیز باید با اجرای طرح‌های جدید و آشنایی جوانان و نوجوانان با آسیب‌های مواد مخدر زمینه کاهش اعتیاد در جامعه را فراهم کنند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: یک تن و ۳۵۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر امسال در این استان کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک در صد افزایش یافته است.

سرهنگ «احمدرضا چگینی» افزود: یک هزار و ۵۶۹ نفر از جمله ۲ هزار و ۹۹۱ نفر معتاد، ۲۷ نفر قاچاقچی، سه تولید کننده مواد مخدر و ۴۰۰ نفر خرده فروش سال جاری در استان مرکزی دستگیر شده اند.
وی ادامه داد: تعداد دستگیر شدگان در استان مرکزی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافته است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ساماندهی دستگیری‌ها، هدفمند سازی درمان و نگهداری از معتادان مواد مخدر در استان از برنامه‌های اولویت دار فرماندهی انتظامی استان در سال جاری است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی نیز در این نشست گفت: دومین نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هفت مصوبه داشت که چهار مورد آن اجرایی شده و سه مصوبه نیز در دست اجرا است.
«احمد ملک حسینی» افزود: کنترل جا به جایی حمل مواد مخدردر مسافرت های خارجی، دعوت ۲ سمن فعال در زمینه پیشگیری از مواد مخدر و اجرای اقدامات پیشگیرانه در آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های زنان و مردانه در دستور کار است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سه هزار و ۷۳۶ نفر برای کاهش آسیب اجتماعی اعتیاد توسط این اداره کل ارایه شده است.

«سعید رضا شاه محمدی» افزود: آموزش یک هزار و ۵۰ نفر برای مقابله با آسیب اجتماعی اعتیاد در سال گذشته برای اداره کل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی تعهد شده بود که ۱۳۳ درصد این آموزش‌ها محقق شد و یک هزار و ۴۸۱ نفر توسط این اداره کل در روستاها مورد آموزش قرار گرفتند.

وی ادامه داد: همچنین آموزش یک هزار و ۸۸۹ نفر در زندان‌های استان مرکزی سال گذشته برای این اداره کل تعهد شده بود که ۱۵۳ درصد آنها عملیاتی شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی با یادآوری ایجاد شورای عالی مهارت در استان مرکزی گفت: این کارگروه با هدف برنامه ریزی برای ارایه آموزش در حوزه مقابله با اعتیاد در استان ایجاد شده است.

شاه محمدی، نبود توانایی بازاریابی در افرادی که تحت آموزش‌های مهارتی قرار می‌گیرند و نبود فرهنگ مهارت در خانواده‌ها را از جمله مشکلات اداره کل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی عنوان کرد.

وی ادامه داد: ۲۲ هزار نفر در مراکز آموزش دولتی و ۱۶ هزار نفر در مراکز آموزشی و کارگاهی بخش خصوصی سال گذشته تحت آموزش‌های مهارتی قرار گرفتند که این مهم نشان از ظرفیت بالای این حوزه برای ارائه آموزش‌های پیشگیرانه و مقابله با اعتیاد در جامعه است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: یک هزار و ۵۸۰ میلیارد ریال در قالب یک هزار و ۳۳۰ فقره تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در این استان پرداخت شده است.

«محمد تقی آبایی هزاوه» افزود: پرداخت این تسهیلات ۲ هزار و ۷۷۵ فرصت شغلی در روستاها و مناطق عشایری استان مرکزی به همراه داشته است.

وی ادامه داد: یک هزار و ۷۱۹ مجوز مشاغل خانگی سال گذشته در استان مرکزی صادر شده است که در راستای ایجاد اشتغال در روستاها ۵۸ درصد این مجوزها برای ایجاد اشتغال در این مناطق صادر شده است.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها