Portal_background_image

استاندار مركزي تاكيد كرد؛ جلسات كارگروه كاهش آلودگي هواي اراك برنامه محور باشد

زمانی قمی استاندار مرکزی در کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک که در محل استانداری برگزار شد، بر برنامه محور بودن این کارگروه تاکید کرد.

زمانی قمی با اشاره به کاهش تعداد روزهای ناسالم کلانشهر اراک در سال 94 ، اظهار کرد:  اقدامات انجام شده در راستای کاهش آلودگی هوای اراک از جمله تبدیل سوخت نیروگاه حرارتی شازند از مازوت به گاز، گاز سوز نمودن کوره های آجر پزی ، ایجاد حدود 300 هکتارفضای سبز  و ... توانسته نقش موثری در کاهش آلودگی هوای این شهر داشته باشد.

 زمانی قمی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده جهت انتقال صنوف آلاینده به عنوان دیگر اقدامی که در راستای کاهش آلودگی هوای اراک باید صورت گیرد، افزود: تکلیف واگذاری زمین مورد نظر برای این طرح و قیمت گذاری آن باید هر چه زودتر مشخص شود و معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهراراک باید این مهم را پیگیری کنند .

استاندار مرکزی  با بیان اینکه طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک در سال ۸۶ به تصویب دولت رسیده است،عنوان کرد: اداره کل محیط زیست استان وظیفه دارد بررسی کند که از سال ۸۶ تا  کنون هر سال چه میزان از مصوبه تحقق پیدا کرده  است.

وی با تاکید بر شناسایی عوامل آلاینده هوای کلان شهر اراک، گفت: از طرح دانشگاه علوم پزشکی در راستای سنجش آلاینده‌ها  حمایت می کنیم و طرح‌های دیگر نظیر تکمیل کمربندی اراک نیز در راستای کاهش آلودگی باید اجرایی شود بویژه اینکه کارشناسان گزارش های بسیار جدی در خصوص آلودگی ناشی از عبور کامیون ها اظهار می‌کنند که ضرورت اجرای این طرح را موکد می‌کند.

زمانی قمی به هزینه 54 میلیارد تومانی اجرای این طرح و مشکلاتی که به دلیل نبود اعتبار مورد نیاز در راستای اجرای آن ممکن است بوجود آید اشاره کرد و افزود: کاهش آلودگی هوای اراک نیازمند اراده، پشتکار، اعتبار و برنامه است.

وی با تاکید بر برنامه محور بودن جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک، گفت:  همه باید با اعتماد به یکدیگر در راستای کاهش آلودگی هوای اراک تلاش کنیم.

زمانی قمی  همچنین بر کاهش فواصل برگزاری جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک تاکید کرد.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش نقد منصفانه را شیوا و شیرین عنوان کرد و گفت: در همه جلسات باید نقطه نظرات دیگران درخصوص برنامه و اقدامات انجام شده بیان شود ولی باید مرزها را رعایت کرد که انتقاد به جدل تبدیل نشود، چرا که انتقاد در تعالیم دینی ما  جایگاه دارد ولی جدل به عنوان تخریب شناخته می شود.

استاندار مرکزی گفت: به استناد برخی شنیده ها؛ بسیاری از مطالب علیه دولت تدبیر و امید به سفارش عده ای از افراد بااهداف خاص صورت می گیرد، به آنان گفته می شود بروید این مطلب را بگوئید و یا در برخی روزنامه ها بنویسید، اما با توجه به هوشیاری افکار عمومی، نتایج این گونه اقدامات کاملا مشخص است.

وی افزود: اطلاع رسانی باید بصورت دقیق و شفاف باشد و زمانیکه به صورت گزینشی اطلاع رسانی شود ، تخریب صورت می گیرد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه ژاپنی ها با آن دقت بالا معتقدند؛ اگر از هر یکصد مذاکره تنها یک مذاکره به نتیجه برسد، موفقیت حاصل شده است ، گفت: ازابتدای امسال در حال  ایجاد امید در جامعه هستیم ، اما عده ای نتایج مذاکرات و برجام را زیرسوال می برند.
زمانی قمی افزود: هر کاری مقدمات و موخراتی دارد و اگر مذاکرات 5+1 انجام نمی شد و به ثمر نمی رسید ؛ کشورمان هم اکنون برای صادرکردن روزانه دو میلیون بشکه نفت و پرداخت حقوق کارمندان دولت در مضیقه بود.
وی بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران پدیده زنده ای است که تحت رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری همیشه راهش را پیدا کرده و همه گروه ها و جریانات نیز باید در توفیقات روزافزون کشور نقش ارزنده خود را به نحو شایسته ایفا کنند.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی نیز  گفت: در سال 94 نسبت به سال 93 ، کاهش 26 درصدی روزهای آلوده در اراک را شاهد بودیم.

ابراهیمی کارنامی در خصوص وضعیت آلودگی هوای اراک در سال 94 گفت: در سال گذشته با 37 روز آلوده مواجه شدیم که بیشترین روزهای آلوده در آذر و دیماه  6 روز گزارش شد و در مهر و بهمن‌ماه نیز تعداد روزهای آلوده صفر بوده است.

وی افزود: در فروردین 95 نیز تاکنون هیچ روز آلوده‌ای گزارش نشده است، البته بارش های انجام شده در این مدت در این امر بی‌تاثیر نبوده است.

مدیر کل محیط زیست استان  گفت:  کارگروه  کاهش آلودگی هوای اراک در سال گذشته  47 مصوبه داشت  که از این تعداد 41 مصوبه به صورت کامل اجرا شده و 6 مورد در دست اجراست.

به گفته وی، 95 درصد سوخت مصرفی نیروگاه در سال 94 گاز بوده است و هوای اراک در بعد کیفیت و کمیت وضعیت بهتری را نسبت به سال 93داشته است .

گفتنی است در این جلسه قرارداد بهینه سازی خطوط 4 و 5 شرکت ایرالکو بین این شرکت و شرکتNFC چین مبادله شد.

شایان ذکر است گزارش شرکت ایرالکو در خصوص بهینه سازی خطوط 4 و 5  این شرکت، گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست استان در خصوص آخرین وضعیت آلودگی هوای کلانشهر اراک و مصوبات کارگروه در سال 94 ، گزارش اداره کل هواشناسی در خصوص آخرین وضعیت جوی استان و شناسایی و مکان یابی مناطق مستعد استقرار نیروگاه های بادی و خورشیدی و گزارش دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص اثرات آلودگی هوا بر سلامت شهروندان از موارد مطرح شده در کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک بود.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها