Portal_background_image

استاندار مركزي مطرح كرد: جذب 500 ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي /هدفگذاري ايجاد اشتغال 3 برابري در استان نسبت به سال 96/ضرورت توسعه صنايع تبديلي و بسته بندي محصولات كشاورزي استان

آقازاده استاندار مرکزی درگفتگوی زنده تلویزیونی با مردم استان ضمن تبیین دستاوردهای سال 96 و اولویتهای سالجاری، گفت: یک میلیارد و 500 میلیون ريال سرمایه گذاری خارجی برای استان در سال 97 هدفگذاری شده است که تا کنون حدود400 تا 500 میلیون دلار آن قطعی شده است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: افزایش چشمگیر صادرات استان، رفع موانع و مشکلات صنایع و کارخانجات استان و تحقق سهم ایجاد اشتغال تعیین شده در استان توسط ستاد اقتصاد مقاومتی کشور و تداوم نرخ تک رقمی بیکاری استان از اهدافی بود که در سال 96 دنبال شد و به نتیجه رسید.

استاندار مرکزی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی استان در دو نیمه اول و دوم سال تفاوت های محسوسی را شاهد بودیم، گفت:  در نیمه اول سال بیشتر درگیر مسائل کارگری استان بودیم و در نیمه دوم سال با تلاشها و ارتباط های خوبی که با کارخانجات و مدیران کارخانجات و  کارگروه های ملی و وزرای کابینه دولت  برقرار شد توانستیم به بخش مهمی از مشکلات صنایع استان فائق شویم .

ویادامه داد: با تمام تلاش ها و پیگیری هایی که در سال گذشته برای رونق تولید دراستان انجام شد و علی رغم تلاش هایی که برای احیای هپکو صورت گرفت، باید گفت به جز شرکت هپکو اراک در پایان نیمه دوم سال گذشته کارنامه قابل دفاعی از عملکرد کارخانجات استان داشتیم که جا دارد از اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان، مدیران ذی ربط و مدیران صنایع استان تقدیر و تشکر نمایم.

آقازاده بیان کرد: در سال 96 کارخانجات بزرگ استان مانند آلومینیوم سازی ایران، آذرآب، ماشین سازی، پتروشیمی ، پالایشگاه و  تعداد زیادی از کارخانجات دولتی استان تا حد زیادی ساماندهی شدند و با پیگیری و تلاش هایی که انجام شد مشکلات آنها تا حد زیادی برطرف شد.

وی گفت: درخصوص شرکت هپکو نیز در سال گذشته به توفیقاتی دست یافتیم و این شرکت در ماه های پایانی تولیداتی داشت و بخشهایی از این شرکت فعال بود و معوقات کارکنان نیز با دوماه تاخیر پرداخت شد.

استاندار مرکزی ادامه داد: در سال 97 رساندن شرکت هپکو به شرایط ایده آل از نظر تولید محصولات و بروزرسانی شرایط و پرداخت معوقات کارکنان از اهدافی است که برای این شرکت دنبال می شود.

آقازاده  گفت: صنایع و  واحدهای تولیدی  در بخش خصوصی استان نیز که توسط مدیران سرمایه گذار این بخش اداره می شوند به جز در دو یا سه مورد  تقریبا سال 96 را با شرایط نسبتاً قابل قبولی پشت سرگذاشتند.

وی درخصوص  شرایط سیاسی  حاکم بر استان نیز گفت: تمام تلاش ما در سال 96 به ویژه در نیمه دوم سال بر این بود که بتوانیم بین نیروها و جریانات سیاسی استان وفاق و همدلی ایجاد نماییم که با تشکیل جلسات ، شنیدن حرف آنها و عمل کردن به نصایح و مشورت های همه جریانات سیاسی  توانستیم در این زمینه  موفق عمل نماییم.

استاندار مرکزی گفت: در ناآرامی های دی ماه سال 96 وفاق خوبی بین نیروهای سیاسی ایجاد کردیم همه از این حوادث دوری جستند و مردم و جوانان را تشویق کردند در بحث هایی که ممکن است دشمن از آن سوء استفاده کند و برای افراد نا اهل و کسانیکه همراه با انقلاب اسلامی نیستند، بهانه شود ، وارد نشوند  و همه جریانات در این زمینه  اطلاعیه صادر کردند که امیدوارم این وفاق و همدلی را در سال 97 بیش از پیش شاهد باشیم.

وی با اشاره به اینکه حدود 40 جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در مرکز و در شهرستانهای استان  برگزار شده است، گفت: خروجی این جلسات جذب سرمایه های بیرون از استان بود که در سال 97 نتایج آن را شاهد خواهیم بود.

استاندار مرکزی ابراز کرد:  دستاورد دیگری که با تلاش اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان حاصل شد تحقق صادرات 985 میلیون دلاری صادرات غیر نفتی استان در سال 96 بود که نسبت به سال گذشته حدود 33 درصد افزایش داشت .

وی گفت: صادرات غیر نفتی استان برای سال 97 یک میلیارد و 500 میلیون دلار هدفگذاری شده است که امیدواریم با تلاش مسئولان و تولید کنندگان استان بتوانیم به این هدف دست یابیم.

آقازاده با بیان اینکه مرکز خدمات سرمایه گذاری استان در نیمه دوم سال 96 فعال تر شد، بیان کرد: با برگزاری حدود 8 جلسه در این مرکز و بحث و گفتگو با سرمایه گذارانی که بروکراسی اداری و موانع دست و پاگیر مانع از تسریع در انجام سرمایه گذاری آنها  شده بود با حضور مدیران ذی ربط  در جهت رفع این موانع و مشکلات تلاش شد.

استاندار مرکزی ادامه داد: در نتیجه این تلاشها و جلسات در ابتدای سال 97 توسط هیات سرمایه گذاری تهران که آخرین مرحله برای صدور مجوز سرمایه گذاری است  برای حداقل 4 فقره از این  سرمایه گذاری ها مجوز صادر شد و این نشاندهنده موفق بودن این روش در استان مرکزی است که در این زمینه موفق عمل کردیم.

آقازاده تصریح کرد:  امسال سرمایه گذاری خارجی یک میلیارد و 500 میلیون دلاری برای استان هدفگذاری شده است این درحالی است که در 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این استان کمتر از 500 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر حدود نیمی از این میزان سرمایه گذاری  خارجی هدفگذاری شده یعنی حدود 400 تا 500 میلیون دلار قطعی شده است و امیدوارم شرایط اقتصادی کشور به گونه ای باشد که  سرمایه گذارانی که آمدند و مجوز آنها  نیز صادر شده است  ظرف چند ماه آینده کار را آغاز نمایند تا تحقق اهداف را در اوایل سالجای شاهد باشیم.

استاندار مرکزی  گفت: استان مرکزی سال 96 را نسبت به دیگر استانهای کشور آرام تر  و بسیار آرام تر از نیمه اول سال پشت سرگذاشت که این مهم نشان دهنده این است که سیاست گذاری  مجموعه استان در بخش تولید تا حدی جواب داده و امیدواریم در سالی که با عنوان "حمایت از کالای ایرانی " نامگذاری شده است  با برنامه تر و با کار کارشناسی و دید وسیع تر  در امر تولید و ارتقای کیفیت تولید گام های اساسی برداریم.

آقازاده گفت: استان مرکزی دارای نرخ بیکاری تک رقمی است و حفظ و تداوم این نرخ بیکاری از اولویت های استان  در سال 96 بود که استان توانست در این زمینه موفق عمل نماید و نرخ بیکاری تک رقمی حدود 9 درصد را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در سال 97 ایجاد اشتغال سه برابری نسبت به سال گذشته را دنبال می کنیم ،ادامه داد: با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته اگر حدود 35 هزار شغل در استان ایجاد کنیم نرخ بیکاری تک رقمی ما یکباره یک و نیم درصد کاهش می یابد.

 استاندار مرکزی  با اشاره به استقرار کارخانه رنو ساوه و نقش مهم آن در ایجاد اشتغال ، گفت: راه اندازی کارخانه سایپا در خمین  که کارهای اداری آن انجام شده و تا سه یا چهار ماه دیگر مونتاژ خوردو در آن انجام می شود ، احیای کارخانه نخ خمین که  در این راستا جلسانی در تهران داشتیم و امیدواریم امسال احیا شود ،استقرار کارخانجات مدرن در  قطب صنعتی شهرستان خمین  مثل کارخانه فروسلیس که  اواخر 96  راه اندازی شد و  راه اندازی کارخانه پتروشیمی خمین که به سرعت توسط بخش خصوصی در حال انجام است و در پایان سال 97 یا در سال  98 به بهره برداری می رسد می تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال شهرستان خمین ایفا و چهره اقتصادی این شهرستان را متحول نماید.

آقازاده درخصوص خصوصی سازی پالایشگاه  و نیروگاه شازند، گفت:  همه ما تابع قانون هستیم به عنوان استاندار در راس همه باید قانون را بخوبی اجرا کنم ، واگذاری این کارخانجات باید با کارکارشناسی و دقت بالا انجام شود که کارخانجات با تولید اندک و رکود و تعطیلی مواجه نشوند.

وی افزود:  سابقه تلخی از واگذاری کارخانجات دولتی به بخش خصوصی  در ده سال اخیر داریم ، سابقه و تجربیات تلخی مثل آذرآب ماشین سازی، هپکو ، آونگان و .... و متاسفانه اگر بخواهد این  واگذاری ها  نیز به همان صورت  که  در ده سال گذشته که اکثراً  هم قبل از دولت دکتر روحانی بود، انجام شود با مشکلات  بیشتری مواجه می شویم .

استاندار مرکزی ادامه داد: آنچه که دنبال می کنیم مقابله با قانون نیست بلکه می گوییم اگر قرار است اصل 44  که مورد تاکید رهبری است انجام شود ، این قانون باید بخوبی اجرایی شود ،هنوز هم برخی نگاه های غیر کارشناسانه در واگذاری این کارخانجات می بینیم .

آقازاده گفت: ما در واگذاری این کارخانجات نظارت می کنیم به اعضای هیات دولت نامه دادیم  از سازمان خصوصی سازی نیز می خواهیم این موضوع را با جدیت و با کار کارشناسی دنبال کند ،  من نگران هستم کارکنان  این کارخانجات هم نگران هستند و  تمام تلاش خود را در این زمینه بکار می گیرم.

وی با بیان اینکه صنعت و کشاورزی دو بال استان مرکزی هستند، گفت:با توجه به بحران کم آبی همه باید تلاش کنند با مصرف بهینه و صرفه جویی در مصرف آب  در بخش کشاورزی  تولید محصولات با کیفیت  را در سالجاری نیز داشته باشیم.

استاندار مرکزی گفت: ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی خوب برای محصولات کشاورزی و فرآوری محصولات و ارائه به بازارا با ارزش افزود بالا از اولویت های استان در سالجاری است.

آقازده درخصوص آلودگی هوای کلانشهر اراک نیز گفت:  تعداد روزهای ناسالم اراک در سال 96 از کاهش 38 درصدی نسبت به سال 95 برخوردار بوده است که نشان می دهد در این زمینه کارهای خوبی انجام شده است.

وی افزود: تا سه ماه دیگر با آخرین دیگ های غیر استاندارد کارخانه آلومینیوم سازی ایران خداحافظی می کنیم که می تواند باعث  بهبود کیفیت هوای کلان شهر اراک  شود.

استاندار مرکزی درخصوص تعدیل قیمت بنزین نیز گفت: در ایام نوروز امسال در کل کشور حدود 110 میلیون لیتر بنزین مصرف شد که نسبت به سال قبل از رشد  20 درصدی برخوردار بود  و در واقع  کمر اقتصاد کشور را نشانه گرفت.

آقازاده خاطر نشان کرد:  از دید من که تجربه 35 ساله در امور اجرائی کشور دارم  باید در کنار نرخ بنزین تعدیل شده برای کسانیکه بنزین برای آنها بعنوان کالای اساسی است تصمیماتی بگیریم ،  حدود 70 میلیون لیتر بنزین کشور  وارداتی است یعنی 4 هزار تومان در هر لیتر که دولت سه هزار تومان در هر لیتر یارانه می دهد و این درحالی است که 60درصد از مصرف کنندگان می توانند در مصرف بنزین صرفه جویی داشته باشند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها