Portal_background_image

استاندار: توليد صادرات محور زمينه ساز اشتغال پايدار است/ رشد 84 درصدي صادرات استان در سالجاري

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در محل استانداری برگزار شد، گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون صادرات استان مرکزی به میزان 213 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد 84 درصدی برخوردار است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: توسعه اقتصادی استان مرکزی و در نهایت کشور در گرو تولیدات صادرات محور و حضور در بازارهای جهانی است و برای این مهم نیز باید بر تولید رقابتی سرمایه گذاری کرد.

وی کیفیت و قیمت تمام شده محصولات را دو مولفه مهم در امر صادرات دانست و اظهار کرد: کارگروه توسعه صادرات، مجلس و دولت باید در راستای  بهبود کیفیت و کاهش قیمت تمام شده محصولات به منظور افزایش صادرات برنامه ریزی  کنند.

استاندار مرکزی گفت: در سال گذشته صادرات استان با 30 درصد رشد پایدار روبرو بود در حالیکه تا 25 خرداد ماه سالجاری این استان 213 میلیون دلار صادرات داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل با  رشد 84 درصدی روبرو بوده است.

وی افزود: واردات استان مرکزی نیز 84 میلیون دلار بوده است و  رشد 46 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را داشته است و عمده واردات  در زمینه تامین مواد اولیه ماشین آلات خط تولید و نوسازی صنایع بوده است .

استاندار مرکزی با اشاره به  افزایش مقاصد صادراتی استان و تراز تجاری مثبت در کشور و استان ، گفت: این موفقیت ها در اثر سیاست ها و موضع گیری درست دولت از جمله برجام محقق شده است.

زمانی قمی تصریح کرد: صادرات محصولات از خوشه های پائین دستی نیز باید همانند واحدهای بزرگ صادر کننده مورد توجه قرار گیرد، در این زمینه موانع و اشکالات بسیاری وجود دارد که باید در جهت رفع آنها تلاش کنیم.

زمانی قمی گفت: بخش خصوصی بدون همکاری نیروهای دولتی توان پیشرفت و توسعه را ندارد از این رو خانواده دولت وظیفه دارد با همفکری و ایجاد تعامل، مسیر توسعه اقتصادی استان را هموار کنند. 

استاندار  مرکزی اظهار کرد: دولت در ارایه تسهیلات کم بهره برای رونق تولید برنامه های مختلفی دارد اما فعالان اقتصادی و تولیدی با درک تنگناهای مالی دولت باید با سیاست گذاری در صادرات، شاخص توسعه اقتصادی را افزایش دهند.

مقدسی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: خانه ملت نسبت به انتخاب وزرای دولت دوزادهم نگاه ویژه دارد و وزاری پیشنهادی باید نسبت به به ارتقای شرایط اقتصادی، تولید و اشتغال برنامه های مدون داشته باشند. 

مقدسی افزود: با وجود اینکه مجلس شورای اسلامی حمایت و پشتیبانی از دولت را در دستور کار خود قرار داده است اما، نسبت به وزرای پیشنهادی تدابیر حکیمانه ای اندیشیده شده است. 

وی، با انتقاد از تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه نیز گفت: اگرچه این مهم نمی تواند مشکلات تجاری و صادراتی کشور را رفع کند اما، بخش خصوصی نظرات خود را نسبت به این مهم به صورت مکتوب به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه کنند تا بتوان با استفاده از نظرات کارشناسانه صنعتگران تصمیم شایسته ای اتخاذ کرد. 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، دقت در دریافت تعرفه های کالاهای واراداتی و همچنین صادراتی را گام اساسی در راستای توسعه اقتصادی دانست و گفت: تعرفه کالاهای غیر ضروری و مشابه داخلی باید به طوری باشد که تولید داخلی آسیب نبیند و کارخانه ها به تعطیلی کشیده نشوند. 

ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت:  هدف اصلی شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی باید رفع موانع کسب و کار باشد و اعضای این شورا باید موانع را پیش از مورد بررسی قرار داده باشند و با هدف حل مشکل در شورا بیان کنند. 

وی گفت: سال گذشته در تولید گندم به خودکفایی رسیدیم و امسال نیز پیش بینی می شود حدود 11 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود در صورتی که نیاز کشور کمتر از این میزان است .

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز در این نشست گفت: نرخ بالای بهره بانکی، پایین بودن بهره وری نیروی کار و قیمت بالای حاملان انرژی مهمترین دلایل بالا بودن قیمت کالاهای داخلی است. 

محمدرضا جعفری افزود: فرسودگی عوامل و تجهیزات تولید نیز از مهمترین دلیل پایین بودن کیفیت تولیدات است و در صورتی که بخواهیم به توسعه اقتصادی در نتیجه صادارات کالا برسیم باید به روز رسانی عوامل تولید را در دستور کار قرار دهیم. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها