Portal_background_image

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي توسعه نيازمند عقلانيت، كار كارشناسي و تصميم‌هاي مبتني بر اعتدال است

ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست شورای اداری استان مرکزی که با حضور استاندار برگزار شد، گفت: حرکت در مسیر عقلانیت، مدارا و اجماع‌سازی همراه با سخت‌کوشی لازمه توسعه کشور است.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: دولت یازدهم منادی حرکت عقلانی است، لازمه عقلانیت کار کارشناسی است و در رابطه با موضوعات مختلف هیچ تصمیمی بدون کارشناسی نباید انجام شود و مردم نیز در انتخابات همین روش را برگزیدند.

وی ابراز کرد: اولین و مهمترین خصلتی که دولت یازدهم دنبال کرده کار کارشناسی و محوریت تصمیم گیری های عقلانی است که نقش مهمی در پیشبرد مطلوب امور دارد.

وزیر  تعاون، کار  و رفاه اجتماعی تصریح کرد:  باید از دوران اشتغال دولتی به دوره اشتغال بخش خصوصی ورود کرده و در حقیقت باید برنامه مداوم ۲۰ ساله ای تعریف شود تا روند توسعه را با سرعت هر چه بیشتر طی کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: باید اجماع سازی و مدارا را در بسیاری از عرصه ها دنبال کنیم تا بتوانیم امور را بهتر مدیریت کرده و سرعت توسعه را ارتقا دهیم، یکی از این اجماع سازی ها باید در بخش خصوصی از جمله صنوف، اقشار مردم و خیران صورت پذیرد.

وی گفت: تجربه نشان داده استان هایی که توانسته اند به خوبی رشد و پیشرفت داشته باشند، استان هایی بودند که هم افزایی و اجماع سازی را دنبال کرده اند و میان مسئولان حوزه های مختلف آنها تعامل و همکاری مطلوب برقرار بوده است.

دکتر ربیعی تصریح کرد: زمانی که مدارا و هم افزایی وجود نباشد، ساختارهای سیستم یکدیگر را آزار می دهند و همین موجب می شود توانند به طور مطلوب عمل کنند، در چنین شرایطی مدیران و مسئولان نیز نمی توانند وظیفه خود را به خوبی به انجام برسانند.

وزیر تعاون، کار  و رفاه اجتماعی در بخش دیگر سخنان خود بیان کرد: در دولت یازدهم چند جهت گیری را دنبال کردیم و در کنار سیاست خارجی سرمایه گذاری ها پیگیری شد، به نحوی که در استان مرکزی ۵۵۰میلیون دلار پروژه شروع شده و دو میلیارد دلار نیز در حال مذاکره و رایزنی است.

وی گفت: در حال حاضر ۷۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تحقق رشد و توسعه کشور لازم است که تنها بخشی از آن از منابع بانکی و بازار سرمایه تامین می شود و بخش دیگر آن باید با جذب سرمایه گذاری خارجی و همچنین به حرکت درآوردن مردم برای سرمایه گذاری محقق شود.

دکتر ربیعی افزود: اگر طی پنج سال آینده ۴۰ درصد رشد داشته باشیم در آن صورت می توانیم فقط بخشی از مشکلات و عقب ماندگی ها را رفع کنیم، چرا که مجموعا ۵۶درصد کسری رشد داریم و اگر سالی هشت درصد رشد را هم محقق سازیم، باز زمان زیادی لازم است تا به وضعیت مطلوب دست یابیم.

وزیر تعاون، کار  و رفاه اجتماعی تاکید کرد: هم اکنون در حوزه اشتغال در کشور با چند مساله روبرو هستیم، یک مشکل تثبیت اشتغال است؛ برنامه دولت یازدهم تثبیت سالانه ۳۰۰ هزار اشتغال بوده تا دچار ریزش نیرو و افزایش بیکاری نشویم. اما مساله آنجا است که تولید شغل نیز باید محقق شود، در حالی که هزینه و قیمت تمام شده ایجاد شغل در کشور ما بسیار بالا است.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود: خوشبختانه در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت یازدهم و مجلس با یکدیگر تعامل و ارتباط خوبی برقرار کرده و نمایندگان مجلس نیز در این زمینه همواره یار و یاور دولت بوده اند.

***پیاده سازی سیاست و برنامه اشتغال فراگیر

وی توضیح داد: سیاست و برنامه اشتغال فراگیر در کشور پیاده سازی شده که طی آن رسته های شغلی پرکشش در استان ها شناسایی و ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی به این سمت هدایت می شود.

دکتر ربیعی اظهار داشت: وزارت کار و تعاون یک وزارتخانه اجتماعی است و بخش اقتصادی آن نیز اقتصاد اجتماعی است، بنابراین نباید به شکل یک بنگاه به آن نگاه شود، امروز وزارت رفاه یازده میلیون ایرانی را بیمه کرده است.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان ساخت:  باید سیاست توانمندسازی اقشارناشی از فقر درآمدی  با مشارکت دستگاه های مرتبط پیاده سازی شود.

***استان مرکزی هشتمین استان کشور از نظر وضعیت توسعه

وی افزود: استان مرکزی از نظر شاخص های مختلف رفاه اجتماعی و توسعه نسبتا وضعیت مطلوبی دارد و هشتمین استان کشور از نظر میزان توسعه است که البته این وضعیت باید بیش از پیش بهبود یابد.

دکتر ربیعی بیان کرد: با یک برنامه ریزی می توان نرخ بیکاری در استان را به سه چهار یا سه درصد رساند و پیگیری برای مساله اشتغال و رفاه اجتماعی این استان در دستور کار است.

وی بیان کرد: استان مرکزی یک استان علمی و فرهنگی بوده و رهبر تحول سیاسی اجتماعی اخیر ایران که انقلاب اسلامی بود در این استان متولد شد و بزرگان بسیار دیگری همچون شهید محلاتی، شهید چمران و شهید آنجفی که راه آنها بایستی تداوم یابد.

 

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها