Portal_background_image

آقازاده: توسعه مناسبات تجاري و اقتصادي با عراق فرصت مغتنمي براي ايران است

آقازاده استاندار مرکزی در دیدار با هیات اقتصادی عراق در اراک، گفت: عراق کشوری در همسایگی ایران با قرابت های فرهنگی متعدد است و توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی برای دو کشور فرصتی مغتنم است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: در سال های اخیر روابط دولت های ایران و عراق گسترش یافته و مستحکم تر شده است.

وی اظهار داشت: استان مرکزی از مهمترین قطب های صنعتی ایران است که 10 درصد جمعیت یک میلیون و 440 هزار نفری آن (حدود 150 هزار نفر) با صنایع مهم مستقر در این خطه ارتباط دارند و 100 هزار نفر نیز در صنایع پایین دستی استان مشغول به فعالیت هستند.

استاندار مرکزی گفت: این استان تنها ظرفیت های صنعتی ندارد بلکه در زمره پنجمین استان کشور در حوزه تولیدات کشاورزی است و این مهم می تواند در توسعه مناسبات اقتصادی با عراق نقش کلیدی داشته باشد.

آقازاده افزود: سومین پالایشگاه بزرگ ایران در استان مرکزی مستقر شده است که روزانه 16 میلیون لیتر بنزین تولید و روانه بازار مصرف می کند.

وی اظهار داشت: شرکت ماشین سازی اراک از بزرگترین صنایع سنگین خاورمیانه است که در سال توان تولید 110 هزار تن کالای فلزی برای هشت پالایشگاه کشور را دارد.

استاندار مرکزی گفت: محصولات ماشین سازی اراک در اسکله سازی، صنایع جاده ای و ماشین های صنعتی نقش محوری دارد و با وجود اینکه این شرکت خصوصی است اما مورد تایید جمهوری اسلامی ایران است.

آقازاده افزود: استانداری مرکزی از توافق هیات عراقی با ماشین سازی اراک حمایت می کند و تضمین های لازم دراین زمینه قابل قبول است.

گفتنی است هیات اقتصادی عراق سفر دو روزه به استان مرکزی دارد و در این مدت از توانمندی های شرکت ماشین سازی اراک، پالایشگاه و پتروشیمی شازند و مناطق گردشگری استان دیدن می کند. 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها