Portal_background_image

استاندار مركزي: توسعه كانون هاي مولد اشتغالزايي در روستاها رويكرد مهم دولت است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست تخصصی اشتغال روستایی استان که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری برگزار شد، گفت: دولت تدبیر و امید به دنبال توسعه کانون های مولد اشتغالزایی در روستاهاست تا رونق اقتصادی دو چندان شود.

 آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: در سال 55 جمعیت ایران 35 میلیون نفر بوده که از این تعداد 20 میلیون نفر جمعیت روستایی بوده است.

وی بیان کرد: از سال های 55 تاکنون جمعیت کشور به 80 میلیون نفر رسیده اما جمعیت روستایی تغییر چندانی نداشته که این امر نشان از نیاز به ظرفیت سازی اقتصادی در روستاها دارد.

استاندار مرکزی ادامه داد: طرح اشتغال پایدار روستایی به منظور بالا بردن افزایش ظرفیت های اقتصادی در روستاها اندیشیده شده که نقش موثری در توسعه این مناطق، ایجاد انگیزه، ماندگاری در روستاها و جلوگیری از مهاجرت به شهرها دارد.

آقا زاده عنوان کرد: در اجرای این طرح، برخی تنگناها در مناسبات با بانک های عامل وجود دارد که نیاز است هر چه سریعتر رفع شود.

وی گفت: استان مرکزی در راستای اجرای طرح رونق بخشی به مناطق روستایی باید در ردیف پنج استان برتر کشور قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در این نشست گفت: پرداخت تسهیلات در راستای اشتغال روستایی در این استان روند پر شتابی به خود گرفته است.

 زندیه وکیلی افزود: یکی از مهمترین مشکلات در راستای اجرای این طرح، ضمانت های بانکی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی بیان کرد: افرادی که در روستاها زندگی می کنند شرایط خاصی دارند و باید سهولت در ضمانت ها مورد توجه قرار گیرد و یکی از بهترین ضمانت ها، محل اجرای طرح است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی ادامه داد: در ارتباط با شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت نیز نیاز است تدابیر ویژه ای در نظر گرفته شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی هم در ادامه این نشست گفت: شروع زودهنگام فعالیت سامانه کارا نیز به اصل طرح ضربه وارد می کند، چرا که شمار زیادی از افرادی که ثبت نام می کنند از رسته فعالیت ها بی اطلاع هستند و این امر حجم زیادی فشار به فرمانداری ها وارد می کند.

فرخی بیان کرد: مقرر شده بود این طرح ها، در دستگاه های اجرایی بررسی شود و افرادی که تایید می شوند وارد سامانه کارا شوند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی افزود: استفاده از ظرفیت های قانون اشتغال پایدار در روستاها نیازمند بررسی کارشناسانه است تا به بهترین شکل ممکن زمینه شکوفایی اقتصادی در این مناطق مهیا شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در راستای اشتغال فراگیر، باید 980 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شود.

 یادگاری افزود: در برنامه ششم، رشد سالانه سرمایه گذاری و اشتغال در بخش های مختلف دیده شده است.

وی بیان کرد: رشد اشتغال در بخش کشاورزی سه و 9 دهم درصد و در ارتباطات 9 و نیم درصد و در زمینه سرمایه گذاری این رشد برای بخش کشاورزی 20 درصد و در زمینه ارتباطات 51 درصد است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی ادامه داد: یک سری از بخش ها در برنامه ششم به صورت ویژه دیده شده و سمت وسوی دولت به سرمایه گذاری و اشتغال در حوزه های فناوری ارتباطات، خدمات و گردشگری است.

یادگاری عنوان کرد: ماده 27 برنامه ششم، دولت و سازمان را موظف کرده که سالانه برای پنج هزار روستا طرح اشتغال تهیه کند که این طرح باید بر اساس شناخت زنجیزه های تولید و رسته های پر اشتغال باشد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها