Portal_background_image

استاندار مركزي تاكيد كرد: توسعه صنعت دام استان با راه اندازي شهرك تخصصي دامپروري

آقازاده استاندار مرکزی در نشست بررسی مشکلات دامداری های شهر داودآباد که با حضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور برگزار شد، گفت: صنعت دام استان می بایست با راه اندازی شهرک تخصصی دامپروری توسعه یابد لذا ایجاد شهرک دامپروری در شهر داود آباد از برنامه های در دست پیگیری استان است.

 آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: این استان با دارا بودن 300 هزار دام سنگین و یک میلیون و 500 هزار دام سبک یکی از استان های صادر کننده و کانون های تولید گوشت قرمز و شیر در کشور محسوب می شو.

آقازاده افزود: با توجه به جایگاه استان مرکزی در زمینه تولید گوشت و شیر در کشور نیاز است برای مقابله با بیماری ها و جلوگیری از خسارت به واحدهای تولیدی سازمان دامپزشکی به این استان نگاه ویژه ای داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال از نظر تامین واکسن بیماری های دامی در کشور هیچگونه کمبودی وجود ندارد نیاز است اداره کل دامپزشکی استان مرکزی واکسن های باکیفیت را تهیه و برای مقابله با بیماری ها در اختیار دامداران استان قرار دهد. 

استاندار مرکزی  نبود بیمه را از جمله مشکلات دامدارن استان مرکزی عنوان کرد و گفت: نیاز است سازمان دامپزشکی کشور پیگیری لازم برای جبران خسارت واحدهای دامداری استان و کشور را در دستور کار قرار دهد، ما هم در استان با توجه به اختیارات قانونی  هر کمکی بتوانیم، انجام می دهیم.

وی یادآور شد: 25 میلیون قطعه طیور سال گذشته بر اثر شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور معدوم سازی شدند که 240 هزار قطعه این پرندگان مربوط به استان مرکزی بود.

استاندار مرکزی ایجاد شهرک دامپروری در شهر داود آباد را از برنامه های در دست پیگیری عنوان کرد و افزود: با ایجاد این شهرک تا حدود زیادی می توان از بروز بیماری ها و خسارت به دامداری های این شهر جلوگیری کرد.

آقازاده خاطر نشان کرد: ایجاد کشتارگاه صنعتی در استان مرکزی یکی از ضرورت های این استان است و اکنون سه تا چهار سرمایه گذار برای ایجاد نخستین کشتارگاه صنعتی در استان اعلام آمادگی کرده اند.

****واکسن دامی به میزان کافی ذخیره سازی شده است

 رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: واکسن دام و طیور به میزان کافی برای مقابله با بیماری ها مختلف در کشور ذخیره سازی شده است.

رفیعی پور افزود: در سال های گذشته برای مقابله با بیماری های دام و طیور در کشور علاوه بر دغدغه کیفیت واکسن ها، نگرانی هایی در حوزه کمبود واکسن نیز وجود داشت.

وی ادامه داد: امسال برای مقابله با بیماری های مختلف دام و طیور واکسن انواع بیماری ها به میزان کافی در کشور وجود داشته و در صورت نیاز به میزان کافی در اختیار دامداران قرار می گیرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: واکسیناسیون به تنهایی 30 درصد ایمنی در برابر بیماری را در بدن دام های ایجاد می کند و می توان این ایمنی را با انجام اقدام های ضدعفونی و سم پاشی جایگاه های دام تا 80 درصد افزایش داد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با یادآوری ورود سویه جدید تب برفکی در سال 94 به کشور خاطر نشان کرد: همواره دستیابی به واکسن سویه جدید بیماری ها در دنیا به سه تا 6 ماه زمان نیاز دارد و این مهم موجب شد سال 94 ورود سویه جدید بیماری از غرب کشور40 هزار تلفات را ایجاد کند.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها