Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: توسعه سرمايه گذاري و ايجاد اشتغال از اولويتهاي مهم استان است/ سرمايه گذاري 40 هزار ميليارد ريالي دولت در بخش توليد و صنعت استان

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که با حضور مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بانک صنعت و معدن در محل استانداری برگزار شد، گفت: دولت یازدهم حدود 40 هزار میلیارد ريال در بخش تولید و صنعت استان سرمایه گذاری کرد .

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: توسعه سرمایه گذاری رویکرد مهم مجموعه دولت در استان در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال است.

وی  با بیان اینکه با تلاش دولت یازدهم بسیاری از قراردادهای این استان که بی نتیجه مانده بود پس از برجام گره گشایی شد، بیان کرد:  در این استان 550 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به تصویب وزارت اقتصاد و سازمان سرمایه گذاری مربوطه رسیده است  و قرارداد ساخت رنو فرانسه  در شهرستان ساوه نهائی شده است  و قرارداد احداث نیروگاه یک هزار و 200 مگاواتی در شهرستان ساوه نیز در دست اقدام است.

زمانی قمی گفت: مانع اساسی برای نهائی شدن قرار داد ساخت رنو فرانسه در ساوه وجود داشت که با پیگیری های انجام شده از طریق معاون اول رئیس جمهور این مانع برطرف شد و این قرار داد 800 میلیون دلاری برای شهرستان ساوه نهائی شد و به امضا رسید.

وی ادامه داد:  گشوده شدن آغوش ایران برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه  علامت بسیار خوبی است، بعد از قرارداد توتال نهائی شدن قرار داد ساخت رنو فرانسه در ساوه اقدام بزرگی بود.

استاندار مرکزی با اشاره به اجرای قرارداد نیروگاه سیکل ترکیبی یک هزارو 200 مگاواتی در ساوه، تصریح کرد: برای نهائی شدن این قرار داد  وزیر نیرو از دولت درخواست کرد مسئله داوری بین المللی این قرارداد که باید از طریق اتاق بازرگانی بین المللی در پاریس انجام شود به تائید دولت برسد که در کمیسیون لوایح با حضور وزرای مربوطه بررسی می شود و از کمیته لوایح دولت می گذرد و به تصویب دولت خواهد رسید و در ماههای آینده ایرانیان  و مردم استان مرکزی شاهد نهایی شدن این قرارداد نیز خواهند بود.

استاندار مرکزی ادامه داد: دولت یازدهم 40 هزار میلیارد ریال در بخش تولید و صنعت در این استان سرمایه گذاری کرد.

وی ادامه داد: استان مرکزی در سال گذشته ۷۳۰ میلیون دلار صادرات و ۲۹۱ میلیون دلار واردات داشت و تراز تجاری این استان در سال گذشته ۴۸۰ میلیون دلار مثبت بود،امسال هم با همین نسبت و با شتاب بیشتری تراز تجاری استان  مثبت است.

زمانی قمی افزود: اقدامات و تلاشها در عرصه های مختلف سبب شد تا استان مرکزی شرایط مطلوب تر اقتصادی را به نسبت کشور داشته باشد که نشان می دهد استان در مسیر درستی حرکت می کند.       

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه استان مرکزی پائین ترین نرخ بیکاری کشور را دارد، ادامه داد: پایین بودن و بالا بودن نرخ بیکاری تصادفی نیست بلکه به واسطه گام های ارزنده اقتصادی صورت گرفته است.

زمانی قمی گفت: نرخ بیکاری در شهرستان های اراک و خمین به ویژه در قشر تحصیل کرده  بالا است که باید  تلاش های ویژه ای برای کاهش این نرخ به کار گرفته شود.

وی تصریح کرد:  استان مرکزی به عنوان یک استان صنعتی در کشور شناخته می شود و تعداد جلسات برگزار شده ستاد اقتصاد مقاومتی در این استان قابل توجه است و در این ستاد به موضوعات  و مشکلات اساسی پرداخته شده و در جهت رفع آنها قدم های مثبتی برداشته شده است  اما هنوز مشکلات زیادی در حوزه صنعت و تولید در استان مرکزی وجود دارد.

استاندار مرکزی ادامه داد: صیانت از واحدهای تولیدی فعال همواره رویکرد مهم مجموعه دولت در استان بوده و در جهت رفع مشکلات واحدهای تعطیل یا نیمه فعال نیز تلاش های بسیاری صورت گرفته از جمله آن پرداخت تسهیلات رونق تولید که در سال گذشته  به یک هزار و شصت واحد تولیدی پرداخت شد و این روند امسال نیزادامه خواهد داشت و بر این اساس بسیاری از واحدهای تولیدی به چرخه فعالیت بازگشتند.

زمانی قمی به برگزاری نشست های ستاد اقتصاد مقاومتی استان در روستاها و بخشها نیز اشاره کرد و گفت: با این اقدام مزیت های 400 روستا که دارای شرایط مستعد برای ایجاد اشتغال خرد و روستائی بودند شناسائی شدند و موانع ایجاد اشتغال در روستاها  نیز مشخص شد.

استاندار مرکزی افزود: مقررات و آئین نامه های اشتغال و کارآفرینی ما بیشتر سبقه شهری دارند لذا نیاز است تا برای توسعه اشتغال روستایی این قوانین بازنگری شوند.

وی گفت: پرداختن به اشتغال خرد و کوچک سیاست آزموده شده ای است که در کشورهایی مانند مالزی، هند و چین  به آن پرداخته شده و نتیجه گرفتند که  در این 400 روستا  نیز حتما اشتغال قابل قبولی خواهیم داشت.

علی اشرف افخمی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بانک صنعت و معدن نیز اظهار کرد: فعالیت موسسات غیر مجاز لطمه های جبران ناپذیری به کشور وارد کرد و نرخ سود بالای این موسسات عاملی برای خمودگی اقتصادی بود.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بانک صنعت و معدن ادامه داد: اعطای سود بانکی بالا در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و اقتصاد کشور با این روش متضرر می شود.

افخمی عنوان کرد: در یک سال و 2 ماه گذشته بانک مرکزی در خصوص موسسات غیرمجاز با جدیت وارد شده و امید است در آینده نزدیک شاهد ثبات و آرامش سیاست پولی در جامعه باشیم.

وی بیان کرد: با کاهش نرخ سود بانکی سود تسهیلات نیز کاهش می یابد و این مهم ضمن ایجاد انظباط مالی، کارآفرینان را به امر سرمایه گذاری بیشتر ترغیب می کند.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بانک صنعت و معدن اضافه کرد: سال گذشته مجموع بانک های دولتی و خصوصی 178 هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب طرح رونق تولید به 25 هزار واحد تولیدی اعطا کردند که هم به تثبیت شغل و افزایش ظرفیت در واحدها و هم به توسعه صادرات کمک شایانی شد.

وی یادآور شد: پارسال یک هزار و 600 واحد تولیدی در قالب طرح رونق تولید، 21 هزار میلیارد اعتبار با مشارکت بانک صنعت و معدن دریافت کردند.

افخمی تصریح کرد: حدود سه میلیارد دلار منابع مالی در بخش فولاد تامین شده که با این اقدام هشت میلیون تن به ظرفیت فولاد کشور اضافه می شود و ظرفیت تولید فولاد ایران از 17 میلیون تن به 25 میلیون تن افزایش می یابد.

گفتنی است در نشست راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی سهم بانک صنعت و معدن از تسهیلات رونق تولید در استان مرکزی نسبت به سال گذشته 100 میلیارد ریال افزایش یافت.

همکاری بانک ملت استان مرکزی برای پرداخت 500 میلیارد ریال سرمایه در گردش به ماشین سازی اراک، بهره گیری 10 طرح سرمایه گذاری با مقیاس بزرگ و 10 طرح برای تسهیلات سرمایه در گردش از طریق بانک صنعت و معدن نیز در این نشست مصوب شد.
در این نشست مقرر شد بانک صنعت و معدن همکاری لازم را برای تسریع در پروژه های سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی به کار گیرد.
بررسی طرح شیوه ذخیره سازی سیلاب های پراکنده برای استفاده در مصارف بخش کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست مصوب شد.
تاکنون 55 نشست راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی برگزار شده که 12 نشست آن از ابتدای سال جاری بوده است.

 

 

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها