Portal_background_image

استاندار : توسعه روستاها در كانون توجه مديران قرار گيرد /اجراي هدفمند اقتصاد مقاومتي راه برون رفت از مشكلات معيشتي است

زمانی قمی استاندار مرکزی در پنجاه و سومین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که در روستای چغا سیف الدین بخش کمره خمین برگزار شد، گفت: راهکار برون رفت از مشکلات معیشتی، رونق اقتصاد و رفع بیکاری اجرای هدفمند نسخه اقتصاد مقاومتی و تحقق راهبردهای آن است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد:  اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفت و هدف و مقصد نهایی همه دولتمردان جامه عمل پوشاندن به بخش های باارزش این راهکار کلان است .

وی اظهارکرد: همه ارکان کشور به این نتیجه رسیده اند که معیشت و اقتصاد باید رونق یابد و معضل بیکاری حل شود و همه بر اینکه نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی راه حل اصلی و  منطقی حل این مشکلات است توافق کرده اند.

زمانی قمی بیان کرد: بررسی های کارشناسانه از دیگر کشورها به این نتیجه رسیده که راهکار حل مشکلات روی آوردن به اقتصاد خرد و کوچک و اقتصاد روستایی است و این مهم باید با قوت دنبال شود.

استاندار مرکزی بیان کرد: بعد از انقلاب روستاها با تحول چشمگیری در حوزه عمرانی و رفاهی روبه رو شدند و بایستی از دستاوردها نظام  و انقلاب با افتخار دفاع شود اما، عملکردها در حوزه اشتغال پایدار و تلاش برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان قابل دفاع نیست و در راهبردهای توسعه محور و رونق اقتصاد روستایی غفلت شده است که باید جبران شود.

 زمانی قمی بیان کرد: بر این اساس نشستهای ستاد اقتصاد مقاومتی  بعنوان ابتکاری در استان مرکزی در روستاها برگزار می شود تا مزیت ها، پتانسیل ها و نقاط قوت و ضعف این مناطق شناسایی شود و مورد بررسی قرار گیرد .

وی، با تایید مشکل ضمانت بانکی روستائیان و سرمایه گذاران روستایی، اظهارکرد: با تغییر برخی آیین نامه ها که رنگ شهری دارند نظیر ضمانت بانکی به نفع اشتغال روستایی، سرمایه گذاری در روستاها رونق می گیرد.

استاندار مرکزی با بیان اینکه ایجاد اشتغال در روستاها کم هزینه تر از ایجاد اشتغال صنعتی در شهر است، ادامه داد: هزینه کارآفرینی و ایجاد اشتغال در روستاها محدود و به صرفه است.

وی، بر رفع مشکلات روستایی و رسیدگی به روستاها تاکید کرد و افزود:مهاجرت روستائیان به شهرها و خالی شدن روستاها صدمات و آسیب های اجتماعی بسیاری را ایجاد می کند و به چالش حاشیه نشینی و آسیبهای اجتماعی دامن می زند.

استاندار مرکزی ادامه داد: با ایجاد اشتغال پایدار و سود آور در روستاها از خالی شدن این مناطق از جمعیت مولد پیشگیری شده و معضل حاشیه نشینی در شهرها و پیامدهای مخرب آن کاهش می یابد.

زمانی قمی با تاکید بر اینکه رسیدگی به روستاها باید در کانون توجه مدیران قرار گیرد ، گفت:  مدیران باید در جهت رفع مشکلات مردم تلاش بیشتری داشته باشند چرا که به لحاظ وجدانی، قانونی و اخلاقی همه ما موظف هستیم که به مردم خدمت کنیم.

وی ادامه داد: بسیاری از سفارشات حضرت علی (ع) با اطلاق کلمه یا ایها الناس است و آن حضرت مردم را درجه بندی و خط کشی نکردند و نگفتند مردمی که مثل من یا مثل دیگری هستند، کسانیکه از دین فهمی ناقص دارند فکر می کنند که باید مردم را درجه بندی کنند در صورتیکه باید به همه بندگان خدا خدمت کرد و قلب ما باید کانون محبت و عاطفه نسبت به بندگان خدا باشد.

استاندار مرکزی گفت: مدیران دارای اختیاراتی هستند و باید برای حل مشکل مردم به دنبال راه حل باشند و به آئین نامه ها بسنده نکنند، تا هم خداوند از آنها راضی باشد و هم مردمی که استحقاق و شایستگی خدمت را دارند.

 استاندار مرکزی بر تسریع در صدور مجوزبرای 38 کارگاه بوجاری و بسته بندی لوبیا و تامین آب مجتمع گلخانه ای خمین نیز تاکید کرد .

 فرماندار خمین نیز در این نشست گفت: دولت عزم خود را جزم کرده تا محرومیت از زادگاه امام راحل رخت بربندد و در این راستا قرار دادن خمین در لیست مناطق کمتر توسعه یافته، ارتقای شبکه بهداشت و درمان به دانشکده علوم پزشکی، بهبود راه های ارتباطی، خط انتقال آب از سد کوچری، صدور مجوز زیست محیطی به پتروشیمی و مجوز شهرک پایین دستی پتروشیمی از اقدامات ارزشمند است.

ی ساداتی افزود: یکی از مصوبات در هیات دولت یازدهم برای شهرستان خمین تامین آب مجتمع گلخانه این شهرستان است که هنوز مشکل آن رفع نشده است.

وی، نیاز این مجتمع را به آب 42 لیتر در ثانیه عنوان کرد و افزود: مجوز برداشت آب از یک حلقه چاه به میزان 2 و نیم لیتر در ثانیه داده شده که در حال حاضر 13 و نیم لیتر برداشت می شود.

ساداتی افزود: برای تامین آب این مجتمع نیاز به 35 میلیارد ریال اعتبار است تا با خرید یک حلقه چاه کشاورزی حوالی مجتمع آب این مجتمع تامین شود.

فرماندار خمین گفت:مجتمع گلخانه خمین در 126 هکتار در حال احداث است که 104 قطعه در آن طراحی شده که 29 قطعه واگذار شده و هفت واحد گلخانه فعال دارد.

وی گفت:در صورت رفع مشکل آب در این مجتمع برای 400 نفر شغل مستقیم و یک هزار و 400 نفر به طورغیر مستقیم اشتغال ایجاد می شود.

گفتنی است در این نشست مصوب شد 10 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ارتقای شاخص های روستایی برای خرید یک حلقه چاه کشاورزی برای مجتمع گلخانه ای تخصیص یابد که به همین میزان اعتبارات شهرستانی نیز تخصیص یابد.
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها