Portal_background_image

استاندار مركزي عنوان كرد: توسعه انرژي هاي نو و تجديدپذير، راهكاري اساسي براي تحقق توسعه پايدار

زمانی قمی استاندار مرکزی در نخستین کنفرانس ملی پیشرفت‌های نوین در حوزه انرژی که به همت موسسه آموزش عالی انرژی در ساوه برگزار شد، گفت: ارتقای سهم انرژی های نو و تجدید پذیر راهکاری اساسی برای نیل به توسعه پایدار است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: محدود بودن منابع انرژی فسیلی و مشکلات ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای، توجه بیش از پیش به انرژی های تجدیدپذیر را بر همگان روشن و ضروری کرده است.

وی بیان کرد: با توجه به برخورداری از پتانسیل مطلوب و مناسب انرژی های تجدیدپذیر در کشور، توسعه منطقی این منابع ارزشمند و خدادادی ضروری به نظر می رسد و از این طریق می توان در جهت اهداف توسعه پایدار نیز گام برداشت.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه منابع انرژی به شدت در حال کاهش هستند، افزود:  استفاده صحیح از منابع طبیعی و توانایی‌های ملی راهکار حفظ منابع موجود است.

وی با تاکید بر تلاش به منظور محقق کردن بهره‌وری پایدار تصریح کرد: تاسیس شرکت‌های دانش بنیان برای تجاری‌سازی دستاوردها امری ضروری است و به نظر می‌رسد فعالیت در این عرصه به بهره‌وری پایدار خواهد انجامید.

وی از برگزاری کنفرانس پیشرفت‌های نوین در حوزه انرژی به عنوان پدیده و رخداد مبارکی در سطح استان مرکزی با قابلیت ویژه در حوزه صنعت انرژی یاد کرد و افزود: در حوزه تمدن بشری خصوصا تمدن ایران‌زمین هر جا و هر نقطه‌ای که در تاریخ و تمدن ایران درخششی را شاهد هستیم، مرهون تلاش‌های دانشمندان این عرصه است.

استاندار مرکزی تاکید کرد: درخشش در جندی‌شاپور تا بسیاری از توفیقات علمی کشور مرهون ارتباط بین انسان‌های فرهیخته است که تلاش آنها را در حوزه صنعت انرژی نظاره گر هستیم.

وی تصریح کرد: امروز اگر یک نماد موفق علمی را در کشور شاهد هستیم باید به دنبال ردی از خدمات دانشمندانی از این مرزو بوم باشیم که در سطح بین‌المللی و مراکز علمی معتبر دنیا فعالیت دارند.

زمانی قمی خاطرنشان کرد: استان مرکزی مفتخر است که با استقرار مراکز علمی فعال در عرصه انرژی خاصه موسسه آموزش عالی انرژی در ساوه شخصیت‌های بزرگ علمی و فرهیخته را در این عرصه هدایت و رهبری می‌کند.

وی واکاوی حوزه صنعت انرژی را نیازمند حضور نخبگان و اندیشمندان از سراسر کشور دانست و تصریح کرد: حضور فرهیختگان این عرصه در چنین کنفرانسی موجب درخشش تاریخ تمدن و پیشرفت کشور خواهد شد.

رضا امرالهی رییس اسبق سازمان انرژی اتمی ایران نیز بیان کرد: یکی از راهکارهای حفظ انرژی های موجود و پایداری صنعت انرژی، ترویج مدیریت بهینه مصرف است.
وی اظهار کرد: متوسط میزان نزولات آسمانی در دنیا 470 میلی متر است که این رقم در ایران به 150 میلی متر است.
امرالهی ادامه داد: از مجموع میزان توزیع آب در کشور حدود 92 درصد به بخش کشاورزی اختصاص یافته که مدیریت مصرف در این بخش امری حیاتی است.
رییس اسبق سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: امروزه در بسیاری از نقاط جهان، استفاده از سامانه های آبیاری نوین به عنوان راهکاری ارزشمند برای حفظ منابع آبی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی اظهار کرد: در صورت عدم بهره وری و نبود مدیریت کارآمد در حوزه مصرف آب، ظرف 10 سال آینده با بحران کمبود آب مواجه خواهیم شد.
امرالهی گفت: حفظ منابع آبی به طور قطع در تثبیت امنیت ملی تاثیرگذار خواهد بود وهر کجا که آب باشد عمران و آبادانی هم به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با بهره گیری از سی و سه و هفت صدم میلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی و یکصد و 57 میلیارد بشکه ذخایر نفتی، یکی از بزرگترین کشورهای برخوردار از ذخایر غنی نفت و گاز دنیاست.
امرالهی گفت: کشورمان در بین 192 کشور جهان به لحاظ شاخص بهره مندی از منابع آب در جایگاه شصت و دوم دنیا قرار دارد.
عضو هیات موسس موسسه آموزش عالی انرژی ساوه افزود: تا چند سال آینده گاز به عنوان یکی از انرژی های مصرفی دنیا از نفت پیشی می گیرد و لازم است تا سرمایه گذاری های حوزه انرژی به سمت و سوی منابع گازی هدایت شود.

گفتنی است نخستین کنفرانس ملی پیشرفت های نوین در حوزه انرژی روز جمعه با پیام معاون رییس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و به همت موسسه آموزش عالی انرژی ساوه با حضور صاحب نظران، محققان و دانشجویان با رویکرد انرژی های تجدید پذیر، مهندسی انرژی و طبیعت و بهینه سازی مصرف انرژی در صنعت ساختمان به مدت یک روز برگزار شد.

شایان ذکر است استاندار مرکزی، فرماندار و جمعی از مسوولان شهرستان ساوه در حاشیه برگزاری این همایش، از عملیات اجرایی احداث بنای موسسه آموزش عالی انرژی ساوه بازدید و از نزدیک با پیشرفت این پروژه آشنا شدند.

 

 اسرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها