Portal_background_image

استاندار: توسعه اقتصادي روستاها نيازمند بازنگري در برخي قوانين است

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای اداری استان که با حضور ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استانداری برگزار شد ، گفت:قوانین، مقررات و آیین نامه های کار آفرینی و اشتغال ما بیشتر ماهیت شهری دارد تا روستایی، لذا باید برای توسعه اقتصادی روستاها و همچنین ایجاد اشتغال پایدار در قوانین و مقررات تحول داشته باشیم.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی در بهار امسال پایین ترین نرخ بیکاری کشور را کسب کرد  که این مهم نشان می دهد گرچه هنوز هم از بیکاری رنج می بریم ولی مسیر درستی را در پیش گرفته ایم و شرایط اقتصادی استان روبه بهبود است.     

وی بیان کرد: در سال 95 بعد از اعلام فرمان مقام معظم رهبری و شناخت اصلی ترین مشکل کشور یعنی معیشت ، اقتصاد و کاهش بیکاری،بحث اقتصاد مقاومتی در این استان با جدیت دنبال و 43 نشست در این راستا در استان مرکزی برگزار شد.        

استاندار مرکزی ادامه داد: تاکنون هفت هزار و 300 میلیارد ریال تسهیلات به یکهزار و 60 واحد صنعتی و تولیدی این استان پرداخت شد که این اقدام علاوه بر حفظ اشتغال موجود، موجب ایجاد 600 فرصت شغلی جدید  در فضاهای خالی بکار گرفته شده در این واحدها شد.      

زمانی قمی تصریح کرد:  در سال 95 در استان 730 میلیون دلار صادرات و 291 میلیون دلار واردات داشتیم و بیش از 480 میلیون دلار تراز تجاری استان مثبت بود و صادرات این استان در سال گذشته نسبت به مدت مشابه قبل از آن 28 درصد افزایش یافت .

استاندار مرکزی گفت: در حوزه های عمرانی نیز در دولت یازدهم اقدامات خوبی در استان به انجام رسیده که از جمله آنها می توان به بهره برداری از محور اراک – خمین و انتقال آب به شهرستان های خمین، دلیجان و محلات اشاره کرد.

وی گفت: این استان دارای حدود 30 شهرک و ناحیه ی صنعتی است و در سال 95 به متقاضیان 230 هکتار زمین واگذار شد که  این امر نشان از علاقمندی سرمایه گذاران برای حضور در استان مرکزی دارد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در سال 95 نسبت به 94 در کشور در حوزه  صنعت 5 درصد افزایش مصرف برق داشتیم که در استان مرکزی این رقم 10/3 درصد بود که بیانگر پیشرفت اقتصادی استان است.

وی گفت: از بهمن ماه سال گذشته نشستهای ستاد اقتصاد مقاومتی استان با تمرکز بر اشتغال خرد و روستایی در روستاها برگزار شد و این مهم با جدیت دنبال می شود.

زمانی قمی گفت: با شناسایی مشکلات و موانع سرمایه گذاری در روستاها به این نتیجه رسیدیم که قوانین، مقررات و آیین نامه های کار آفرینی و اشتغال ما بیشتر ماهیت شهری دارد تا روستایی، لذا باید برای توسعه اقتصادی روستاها و همچنین ایجاد اشتغال پایدار  در قوانین و مقررات تحول داشته باشیم و نظام بانکی نیز  خود را با شرایط روستایی منطبق کند.

زمانی قمی گفت: در راستای ایجاد اشتغال روستایی در استان مرکزی، ظرفیت های 400 روستای دارای مزیت های خاص نیز شناسایی شده که با بهره گیری از ظرفیت های این روستاها علاوه بر کاهش مهاجرت پذیری، افزایش اشتغال پایدار در این مناطق ایجاد خواهد شد

استاندار مرکزی بیان کرد: درابتدای کار هستیم و امیدوارم با تلاش اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان، مدیران و نمایندگان مردم در خانه ملت بتوانیم در ایجاد اشتغال روستایی به عدد بالایی دست یابیم.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها