Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: توسعه آبزي پروري در استان در دستور كار قرار گيرد/ هدفگذاري توليد سالانه 5 هزار تن آبزي در استان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست با فعالان حوزه آبزی پروری استان که با حضور معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران در محل استانداری برگزار شد، گفت: استان مرکزی در حوزه آبزی پروری و شیلات دارای استعداد و ظرفیت های فراوانی است که باید در جهت توسعه تولیدات این حوزه بخوبی از این ظرفیت ها بهره گرفته شود.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: با وجود اینکه این استان بیشتر با ظرفیت های صنعتی معرفی شده اما در زمینه تولیدات کشاورزی و دامی از قطب های برجسته کشور محسوب می شود و جایگاه ویژه ای دارد.

 آقازاده افزود: استان مرکزی در حوزه آبزی پروری و شیلات حرف های زیادی برای گفتن دارد اما رشد این حوزه متناسب با ظرفیت ها نیست.

وی با بیان اینکه تولید آبزی پروری در استان مرکزی در دهه اخیر با افزایش 2 برابری به سه هزار و 156 تن رسیده است، گفت: استان مرکزی به رغم محدودیت در منابع آبی، می‌تواند بهترین استفاده و بهره‌برداری از این منابع را داشته باشد و با توجه به ظرفیت های استان امکان افزایش سالانه پنج هزار تن محصولات آبزی پروری در استان وجود دارد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: باید در استان برای تولید سالانه 5 هزار تن تولیدات آبزی هدفگذاری کنیم  و سازمان جهاد کشاورزی و شیلات نیز در این زمینه نیازها و ظرفیت های استان را برجسته نمایند و با ارائه برنامه کارشناسی به تحقق این هدف کمک نمایند.

آقازاده  گفت: هدایت تسهیلات ارزان قیمت بخش کشاورزی به حوزه آبزی پروری، بهره گیری از اعتبارات تملک دارایی، سرمایه گذاران خارجی و ایجاد پرورش ماهی در قفس در برخی از منابع آبی استان از جمله راهکارهای افزایش تولید آبزیان در استان است.

وی  گفت: برای افزایش تولید آبزیان در استان مرکزی باید کارگروهی تشکیل شود و با ظرفیت سنجی و حمایت از این حوزه زمینه سازی لازم صورت بگیرد.

آقازاده اظهار کرد: برگزاری این جلسه به منظور توجه به حساسیت و استعداد استان مرکزی در حوزه آبزی‌پروری است، با توجه به ظرفیت بخش خصوصی و مشارکت کشورهای خارجی در استان، می‌توان در زمینه تولیدات آبزیان، تخم ماهی و تجهیزات این حوزه پیشرفت‌های مطلوبی داشت.

استاندار مرکزی ابراز کرد: استان مرکزی در خصوص تولید ماهیان زینتی رتبه یک کشوری و درخصوص تولید تخم ماهی رتبه سوم کشور را دارد، با توجه به اینکه استان مرکزی با دریا ارتباط ندارد، کسب این رتبه‌ها بسیار مطلوب است و می تواند زمینه مناسبی از نظر اقتصادی برای استان فراهم کند.

وی بیان کرد: در تمام دنیا مصرف آبزیان یکی از شاخص‌های سلامت است، در حال حاضر مصرف سرانه آبزیان استان در حدود 8.5 کیلوگرم است که باز هم از سرانه کشور پائین‌تر است و این در حالی است که مصرف سرانه کشور نیز نصف مصرف سرانه کشورهای دیگر است، بنابراین به هر میزان مردم را در تولید و مصرف آبزیان تشویق کنیم در حقیقت سلامتی را به آنها هدیه کرده‌ایم.

حسین عبدالحی معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران نیز گفت: با وجود مزیت های  آبزی پروری، ایران در زمره کشورهای واردکننده تخم ماهی قزل آلا در جهان است و سالانه حدود 200 تا 250 میلیون تخم این آبزی (معادل 50 تا 60 درصد نیاز کشور) وارد می شود.

وی ادامه داد: در سال های اخیر در چند منطقه کشور از جمله استان مرکزی به منظور کاهش واردات تخم ماهی قزل آلا سرمایه گذاری شده است.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان اینکه سالانه 459 هزار تن محصولات آبزی پروری در کشور تولیدمی شود، گفت: صید سالانه آبزیان کشور یک میلیون و 90 هزار تن است.

عبدالحی ادامه داد: سرانه مصرف محصولات آبزی در سه دهه قبل با جمعیت حدود 30 میلیون نفری کشور حدود یک کیلوگرم بود درحالیکه این شاخص با افزایش جمعیت کنونی ایران به 10 و 6 دهم کیلوگرم افزایش یافته است.

وی گفت: نخستین شهرک ماهیان زینتی کشور در استان مرکزی ایجاد می شود که با آغاز به کار آن علاوه بر اشتغالزایی و کسب درآمد برای استان و کشور، بستر مناسبی برای ایجاد سرگرمی های سالم خانواده ها و قشر جوان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان   نیز در این نشست گفت: تولید محصولات آبزی استان در سال گذشته سه هزار و 156 تن بود و در سال جاری نیز تولید سه هزار و 500 تن انواع محصولات آبزی برای استان هدفگذاری شده است.

علی بابایی افزود: 239 واحد آبزی پروری در استان مرکزی وجود دارد که 13 واحد آن در سال جاری راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: استان مرکزی 90 درصد از ماهیان زینتی کشور را تولید می کند و در این صنعت رتبه نخست را دارد و سالانه حدود یک میلیون و 400 هزار دلار درآمد ارزی از صادرات آبزیان زینتی وارد استان می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: استان مرکزی در زمینه تولید ماهی قزل آلا در کشور سهم 10 درصدی دارد و رتبه سوم تولید این آبزی را در ایران به خود اختصاص داده است.

بابایی افزود: سرانه مصرف محصولات آبزی در کشور حدود 10 و 6 دهم کیلوگرم است درحالیکه که این شاخص در استان مرکزی حدود هشت و پنج دهم کیلوگرم است.
 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  1. حسین اروجی در تاریخ

    با سلام و خسته نباشید بنده یکی از متقاضیان ابزی پروری و دارای طرح ابداعی و شرکت کنندگان در جلسه بودم. از حسن برخورد و شرایط تشکیل جلسه از استاندار محترم و کلیه همکاران و دست اندرکاران اینگونه جلسات و مدیران استانی بالاخص آقای مهندس اکبری مدیرمحترم شیلات استان جای قدردانی داشت. خوشبختانه استاندار محترم با صحّه صدر و حوصله کامل به مسائل و مشکلات رسیدگی واز این پتانسیل سرشار آبزی پروری در استان مطلع شدند و عندالجلسه نیز فرامین و دستورات رسیدگی و حل برخی از مشکلات صادر شد که باتوجه به تطویل جلسه ، درک موضوعیو نبوغ استاندار محترم و برخورد قاطع ایشان با مسائل وحضور ذهن وی برای بنده و حاضرین در راستای ایجاد اشتغال و دلسوزی ایشان واقعا برای بنده جای تعجب و خوشحالی داشت که در کمتر مدیر دولتی تاکنون دیده شده و درخواست تداوم این جلسات و پیگیری مصوبات موضوعات را داریم. با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

 
 

مطالب ویژهمطالب اختصاصی
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها