Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: توجه ويژه به مقوله سلامت در سند چشم انداز توسعه پايدار استان/ در حوزه بهداشت و درمان استان اقدامات موثري انجام شده است

آقازاده استاندار مرکزی در اولین مجمع استانی سلامت که با حضورمعاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در محل استانداری برگزار شد، گفت: باید در سند چشم انداز توسعه پایدار استان ، راهبرد سلامت با دقت نظر بیشتری دنبال شود و تحقق این مهم، نیازمند عزم همگانی است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: تاکنون برنامه های راهبری سلامت در استان مرکزی اجرایی شده اما می طلبد با حساسیت و دقت بیشتری در سند توسعه پایدار استان به این مهم پرداخته  تا اقدامات موثرتری در این زمینه انجام شود.

استاندار مرکزی افزود: آسیب های اجتماعی بسیاری در کمین بنیان خانواده و جامعه است و باید در راستای افزایش سلامت عمومی، تلاش مضاعفی صورت گیرد. 

استاندار مرکزی ادامه داد: بهره گیری از مشارکت مردم و تشکل های مردم نهاد در تدوین سند توسعه پایدار استان مرکزی و استمرار این حرکت، امری ضروری است. 

آقازاده تصریح کرد: استان مرکزی در مقوله سلامت و بهداشت و درمان در حالت سکون نیست و به مردم در ماه های گذشته قول داده شده که بیمارستان یکصد تخت خوابی آیت الله خوانساری اراک به بهره برداری رسد و این مهم در روزهای آینده محقق خواهد شد. 

وی گفت: اقدامات مناسبی برای بهره برداری از بیمارستان آیت الله خوانساری اراک انجام شده و هم اکنون مرحله جذب 105 نفر نیرو با جدیت دنبال می شود.

استاندار مرکزی افزود: خیران سلامت در تحقق این طرح مهم، به عنوان مطالبه جدی حوزه سلامت، نقش موثری داشتند. 

آقازاده عنوان کرد: در سال 97 نیز فاز نخست بیمارستان 460 تخت خوابی ولی عصر(عج) اراک به بهره برداری خواهد رسید. 

استاندار مرکزی ادامه داد: قول ساخت نخستین بیمارستان دولتی شهرستان شازند با اعتباری بالغ بر 500 میلیارد ریال و با مشارکت پتروشیمی در هفته گذشته از سوی وزیر بهداشت و درمان داده شده و عملیات اجرایی این طرح از سال 97 آغاز می شود. 

وی بیان کرد:  خوشبختانه اجرای طرح تحول نظام سلامت به صورت عملیاتی به مراکز استان ها رسیده و امروز پس از اتمام این جلسه فرمانداران  موظف هستند این طرح و مجمع را  در هفته جاری در شهرستانها تشکیل دهند و دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی  نیز در این راستا نظارت ویژه ای اعمال کند. 

وی با اشاره به اینکه  درتمامی دستگاه های اجرائی استان باید شوراهای زیر دستی مجمع سلامت شکل بگیرد، گفت:  معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و دانشگاه علوم پزشکی  باید بر این امر نظارت کنند.

آقازاده ادامه داد: بهره گیری  از تمام ظرفیت های علمی و عملی دستگاه های استان ما را به نتیجه ای مطلوب تر می رساند و باعث تسریع در  تحقق اهداف می شود.

وی گفت: استفاده از توان شورای برنامه ریزی و توسعه استان و کمیته های زیر مجموعه این شورا  یکی دیگر از راهکارهایی است که می تواند در تسهیل تحقق اهداف حوزه سلامت موثر باشد. 

استاندار مرکزی گفت: دانشگاه علوم پزشکی اراک، خمین و ساوه،  صنایع بزرگ استان و فرمانداران نقش مهمی در تحقق اهداف مجمع سلامت استان و شهرستانها دارند و همه دستگاه های اجرائی استان نیز باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

استاندار مرکزی با تاکید بر فرهنگسازی موثر بر مولفه های اجتماعی سلامت در استان ، افزود: آمار سرطان در این استان، یک تا یک و نیم درصد بالاتر از میانگین کشور است و می طلبد فرهنگ سازی های لازم در خصوص پیشگیری از بیماری ها و افزایش سلامت عمومی در مجمع خیران سلامت استان مرکزی و شهرستان ها پیش بینی شود. 

آقازاده بیان کرد: یکی از برنامه های راهبردی در استان مرکزی کاهش آسیب های اجتماعی به صورت عملیاتی است. 

استاندار مرکزی تصریح کرد: در راستای انجام اقدامات موثر و عملیاتی کردن اهداف مجامع سلامت استانی واگذاری مسئولیتها و تفویض اختیارات به استانها باید به صورت کار ویژه مد نظر قرار گیرد ، این امر نقش مهمی در تحقق اهداف این مجمع دارد.

کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: عوامل موثر بر سلامت باید آنالیز و مورد بررسی قرارگیرد تا شیوع مرگ و میرها کاهش پیدا کند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد کانون های سلامت درمحله ها با مشارکت مردم گام موثری است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برداشته است.
کریمی گفت: استعمال دخانیات در کشور از میانگین جهانی بالاتر است و این امر، زنگ خطری برای حوزه سلامت اجتماعی به شمار می رود.
وی اظهار کرد: وزیر بهداشت با حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس بر تخصیص عوارض بر مصرف دخانیات تاکید کردند تا افزایش قیمت دخانیات موجب کاهش تقاضا شود.

وی ادامه داد: درآمد حاصله از محل فروش دخانیات به تفکیک برای ورزش و جوانان 30 درصد، برای آموزش و پرورش 20 درصد و برای وزارت بهداشت 50 درصد درنظر گرفته شده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: 375 سمن در استان مرکزی فعال هستند که 20 درصد این مجموعه در شبکه سلامت، فعالیت موثری انجام می دهند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: آلودگی هوای اراک یکی از مهمترین دغدغه های مردم استان مرکزی در حوزه سلامت است که مطالعات علمی نشان داده، ارتباط مستقیم بین بیماری ها و آلودگی هوا وجود دارد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: تامین سلامت وظیفه همگان است این مسئولیت خطیر تنها برعهده وزارت بهداشت نیست و برای تحقق آن، مشارکت همه تشکل ها لازم است.

ابراهیمی افزود: عامل جمعیت در بهره گیری از خدمات درمانی باعث شده تا بیمارستان های دولتی و خصوصی مجهز، تنها در تهران مستقر باشند و بیماران برای درمان مطمئن، به پایتخت سفر کنند.

وی اظهار کرد: پس از گذشت 40 سال، شهرستان شازند از داشتن بیمارستان دولتی محروم است و مردم این خطه برای دریافت کمترین خدمات درمانی با مشکلات متعددی مواجه هستند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: ضروری است همزمان با بهره برداری از مرحله دوم طرح توسعه بیمارستان آیت الله خوانساری در اراک، عملیات اجرایی بیمارستان شازند نیز آغاز شود.

طاهر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک  نیز گفت: سمن ها و سازمان های مردم نهاد نقش اصلی را در تامین، حفظ و ایجاد محیط زندگی سالم در حوزه درمان برعهده دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: 53 درصد از بیماری های غیرواگیر در انواع سرطان، دیابت، فشارخون و امراض قلبی خلاصه می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: 29 و 9 دهم درصد مردم استان مرکزی دچار پرفشاری خون هستند و مصرف نمک چهار برابر متوسط جهانی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: تشکیل مجمع ملی سلامت و مجمع ملی استانی سلامت، برای کاهش انواع بیماری ها ضروری است.

گفتنی است در پایان این همایش از خانواده اهدا کنندگان عضو در استان مرکزی تقدیر شد. 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها