Portal_background_image

استاندار: توجه به حوزه ميراث فرهنگي از اولويت هاي سفر رئيس جمهوري به استان است

زمانی قمی استاندار مرکزی در پنجمین اجلاس عمومی کلان شهر اراک ، گفت: توجه به حوزه میراث فرهنگی از اولویت های سفر رئیس جمهوری به استان است.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به ظرفیت های استان مرکزی در حوزه فرهنگ و تمدن، اظهار کرد: استان مرکزی مهد مفاخر، علما و دانشمندان بزرگی است که تمدن ساز بوده اند و احیای یاد و نام آنها امر مهمی است که باید  مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: احیای مفاخر و دانشمندان استان از جمله امیر کبیر که در تاریخ ایران چهره درخشانی دارد به رونق صنعت توریسم در استان منجر می شود.

استاندار مرکزی با اشاره به سفر پیش روی رئیس جمهوری به استان اظهار کرد: درخواست تخصیص اعتبار برای احیای چند اثر تاریخی  مانند  خانه امیر کبیر که  می تواند به مقصد گردشگری تبدیل شود، در این سفر در دستور کار قرار دارد.

زمانی قمی با اشاره به اینکه مرمت و احیای این اثر تاریخی  باید پیش از این مورد توجه قرار می گرفت، گفت:  در دولت تدبیر و امید حضور افرادی که از تجربه و عقبه نسبتا قابل توجهی برخوردارند و همچنین  رئیس دولت که از نویسندگان برجسته در حوزه دیپلماسی و غیر دیپلماسی است باعث می شود این حس و درک مشترک از حوزه تمدن و تاریخ بین نخبگان جامعه و دولت دست به دست هم دهد و  توجه به این حوزه را دو چندان نماید.

وی با اشاره به لزوم مرمت و بازسازی بازار تاریخی اراک ، گفت: بازار تاریخی اراک یکی از بناهای شاخص استان مرکزی با آرایه ها معماری برجسته و سرآمد است که در صورت مرمت می تواند به ثبت جهانی برسد.

وی افزود: مرمت این بازار تنها بر عهده دولت نیست بلکه بازاریان و اصناف نیز باید در این زمینه مساعدت و همکاری داشته باشند.

زمانی قمی گفت: مرمت بازار تاریخی اراک از موضوعاتی است که در سفر رئیس جمهوری مطرح و درخصوص آن تصمیماتی اتخاذ می شود.

 استاندار مرکزی به ظرفیتهای بخش کشاورزی استان نیز اشاره کرد و گفت:  این استان 150 هزار تن گندم مصرف می کند  در حالیکه میزان گندم تولیدی استان 450 هزار تن بوده است.

وی افزود: استان مرکزی در حوزه تولید گوشت قرمز ، سفید، تولید پسته و محصولات باغی دارای رتبه های اول تا دهم کشور است.

استاندار مرکزی با اشاره به کمبود منابع آب در استان ، تصریح کرد:  منابع آبهای زیر زمینی استان سالی یک متر کاهش می یابد که در صورت ادامه این روند تا 25 سال آینده این استان در حوزه صنعت و کشاورزی با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

زمانی قمی اصلاح الگوی مصرف آب و تغییر الگوی کشت را دو اقدام اساسی عنوان کرد و گفت: انتقال منابع آب از طریق جنوب کشور در دست بررسی است که این موضوع نیز در سفر رئیس جمهوری به استان مطرح خواهد شد.

وی به پیشینه صنعتی استان مرکزی اشاره کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید نهایت تلاش برای جلوگیری از تعطیلی صنایع بزرگ استان بعمل آمده است و بسیاری از صنایع نیز احیا شده اند.

استاندار مرکزی بیان کرد: با سعی و تلاش و تدبیر دولت آثاری از رونق و حرکت اقتصادی در کشور و استان دیده می شود و هم اکنون 302 میلیون دلار کالا از این استان به خارج از کشور صادر و 136 میلیون دلار به استان وارد شده است که مواد اولیه و تجهیزات تولید عمده کالاهای وارداتی به این استان را تشکیل می دهند.

استاندار مرکزی بیان کرد: افزایش قیمت کالاهای صادراتی نشان از جلوگیری از خام فروشی، افزایش ارزش افزوده و حرکت روبه جلوی کشور در حوزه اقتصادی است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها