Portal_background_image

دبير شوراي امنيت كشور در اراك؛ تمهيدات لازم براي ايجاد امنيت و آرامش در برگزاري انتخابات انديشيده شده است

ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی و دبیر شورای امنیت کشور در نشست تخصصی مسائل امنیتی و انتظامی که با حضور استاندار مرکزی، مدیر کل امنیتی وزارت کشور و اعضای شورای تامین استان و شهرستانهای تابعه در محل استانداری برگزار شد، گفت: تمهیدات لازم برای ایجاد امنیت و آرامش در برگزاری انتخابات اندیشیده شده است.

ذوالفقاری معاون امنیتی، انتظامی و دبیر شورای امنیت کشور درخصوص اطلس امنیتی انتخابات، اظهار کرد: برآوردی از وضعیت امنیتی کشور و تهدیداتی که ممکن است متوجه امنیت انتخابات باشد صورت گرفته و اطلس امنیت انتخابات مبتنی بر انتخابات مجلس شورای اسلامی در کشور تهیه شده و در اختیار استانها قرار گرفته است.

وی افزود: نقاطی که آسیب پذیری بیشتری داشتند به لحاظ اختلافات بین کاندیداها و یا درگیری های قومی و قبیله ای مشخص و سطر بندی شده تا در انتخابات امنیت بیشتری را داشته باشند.

معاون امنیتی و انتظامی و دبیر شورای امنیت کشور بیان کرد: در کنار این موضوع ما خطوط قرمز تبلیغاتی را اعلام کردیم که کاندیداها باید این خطوط قرمز تبلیغاتی را رعایت کنند و در ادامه کار هم اکنون در وضعیت رصد امنیت انتخابات هستیم.

وی با اشاره به اینکه در حوزه امنیت انتخابات چهار مرحله پیش رو داریم، گفت: مرحله اول پایان رسیدگی به وضعیت صلاحیت کاندیداها می باشد که در این خصوص سیاستها اعلام شده که افرادی که در ارتباط با صلاحیتشان مطلب یا موضوعی داشته باشند از طریق قانونی اقدام کنند.

ذوالفقاری تصریح کرد: به همه مسئولین و دستگاههای مرتبط با امنیت انتخابات از سوی وزیر کشور تاکید شده است تا نهایت دقت را داشته باشند تا امنیت و آرامش در این مرحله کاملاً رعایت شود و اگر کسی هم مطلبی دارد از طریق قانون پیگیری کند.

وی گفت: مرحله دوم تبلیغات انتخابات است که به مدت یک هفته قبل از برگزاری انتخابات می باشد، در طول این یک هفته وظایفی به فرمانداران بعنوان رؤسای شورای تامین و اعضای شورای تامین و دستگاه قضا و انتظامی واگذار شده است که باید در این ایام با تخلفات و جرایم انتخاباتی در حوزه تبلیغات برخورد کنند و تاکید شده که بدون هیچ گونه تزلزل و تبعیض با هر کسی که در این حوزه موارد را رعایت نکند برابر مقررات  رفتار شود و کنترل کنند تا کسی خارج از مقررات اقدامی نداشته باشد.

ذوالفقاری ادامه داد: مرحله سوم روز انتخابات است که هر چه به این روز نزدیکتر می شویم طیفی از اقدامات امنیتی را در کشور اجرا خواهیم کرد،از مرزها و از حوزه های مختلف داخل شهرها هم با اشراف اطلاعاتی و هم با پوشش انتظامی.

 وی افزود: به دلیل برگزاری همزمان دو انتخابات پیش رو در سطح کشور در شعبی که برای اخذ رای در نظر گرفته شده تعداد نیروهای محافظ  افزایش یافته است.

وی گفت: مرحله چهارم زمان اعلام نتایج است که تاکید شده  مسئولین اجرایی همه کاندیداها را در حوزه های انتخاباتی توجیه کنند که حق ندارند قبل از اعلام رسمی دست اندرکاران انتخابات خود را پیروز انتخابات معرفی و اعلام نظر کنند و مصاحبه داشته باشند تا بتوانیم مسیر انتخابات را با امنیت کامل و آرامش پیش ببریم.

ذوالفقاری درخصوص طرح جامع ساماندهی مهاجرین افغانی نیز تصریح کرد: ما از گذشته برای آوارگان افغانی و حضور افرادی که غیر مجاز در کشور هستند طرح های مختلف ساماندهی را داشتیم که بخشهایی هم اجرا شده ولی بدلیل مشکلات در اجرا به نتیجه مورد نظر نرسیدیم.

وی افزود: این طرح از سال گذشته شروع شد و مورد بازنگری قرار گرفت و امسال در کمیسیون اصلی ساماندهی که به ریاست وزیر کشور تشکیل می شود تصمیمات لازم اتخاذ و همه ابعاد کار در نظر گرفته شده است و به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی فرستاده شده  تا در صحن شورای امنیت ملی تصویب و برای اجرا اعلام شود.

ذوالفقاری ابراز کرد: آنچه از سال گذشته دنبال کردیم حداقل چهار جلسه در ایران و افغانستان و در ژنو با مسئولین مربوطه بوده  و به دنبال اجرای یک طرح مشترک می باشیم.

وی افزود: تاکید ما بر این است تا زمینه ای در افغانستان بوجودآید که آوارگان افغانی بعد از حدود بیش از سه دهه به کشورشان بازگردند که این اصلی ترین خواسته ماست.

ذوالفقاری گفت: تا زمانیکه در افغانستان زمینه لازم ایجاد نشود بازگشت داوطلبانه به این کشور صورت نمی گیرد و طی سالهای گذشته تعداد اندکی بصورت داوطلبانه به کشور خود بازگشتند.

وی درخصوص طرح مشترک میان ایران و افغانستان، عنوان کرد: همین روزها در حال نهائی کردن این طرح مشترک هستیم که با مسئولین افغانستان به توافق برسیم و آن را اجرایی کنیم.

ذوالفقاری گفت: هنوز چند مورد را پیش رو داریم که از جمله آن با ورود افاغنه غیر مجاز از مرزهای کشور است که بخشی از این مشکل باید با تسهیل در ورود قانونی وبخشی هم با کنترل دو کشور حل شود.

وی گفت: برابر قانون هیچ کارفرمائی حق ندارد که افراد غیر مجاز در کشور را بکار بگیرد ولی ما  اشخاص حقیقی  و حقوقی زیادی را می بینیم که افراد غیر مجاز را بکار گرفته و این امر زمینه حضور افراد غیر مجاز در کشور شده است.

ذوالفقاری گفت: ما بر این باور هستیم که براساس مقررات زمینه های آوارگی و پناهندگی ذائل شده است و افراد در داخل کشور باید با اسناد رسمی حضور یابند که تاکنون 450 هزار گذرنامه بجای کارت آمایش  صادر کردیم و بقیه هم باید به تدریج گذرنامه دریافت کنند و طبق مقررات از مدت اقامت برخوردار شوند و در حکم افرادی که سفر و اقامت دارند این کار انجام شود.

وی خاطر نشان کرد:  افغانی ها باید با بهبود وضعیت امنیت و معیشت در افغانستان تصمیم بگیرند که به کشور خود بازگردند و در زمینه توسعه، رونق و امنیت کشورشان تلاش بیشتری داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها